Marseille

2009
2013
Résultat de recherche d'images pour "serent kesaj tchave"
 

DOSSIER_PRESSE_Latcho-20Divano-5B1-5D.pdf (3522752)

Afficher l'image d'origine

Koprodukcia Latcho Divano a Marseille – Provence, európske hlavné mesto kultúry

Silný moment 6-eho Latcho Divano, festivalu cigánskych kultúr, Kesaj Tchave (deti víly), to je predovšetkým príbeh ktorý začal v roku 2000 v rómskych osadách pri Kežmarku na Slovensku. Najprv, vytvorené Ivanom Akimovom, umelcom a vychovávateľom, aby pomohol skrz hudbu a tanec mladým Rómom s ťažkosťami, súbor si skoro získal široké publikum na Slovensku, potom v Čechách, Maďarsku, Poľsku, Švajčiarsku, Francúzsku... Ich repertoár, šitý na mieru, sa skladá z obľúbených skladieb mladých, pochádzajúcich zo súčasného slovenského repertoáru, ale aj z textov viac tradičných. Kesaj Tchave, to sú tiež hlavne tanečníčky a tanečníci ktorí skvele metisujú tradičné choreografie a viac aktuálne tendencie, čiže tridsiatka umelcov na scéne... To všetko vytvára vysoko koloristú show, s neodolateľne komunikatívnou energiou a radosťou!

Ivan Akimov, ktorý sa ujal týchto mladých z osád, predstaví aj pedagogickú a sociálnu akciu Kesaj Tchave: stretnutia medzi publikom a umelcami budú spestrovať predstavenie,  na jedinečné a štedré stretnutie s týmto nie obyčajným súborom!

Le Parisien – Marseille, marec 2013 

Afficher l'image d'origine

Do toho, plnú nádrž radosti s Kesaj Tchave

Muzikanti, speváci, tanečníci, mladí Rómovia prekypujúci životom a radosťou… všetko to bije to do očí a prebíja sa cez šiator Latcho Divano. Najprv si užijeme príchod na J4, pohľad na more, a hop, riadny dúšok čerstvého vzduchu, v závane sa uchýlime pod šiator a tu hľa, prichádzajú  všetci o všetkými ich farbami a ich túžbami, a tu, nevdojak sa začneme mrviť, podupkávať nohami, rukami, očarovaní kolotočom obrovských sukní deviatich mladých Esmeráld, hlasmi ktoré jednoliato spievajú radosť zo života… To je zábava, je to jednoznačná súhra, spoluhra, je to jedna rodina ktorá sa tu delí o to je z túžby a hrdosti prináležať k tomuto národu ktorý tancuje. Komlicita je jednoznačná, je vo všetkých gestách, smiechoch, šťuchancoch, a dobre to padne, viedieť ich tak  spokojných po kope. Táto mladosť v nás oživuje plameň, energia detí ktorá odchádza s príchodom do dospelého života… necháme sa strhnúť do tanca, hodinu…keby to tak mohol byť celý život

Pochopili ste teda, pobádam vás do toho, utekajte tento víkend s vašimi deťmi, priateľmi, všetkými čo máte radi, objaviť to veselé predstavenie iskriace životom!

Steph

Samedi 4 avril : 15h et 19h
Dimanche 5 avril : 15h et 18h
Sous le Chapiteau Latcho Divano – Esplanade du J4

2.4.2009

 

Actualités - Faits divers - Justice - Marseille : les gens du voyage occupent les stades, la pression monte

Festival na spríjemnenie stretnutí medzi Rómami a „Gádžami“

V rómštine „Latcho Divano“ znamená „pekné stretnutie“. A vskutku k stretávaniu pohľadov – ale aj predsudkov,  sa už 6 rokov viaže tento kultúrny a angažovaný festival, ktorý pokračuje až do pondelka: 8 apríl je Romano dives, medzinárodný deň Rómov, významné výročie, oslavované už 42 rokov. 

V napätom kontexte, v ktorom sú Rómovia v Marseille, tak ako aj inde, vyháňaní, a niekedy aj napádaní, a kde majú autority ťažkosti s integráciou tejto chudobnej populácie prichádza-júcej z Rumunska a z Bulharska, Latcho Divano ponúka nič menej ako upokojenie. Bez tlaku fantazmu a strachu, čo zostáva? Jednoducho a proste ľudia a prekypujúca kultúra.

