skúška 2004

Hradné námestie

                                       
 
Hradné námestie 87/9, Kežmarok 06001. To je adresa sídla občianskeho združenia  Kežmarský hlas, a zároveň miesto kde súbor od svojho začiatku nacvičuje a skúša. Je to adresa rodičovského domu Heleny, kde stále žijú jej súrodenci. Tak sme skúšali celé tie roky na chodbe do vchodu do domu. Asi 20 m štvorcových, žiadne kúrenie a minimálny konfort. Ale aj to je lepšie ako nič. Tak to bolo do r. 2011, odkedy využívame priestory Súkromného Gymnázia v Kežmarku, na Slavkovskej ceste 19/C.
 
 
 
 

Deťom zo súboru sa bude ťažko odchádzať

Odchodom rómskych rodín z kežmarského námestia príde o svojich skvelých tanečníkov a spevákov súbor Deti Kesaj. Súbor im bol päť rokov viac ako domovom, tu sa deti z námestia naučili základom, ktoré by v rodine nemali šancu pochytiť.

„Sú čisté, upravené, chodia do školy, videli svet, a vedia, že konflikty sa neriešia silou päste, ale diskusiou. Trochu sa obávam, či sme im tým, čo sme ich naučili, nepoškodili. V prostredí kam pôjdu, môžu byť viac zraniteľné,“ uvažuje vedúci súboru, Ivan Akimov.

Tvrdí, že mnohé z detí na zmenu tešia, veď budú bývať v lepších podmienkach. Tí vo veku puberty však na avizovaný odchod a stratu zázemia reagujú skratovo, stratili pocit, že by mohli byť pánmi svojho osudu. „Sú to však životaschopné deti, vedia sa vynájsť a verím, že sa dokážu uplatniť aj v novom prostredí,“ dodal Akimov.

Východoslovenský Korzár, 26 októbra 2005

 

 

Neplatičov z centra mesta presťahujú

Kežmarok – No konečne! Po rokoch trápenia vysťahuje kežmarský magistrát z domov v centre mesta neplatičov. Z 5 domov, z ktorých väčšina chátra, už do obce Jurské (okr. Kežmarok) a Veľkého Krtíša odišli dve rodiny. Ďalšie chce mesto z domov na námestí vysťahovať do konca roka, domy opraviť a následne predať, alebo prenajať.

...Nie všetci neplatiči sa však chcú sťahovať desiatky kilometrov. „My so sťahovaním nesúhlasíme. Do Veľkého Krtíša alebo niekde k Rožňave nepôjdeme. V Kežmarku sme sa narodili, naše deti tu chodia do školy, máme tu príbuzných,“ povedal Igor Gábor (40).  

Nový Čas, 7.11.2005             

                                              

 

Štvorica mladistvých v kuklách si "trúfla" na 13-ročné rómske dievča

Štvorica mladistvých v kuklách a s bejzbalovými palicami v rukách napadla v stredu večer v Kežmarku trinásťročné rómske dievča a jej dvoch bratov.
Obete začali prenasledovať v uličke, ktorá spája Hlavné námestie s Kostolným námestím. Bratom sa podarilo ujsť, dievča útočníci dobehli na Kostolnom námestí, chytili ju za vlasy, striekli jej do očí dráždivý plyn a kopli ju do pravého lýtka.
Tlačová hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Prešove Magdaléna Fečová dnes informovala, že traja z útočníkov v stredu večer okolo 19. hodiny vošli bez oprávnenia do dvora rodinného domu na Hlavnom námestí, v ktorom bývajú rómske rodiny. Jednej rozbili na byte tri okná, druhej dve. Majiteľom spôsobili škodu za tisíc korún.
Podľa Fečovej všetci štyria mladiství Kežmarčania tento mesiac chodili po rôznych miestach v Kežmarku maskovaní kuklami, s bejzbalovými palicami, boxermi a slzným plynom. Vyhľadávali náhodne idúcich rómskych občanov, ktorých sa snažili vyprovokovať a následne zbiť.
Kežmarský policajný vyšetrovateľ vzniesol voči štvorici mladistvých obvinenie pre trestné činy výtržníctva a porušovania domovej slobody ako aj podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov formou spolupáchateľstva. Umiestnil ich v cele policajného zaistenia a spracoval návrh na vzatie do väzby.

Sita, 09:44 18.11.2005

 

 

KEŽMAROK: Napadli trinásťročné rómske dievčatko

Štvorica mladých ľudí vyzbrojená bejzbalovými palicami prepadla v stredu v Kežmarku trinásťročné rómske dievča. Vyšetrovateľ už štyroch mladistvých Kežmarčanov obvinil z výtržníctva a porušovania domovej slobody a pre trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov.

