Tlač

 

 

Veľký sviatok rromani u Armanda Gattiho

Maison de l´Arbre de La Parole Errante, 9 rue  François Debergue (Métro Croix-de-Chavaux).

Tento sviatok sa situuje v rámci podujatí 8 apríla, Svetového Dňa Rómov. Pri tejto príležitosti, súbor detí, rómskych tanečníkov, Kesaj Tchave, sa predstaví na koncerte spolu s rómskymi deťmi z Montreuil a zo Saint Denis.

Participácia DJ Tagada koncom večera.

Kesaj Tchave je umelecký príbeh, ale aj ľudský: príbeh mladých Rómov z osád ktorí sa chcú podeliť o svoj entuziasmus do života a do hudby, spevu a tanca, tradične tak prítomných v živote Rrómov. To skrz scénu sa stávajú schopnými dať oveľa viac ako oni sami dostali.

Príbeh súboru začína v r. 2000 v Kežmarku, na Slovensku, pod Tatrami, z iniciatívy Ivana Akimova (profesionálneho hudobníka) a Heleny Akimovej (sociálnej pracovníčky). Tento kolektív je platformou na pomoc mladým Rrómom, vďaka stretnutiu a tútorovaniu profesionálnych hudoníkov. Už 10 rokov ich tento umelecký postup privádza k nachádzaniu seba samých a ostatných, a zanecháva oslňujúce spomienky všade kadiaľ prejdú.

Sviatok rromani v Montreuil, ktorého hlavnými aktérmi sú deti, bude príležitosťou na stretnutia medzi Rrómami a ne-Rrómami. Rrómske rodiny pripravia jedlá ktoré budú môcť byť na mieste konzumované.   Udalosť, spolu-organizovaná združeniami Kesaj Tcahve, Coriandre, La Parole Errante, Terne Roma, Didattica, a občania Montreuil. Predstavenie piesní a tancov uzavrie 12 apríla podujatia Týždňa rómskej kultúry okolo dňa 8 apríla, dňa ktorý symbolizuje emancipáciu rómskeho národa, organizovaný „Kolektívom Svetového Dňa Rrómov“.

Motreuil, La Parole Errante

 

 

Do toho, plnú nádrž radosti s Kesaj Tchave

Muzikanti, speváci, tanečníci, mladí Rómovia prekypujúci životom a radosťou… to všetko bije do očí a prediera sa cez šiator Latcho Divano. Najprv si užijeme príchod na pláž J4, výhľad na more, a hop, riadny dúšok čerstvého vzduchu, uchýlime sa do závetria pod šiator a tu hľa, prichádzajú oni, hýriac  všetkými tými ich farbami a túžbami, a tu, nevdojak sa začneme mrviť, podupkávať nohami, rukami, očarovaní kolotočom obrovských sukní deviatich mladých Esmeráld, hlasmi ktoré jednoliato spievajú radosť zo života… To je ale zábava, je to jednoznačná súhra, spoluhra, je to jedna rodina ktorá sa tu delí o to čo je túžba a hrdosť prináležať k tomuto národu ktorý tancuje. Komlicita je jednoznačná, je vo všetkých gestách, smiechoch, šťuchancoch, a dobre to padne, vidieť ich si tak užívať šťastie po kope. Táto mladosť v nás oživuje plameň, energia detí ktorá odchádza s príchodom do dospelého života… necháme sa strhnúť do tanca, hodinu… kiež by to tak mohlo byť celý život.

Pochopili ste teda, pobádam vás: do toho! utekajte tento víkend s vašimi deťmi, priateľmi, všetkými čo máte radi, objaviť toto radostné predstavenie iskriace životom! Bežte na Kesaj Tchave!