Včera, sa na priestranstvo táboriska Kočovníkov, v Saint Menet, medzi železničnou traťou a diaľnicou A 51, premiestnil festival. Ráno, ženy z tábora pripravili mäsitý pokrm pre návšte-vníkov, a za ten čas prebiehala stáž rómskeho jazyka. Bola to tiež príležitosť objaviť fotogra-fickú výstavu „Medzi dvomi priestormi“, peknú prácu o stretnutí medzi kočovníkmi a usa-dlíkmi, realizovanú Mediatékou Penne-sur-Huvaunne, Centrom voľného času La Farandole a Centrom robotníckej kultúry v teréne, v Saint Menet.  Avšak kvôli dažďu museli byť  tvorivé dielne, naplánované na odpoludnie, zrušené. Ale nie „veľká udalosť“, koncert slovenskej rómskej skupiny, Kesaj Tchave, v suteréne sociálneho centra.

Zložený z detí a z adolescentov,  súbor sa zrodil v slovenských rómskych osadách začiatkom rokov 2000. Jeden človek, Ivan Akimov, išiel hľadať tieto  zbedačené detváky, aby z nich spravil spevákov, tanečníkov, hrdých nositeľov rómskej kultúry aj za hranicami svojej vlasti. „Fungujú na energiu“, usmieva sa Yann Zurawczak, zodpovedný za komunikáciu v Latcho Divano. V Saint Menet, kde t.č. žijú maďarskí  Rómovia, sa stretnutie udialo v jednoduchosti, oslavou a zábavou.: „Na koniec, všetci začali spolu spievať kantik“, teší sa Chaima Lasoued, zo Sociálneho centra. „Táto pieseň sa volá Ricardo, a všetky rómske deti ju poznajú, hovorí o Bohovi!“, tvrdí mladá evanjelistická mamička. 

Po tomto silnom stretnutí, Kesaj Tchave nastúpili do svojho autobusu, smerom na Cours Julien, kde skupina dávala v ten istý večer  koncert pre širokú verejnosť. Latcho Divano pokračuje dnes od 9h30 do 13h, so stážou iniciácie do rómskej kuchyne, v priestoroch Addap 13, spojeným s degustáciou o 13h. V pondelok o 17h dielňa kreslenia,   a koncert o 20h v parku Léon Blum.

Delphine Tanguy

La Provence, apríl 2013

Afficher l'image d'origine

V hodine Rómov...

Obdivovať výstavy, pozerať filmy, pripravovať cigánsku kuchyňu, hovoriť po rómsky, počúvať hudbu, tancovať v rómskom štýle... skrátka, nastaviť sa na slovenský čas, hŕstku dní, po dobu trvania 6-eho Festivalu Latcho Divano. Zoom na kultúru tejto krajiny, ktorej Košice sa delia s Marseille o názov Európske hlavné mesto kultúry. Medzi silnými momentmi tohto slovenského vydania: originálna výstava miešajúca kombinujúca fotografie a písanie, výsledok mesačnej umeleckej rezidencie v uplynulom januári, Expozícia ktorá bude tiež prítomná na Festivale Menšín v rámci Košíc 2013, premietanie dokumentárov natočených novinármi Romskej tlačovej agentúry (MECEM), jedinečnej tlačovej agentúry svojho druhu ktorá realizovala prácu o Rómoch z pohľadu Rómov. Hudba a tanec s príchodom Kesaj Tchave, emblematického kolektívu tridsiatky mladých Rómov zo Slovenska, ktorí ešte nie tak dávno žili v osadách z ktorých boli odídení... Títo puberťáci, ktorých úspech z ďaleka presahuje hranice, a stali sa jedným z mnohých priveľmi neznámych príkladov Rómov ktorým sa podarilo prekonať exklúziu ktorej sú priveľmi často obeťami.

Alexandra Cefai

Marseille Hebdo, marec 2013

Afficher l'image d'origine
 

Fotogaléria: Marseille 2013

Fotogaléria: Marseille Squat 2007

Marseille Espace Julien