Podľa informácií prešovskej policajnej hovorkyne Magdalény Fečovej skupinka v kuklách s bejzbalovými palicami v uličke prepájajúcej kežmarské Hlavné námestie a Kostolné námestie začala prenasledovať dievča a jeho dvoch starších bratov. Mládencom sa podarilo ujsť, útočníci dievča dobehli na Kostolnom námestí, chytili ho za vlasy, nastriekali mu do očí dráždivý plyn a kopli ho do pravého lýtka. Ako uviedla Fečová, následne traja z nich bez oprávnenia vošli do dvora jedného z rómskych rodinných domov na Hlavnom námestí, kde jednej rodine rozbili tri okná a druhej dve okná. Mladí Kežmarčania minimálne tento mesiac chodili po Kežmarku maskovaní kuklami, s bejzbalovými palicami, boxermi a slzným plynom a vyhľadávali náhodných idúcich rómskych občanov, ktorých sa snažili provokovať a následne zbiť. Ako dodala Fečová, všetci štyria skončili v policajnej cele aj s návrhom na vzatie do väzby.

KEŽMAROK 18. novembra (SITA)

 

 

Banda výrastkov útočila na Rómov

Kežmarok – V Kežmarku panuje napätie a strach!

Miestnych Rómov niekoľko dní terorizovala banda výrastkov. Polícia zadržala štyroch mladistvých páchateľov vo veku 16 a17 rokov, ktorí prepadli Kamilu P.(13). Vošli aj do dvora domu, kde žijú Rómovia a rozbíjali im okná. Minulý týždeň sa mladíci inej rodine vyhrážali zapálením bytu.

V stredu večer som išla s bratom a strýkom po ulici, keď zrazu na nás z uličky pri kostole vybehli štyria chlapci. Natiahli si na hlavy kukly  a začali nás naháňať. Strýko s bratom ušli. Mňa chytili pri kostole, ťahali ma za vlasy, nastriekali mi do očí sprej  a kopli ma do nohy. Kričala som, tak ušli“ opísala prepadnutie Kamila p. Deň predtým vošli výrastkovia do dvora kde žijú Rómovia. Rozbili niekoľko okien a zmizli. Jeden z obyvateľov – Stanislav Pišta (43) tvrdí, že minulý týždeň sa ho pokúšali zastrašiť traja mladiství. „Bolo to večer. Traja chlapci stáli pri dverách môjho bytu a traja dolu pred bránou. Kričali, že ak sa neodsťahujeme z mesta, zapália nám to tu. My sme zhasli svetlo a neozývali sme sa. Volal som policajtov, ale kým prišli, boli už násilníci preč“ konštatoval Kežmarčan.

Polícii sa vo štvrtok podarilo páchateľov útoku zadržať a strčiť do chládku. „Policajný vyšetrovateľ vzniesol proti štyrom Kežmarčanom obvinenie pre trestný čin výtržníctva a porušovania domovej slobody, ako aj pre trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov formou spolupáchateľstva,“ uviedla Magdaléna Fečová, z polície v Prešove.

Nový Čas, 19.11.2005

 

 

Extrémisté na Slovensku zbili třináctiletou Romku
Kežmarok, 18. 11. 2005, 19:00, (ROMEA)

I přesto, že slovenská policie v minulých dnech provedla zátah na neonacisty a extremisty jejich útoky nepřestávají. Ve středu večer napadla čtveřice mladíků v kuklách a s basebalovými pálkami v Kežmarku třináctileté romské děvče a její dva bratry. Oběti začali rasisté pronásledovat v uličce, která spojuje dvě náměstí. Bratrům se podařilo utéct. Děvče útočníci doběhli, chytli jí za vlasy, do očí jí nastříkali slzný plyn a kopali jí. Uvedla to gentura TASR.

Tisková mluvčí Karjského ředitelství PZ v Prešově Magdaléna Fečová dnes informovala, že tři útočníci vstoupili ve středu večer okolo 19 hodiny bez oprávnění na dvůr rodinného domu, ve kterém žijí romské rodiny. Jedné rodině rozbili v bytě tři okna a druhé dvě. Majitelům způsobili škodu za tisíc Slovenských korun.Podle Fečové všichni čtyři mladiství útočníci chodili tento měsíc po Kežmarku maskovaní kuklami, s basebalovými pálkami, boxery a slzným plynem. Vyhledávali náhodně jdoucí romské občany, které se snažili vyprovokovat a zbít.

Kežmarský policejní vyšetřovatel vznesl proti čtyřem mladistvím obvinění pro trestný čin výtržnictví a porušování osobní svobody a dále pro trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a¨svobod občanů formou spolupachatelství. Pachatelé jsou umístěni v cele předběžného zadržení a byl podán návrh na vzetí do vazby.

ROMEA, TASR

 

 

Štvoricu, ktorá prepadla rómske dievča, stíhajú na slobode

KEŽMAROK 19. novembra (SITA) - Sudca dnes prepustil zadržanú štvoricu mladých ľudí, ktorá v stredu v Kežmarku bejzbalovými palicami prepadla trinásťročné rómske dievča. Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa, stíhaní budú na slobode. Mladiství páchatelia sú obvinení z výtržníctva a porušovania domovej slobody a pre trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov.

SITA

 

(Kamila P. je Kamila Pištová, sólistka súboru Deti Kesaj) 

 

Hradné námestie, prvá etapa

Fotogaléria: Hradné námestie 2éme étape