Pacamomes – stránka rodičov oblasti Provence – Alpes – Côte d´azur, 2.4.2009

 

 

Májové reje podtatranských romských dětí KESAJ ČHAVE zase Na Dobešce

Již tradičně vřelá náruč Dobešky se vpodvečer v pondělí 25. května otevře po dvou letech opět cikánským dětem ze Slovenska. Na pódium Dobešky se vřítí velmi dynamická skupina malých romských umělců, jejichž nezkrotné cikánské kousky skvělým způsobem umělecky usměrňují Ivan Akimov a jeho manželka Helena. Ivan, stále opatřen svou neodmyslitelnou balalajkou v ruce a hvízdáním na rtech, diriguje svůj dětský tým s obrovskou láskou a trpělivostí. Se stejnými atributy se o choreografii vystoupení stará jeho paní Helena. Je skutečně radost vnímat tu báječnou souhru všech členů souboru. Z jejich vystoupení vůbec není zřejmé, jak obtížné prožitky ty milé děti mají za sebou. Tanec, hraní a zpěv představují v jejich životě chvíle, kdy jsou šťastné. Samy nemají nic, ale v okamžicích, kdy jsou na pódiu, roznášejí mezi diváky velké bohatství. Díky obdivuhodné práci manželů  Akimovových, kteří soubor přivedli na svět a kteří ho jedinečným způsobem zformovali, již řadu let soubor Kesaj čhave (v překladu Děti romské víly Kesaj) reprezentuje Slovensko i v zahraničí. V Praze se zastaví cestou ze šňůry koncertů v Dánsku. Snad nejvíc diváků na jednom místě před nedávnem aplaudovalo tomuto souboru v prestižním sále Zenith v Paříži, kde jejich kumšt obdivovalo na sedm tisíc nadšených diváků. Akimovovi svou prací dokazují, že stojí zato, podávat pomocnou ruku těm slabším, kteří jsou vlastně bez šance. A pak za odměnu mohou čerpat od nich sílu a radost z jejich uměleckého projevu. Před zápalem této manželské dvojice nelze než smeknout. To, s čím si nevědí rady politická místa, jsou schopni, byť jen pro malou skupinu romských dětí, svým zanícením a krásným vztahem k malým cikánům řešit dva lidé. Kesaj Čhave představuje především lidský příběh. Příběh malých cikánů, kteří se chtějí podělit spontánností, energií a nadšením pro život formou hudby, zpěvu a tance. Nabízejí jedinečnou podívanou, která určitě stojí  zato.

Koncert souboru Kesaj  Čhave se koná v divadle Na Dobešce 25. května 2009 v 18.30hodin

Mgr.Karla Vladíková

 

 

KESAJ ČHAVE zítra na Dobešce

Děti Ivana a Heleny Akimovových se v pondělí zastaví v Praze na Dobešce na zpáteční cestě ze šňůry koncertů v Dánsku. Letošní rok je na zahraniční vystoupení Kesaj Čhave velmi bohatý. Před nedávnem například tato svým způsobem ojedinělá romská skupina koncertovala na pódiu prestižního paláce Zenith v Paříži, kde jí aplaudovalo na sedm tisíc diváků. Jejich pražské vystoupení začíná od 18 hodin.Při dovádění úžasně disciplinovaných dětí z podtatranských osad diváci na Dobešce jistě pocit zklamání nezažijí. Děti dokáží střídat vážné polohy s veselými, ovládnou scénu jako divoce se valící nezkrotný živel, což je dáno autenticitou prostředí, z něhož pocházejí. Návštěva jejich koncertu a zhlédnutí toho, co malí Romové tak radostně rozdávají kolem sebe, určitě zato stojí. Přinese nejen více než příjemně prožité chvíle nabité energií sálající cikánských zpěvů a tanců, ale povede i k zamyšlení o tom, jak se vyplácí podávat pomocnou ruku těm, pro které je to jediná možnost, jak zažít něco příjemného.

Alternativa magazin, máj 2009

 

Strhující slovenský cikánský soubor dětí Kesaj čhave  se opět  představí pražskému publiku

I v letošním roce budou mít diváci v Praze možnost vychutnat si cikánské umění v podání  dětí  žijících pod Tatrami. Tentokrát se soubor Kesaj čhave zastaví  v našem hlavním městě cestou  z vystoupení v Dánsku. 

Vyznavači  původního cikánského projevu a ti, kdo neměli ještě možnost vidět na vlastní oči  jednu svým způsobem výjimečnou  cikánskou  skupinu, jejíž malí a mladí členové žijí na Slovensku v osadách pod Tatrami, by měli dne 25.května.letošního roku navštívit scénu divadla Na Dobešce, která bude od půl sedmé verčer patřit  slovenským Romům vedeným vynikajícím Ivanem Akimovem. Tento vpravdě fascinující hudebník se svou stále první a  nepostradatelnou balalajkou v ruce, který není sice romského původu, ovšem  svým romským dětem dokonale rozumí, tvoří spolu s dětmi  na pódiu  jednolitou  skupinu, která nejen pro svou přirozenou hudebnost  zvedá ze židlí  diváky všude, kde se před nimi objeví. Na scéně  dokáží  děti se svým vedoucím, otcem a kamarádem v jedné osobě vykouzlit  báječné pokoukání a poslouchání. Jejich projev je  prodchnut  životem, který  nepatří k těm nejsnadnějším. Celý soubor totiž tvoří děti, které už kvůli svému původu a poměrům ve slovenských osadách kolem Kežmarku, neměly moc šancí se svým životem naložit rozumným způsobem. To však platilo jen do okamžiku, kdy se setkaly s panem Akimovem. Díky němu a jeho manželce Heleně našly záchranu v možnosti tančit, zpívat a hrát na hudební nástroje, tedy v možnosti plně rozvinout to, co je jim vlastní a co je pro ně naprosto přirozené. Jak říká  ochránce těchto dětí, pan Akimov: „spočiatku to bola tak trochu kakofónia.Ale podstatné bolo zúčastniť sa. Keď sme ich videli prichádzať, vôbec sme tomu neverili. Videli sme jako prichádzali mladí, ktorí už mali všelico možné v živote za sebou, ale hudba a tanec sú vektorom komunikácie. Podaktorí našli opät chuť do studia, chceli sa vrátitˇdo školy. Na Slovensku sa školská docházka týchto cigánských detí uskutečňuje v špeciálnych  zariadeniach, čo má zlé následky zo sociálneho hľadiska“svěřuje se p.Akimov, který dál upřesňuje “ale ak ich dáme do normálnej triedy, bol by to zaručený neúspech. Takto ich naučia aspoň čítať a písať, to je doležité“. Přes veškeré těžkosti, které je třeba překonávat, zaznamenává pan Akimov u svých dětí překvapující chování. „Sú pútaví. Je to šťastie pre mňa  mocť byť při nich. Nerobím nejakú charitu. Robím si radosť. V hudbe sa naučili so mnou a ja som sa naučil s nimi. Deti prinášajú pozitivny signál a sú hrdé že  možu reprezentovať Slovensko“.

Výpovědi pana Akimova dostatečně potvrzují charakter souboru. O tom, jak tomu je ve skutečnosti, je třeba se jít přesvědčit na vlastní oči. Děti nechávají na pódiu celé svoje srdce  a diváci zase těmto šikovným, skromným a přátelským  romským dětem nechávají srdce svoje. Jedinečný projev  naboso tančících cikánských dětí se nadlouho vepíše do paměti všech, kteří s těmi na pódiu  stráví společné okamžiky.  Mladí Romové mají v Praze jediný koncert, který se uskuteční v návaznosti na jejich cestou do Dánska, které je po Francii, Polsku, Maďarsku  a České republice další zemí, kde jistě sklidí u návštěvníků jejich tanečních a pěveckých vystoupení zasloužený úspěch.

Karla Vladíková

 

Kesaj Čhave vystúpia v sále Zénith de Paris

Uplynulý týždeň v rámci Jarného medzinárodného umeleckého zájazdu odcestoval detský folklórny súbor Kesaj čhave/Deti Kesaj z Kežmarku do talianskeho mesta Vincenza. Jeho umelecký vedúci Ivan Akimov chce čitateľom Rómskej tlačovej agentúry (RPA) aspoň listom priblížiť atmosféru a zážitky detí z rómskych slovenských osád v zahraničí.

„Hneď na druhý deň po príjazde sme už vystupovali v Auditorium Zonato v Udine, ďalší koncert bol v Benátkach. Ten bol spojený s prechádzkou nekonečným labyrintom krivolakých uličiek a plavbou na gondolách. Posledné vystúpenie bolo vo Vincenze. Následne opúšťame Taliansko a ideme do francúzskeho Marseille, kde sme pozvaní na Festival Latcho Divano. Tam vystupujeme v cirkusovom šapitó, priamo vo Vieux Port – Starom prístave, a zdržíme sa tam celý týždeň. Potom sa presunieme do Paríža, kde pobudneme až do Veľkej Noci. Je nás tridsať, veľkých aj malých, a je nám fajn. Deti sa najviac tešia na mimoriadny zážitok, ktorý ich čaká v Paríži, a tým je účinkovanie v sále Zénith de Paris, ktorá je najprestížnejšou koncertnou sálou populárnej hudby vo Francúzsku. Vystupujú tu výlučne umelci svetového formátu a špičkové medzinárodné umelecké telesá. Nie sme však ešte takí svetoví, aby sme zaplnili sedemtisícovú sálu sami. Budeme účinkovať po boku našich francúzskych priateľov, skupiny Les Ogres de Barback, ktorí si nás pozvali ako hostí. Výnimočnosť tohto koncertu tkvie aj v tom, že pripadá práve na 8 apríla, na Medzinárodný Deň Rómov. A to si mimoriadne ceníme. Keďže nás pozvali, aj my si pozveme hostí. Na scénu s nami vystúpia aj deti a mládež z rumunských rómskych táborov z okolia Paríža, s ktorými sme nadviazali tvorivé kontakty a včlenili sme ich do nášho programu.

Prítomnosť rumunských Rómov v krajinách západnej Európy sa datuje od politických zmien konca 80. rokov minulého storočia, keď začali rómske migrácie na Západ za nádejou na lepšiu budúcnosť. Žiaľ, pre mnohých sa pretvorila v zúfalú beznádej slumov, chatŕč a rozbitých karavanov na periférii veľkomiest, pod diaľničnými obchvatmi, pri smetiskách, na územiach nikoho. Táto beznádej je zdieľaná aj miestnymi úradmi, ktoré sú zas zúfalé z toho, že si nevedia s novovzniknutou situáciou poradiť, a prehadzujú si tento pálčivý problém ako horúci zemiak. Podľa aktuálnych politických nálad a preferencií sú títo noví migranti odsúvaní alebo priam naháňaní a vysťahovávaní leteckými chartermi naspäť, odkiaľ prišli - do Rumunska či do Bulharska, neraz aj za pomoci finančných stimulov, len aby už dali pokoj tam, kde ich nikto nechce. Že často, sotva prídu domov, sa ihneď obrátia, aby sa vrátili naspäť, ani netreba prízvukovať. Čo s tým? Nevieme. Ale jedno teraz vieme, že aj tieto deti sú navlas také isté, ako naše deti zo slovenských rómskych osád. Ak sa im dá príležitosť, chopia sa jej. Život im väčšinou dáva možnosť akurát len žobrať v metre či pri výkladných skriniach veľkoobchodov. My sme im ponúkli niečo iné a ony nezaváhali. Pustili sa do skúšok s takou istou vervou ako tí naši. Teraz je v Paríži priam ďalší súbor, podobný tomu nášmu. V spolupráci so združením Parada a Fnasat sme nadviazali prvé kontakty a ostatné už išlo potom samo. Spočiatku sme nevedeli, do čoho ideme. Rumunsko ani rumunských Rómov sme nepoznali. Ani v Rumunsku, a tobôž nie vo Francúzsku. Teraz už áno. Máme tam priateľov, ktorí nás vo svojich karavanoch a chatrčiach mimoriadne milo prijali, ktorí vycítili, o čo nám ide, a neváhali sa pustiť do spolupráce. Len tak. Bez žiadnych peňazí či projektov. Vychádzame z toho, že treba najprv niečo spraviť, a potom prípadne, ak sa to ujme, tak sa pokúsiť napísať nejaký projekt. Takže 8. apríla, na Medzinárodný deň Rómov, budú stáť na jednej z najprestížnejších európskych scén v sále Zénith de Paris Deti Kesaj – Kesaj Čhave spolu s rumunskými čhavami z Francúzska, aby ukázali svetu, čo sú, aby dali ľuďom energiu, šťastie, chuť do života, zmysel pre krásu, štedrosť a radosť. To všetko čím tí, ktorí nič nemajú, priam prekypujú.

Podotýkať, že príprava celého tohto podujatia bez akejkoľvek inštitucionálnej pomoci sa dá porovnať len s pohnútkami vlastnými kamikadze, ani netreba. To je už tak a inak nebude. Ale zas, aj keď sme už boli úplne zúfalí, a v tomto prípade ešte viac a častejšie ako inokedy, sa našli priatelia, známi i neznámi, sympatizanti, fanúšikovia, vytvorila sa reťaz solidarity, a podujatie sa môže uskutočniť. Prišla aj pomoc vo forme podpory ubytovania zo strany mestského úradu v Montreuil a Slovenského inštitútu v Paríži. Takže dúfame, že o pár dní budeme v Zénithe, že sa koncert vydarí a na Veľkú noc ukážeme našim novým priateľom, čo sem patrí a čo nie.

Potom už len šťastne dôjsť domov. 18 apríla by sme mali byť na Rómskom festivale v Hodoníne, 21. apríla v Žiline a 24. apríla v Matejovciach. A v máji opäť na cesty – 14. mája Praha, Česká televízia, odtiaľ na desať dní do Dánska, a cestou naspäť 25. mája koncert v Divadle na Dobežce v Prahe. Začiatkom júna by sme chceli zopakovať náš medziosadový festival Akana me/Teraz ja, 11. júna nás pozývajú do Milána, 27. júna by sme mali byť na Dobrom festivale v Prešove, no a takmer celý júl a august budeme zase brázdiť festivalmi krížom krážom celé Francúzsko. Jeseň aj zima sú už tiež obsadené, ale o tom zas niekedy inokedy.

Neostáva nám už nič iné, len vám, v redakcii RPA, ale aj vašim čitateľom a divákom popriať pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov všetko dobré. Veľa tvorivých úspechov vo vašej práci a čo najviac dobrých správ o Rómoch.“

 S pozdravom

 Ivan Akimov

Blog RPA, 3. 4. 2009

Cigáni roztancovali Malraux

Na oslavu jari, pozvala v apríli škola André-Malraux Kesaj Tcahve, hudobnú skupinu rómskych detí zo Slovenska. Speváci, tanečníci a hudobníci, tie deti pochádzajúce z osád nachádzajú cestu do školy skrz toto združenie ktoré im umožňuje ukázať ich šikovnosť a byť na seba hrdí. Bol to krásny moment výmen medzi mladými umelcami a žiakmi.

Courbevoiemag, máj 2009

 

 

„Kesaj“ je meno rómskej víly.

Deti Kesaj - Kesaj Tchávé, partneri CCFD - Terre Solidaire

«Késaj» je meno rómskej víly ktorá hovorí že kto chce lásku dostať musí najprv vedieť ju dať, „Tchave“ znamená v rómskom jazyku: deti. Týmto je povedané všetko. Ostatné ide cez rómske piesne a tance týchto mladých ktorí vyjadrujú neoblomnú vieru do života. Súbor, založený v r. 2000, je zastrešený rómskym združením ktoré sústreďuje skrz umelecké aktivity mládež z rómskych kolónií tatranskej oblasti, na východnom Slovensku. Každodenná realita týchto Rómov je čím ďalej tým viac prekérna. A, žiaľ, Dekády, rómske projekty a in  dômyselné vználezy, plné dobrých úmyslov, ta tom všetkom veľa nezmenia.

Kesaj Tchavé je zázrak. Cigánsky zázrak ktorý dokazuje že úspech je možný aj tam kde je všetko spravené aby sa fatálne neuspelo. Ale každé vystúpenie je vyhratým zápasom za život. Biť sa proti celému svetu, proti svojim, proti ostatným, proti všetkým ktorí si nevedia predstaviť že cigánsky život môže byť žitý aj bez fatality...

Ich energia je komnikatívna a vyvoláva reťaz priateľstvy a solidarity v celom Francúzsku. Určite niekde vo vašom okolí, na ceste vašich prázdin, bude nejaký koncert Kesaj, ak nie, tak si dajte obchádzku! Stojí to za to!

CCFD – terre solidaire, júl 2009

 

 

Slovenské čaro a poézia

Sviatok chmelu sa decentralizuje v jednotlivých bodoch, tak ako v Metzgerhoffe, s rómskym folklórnym súborom zo Slovenska, Kesaj Tchave, ktorý uviedol svoje predstavenie v Centre Voľného času...Predstavenie plné dynamizmu, pútavé, pestrofarebné... 

Dernières Nouvelles D'Alsace, Dimanche 23 Août 2009.

 

Včera sa vrátila z letného  zájazdu detská rómska spevácko-tanečná skupina Kesaj Čhave.

Počas 45 dní precestoval súbor s 35 účinkujúcimi zhruba 7 000 km z Kežmarku, cez Ženevu, Alpy, Centrálne Francúzsko a Alzasko.  Účinkoval na 5 významných festivaloch CIOFF, odohral vyše 40 predstavení a usporiadal 10 dňové tvorivé sústredenie vo Vercors ktorého sa zúčastnili aj deti a mladí Rómovia z táborísk rumunských migrantov. Francúzské média zaznamenali tieto udalosti vo dvadsiatke článkov a v jednej televíznej a rozhlasovej relácii. Na festivaloch účinkovali umelecké telesá a skupiny z piatich kontinentov, na vysokej, často profesionálnej úrovni. Kesaj Čhave si vždy získali obdiv a sympatie obecenstva i organizátorov a spoluúčinkujúcich, boli akýmsi maskotom podujatí, o čom svedčia i početné pozvania do budúcnosti, a ako vždy, krásne priateľstvá a slzy pri rozlúčkach. Najväčším úspechom ale je, že počas tychto 45 dni strávených na doskách ktoré znamenajú svet, mali deti možnosť žit v ozajstnom svete  tolerancie, mieru a porozumenia, spoznávania a otvárania sa rôznym kultúram, od Myamaru po Paraguaj, Tahiti, Keňu, či Rusko nevynímajúc, ako i mnohé iné národy a národnosti ktoré spoznali. To je krásne. Ale vzhľadom na domáce reálie je podstatné že mali kvalitnú pravideľnú stravu, čisté ošatenie, normálne hygienické podmienky. Všetci krásne, očividne, pribrali a vyrástli. A tomu som, spolu s manželkou najradšej...

Blog RPA 2009

 

Vydarený Deň vzájomnosti výsledkom dobrej spolupráce i dobrého spolunažívania

Workshop „Národnostné menšiny a možnosti ich kultúrnej sebaidentifikácie a sebarealizácie“ a vernisáž výstavy fotografií humenských fotografov Františka a Jozefa Feigla, Petra Tymeša, Petra Procházku a Arpáda Csontosa lemovali 4. festival kultúry národnostných menšín, verejnosti známy ako Deň vzájomnosti, ktorý sa uskutočnil predposledný októbrový víkend v Humennom. Na podujatí, ktoré zorganizovalo občianske združenie O Roma Vičinel, spolu s miestnymi organizáciami Rusínskej obrody, Českého spolku, Čemadokom Humenné a tamojšou komunitnou nadáciou, mestským kultúrnym strediskom a mestom Humenné sa svojou kultúrou prezentovali všetky národnostné menšiny, ktoré v tomto regióne nielen vzájomne dobre nažívajú, ale ako i samotné podujatie potvrdilo, i rady spolupracujú.

Rómov a ich typický ohnivý temperament na festivale reprezentoval na Slovensku známy hudobník a balalajkár Ivan Akimov so súborom Kesaj Čhave, ktorý vedie v Kežmarku, rómsky tanečný súbor Červené ruže z Humenného a Jana Orlická. Tá, v doprovode gitaristov Milana Kašubu a bratov Dušana a Mareka Milkových, zaujala prednesom francúzskeho cigánskeho svingu. Spomienku na časy československé prinieslo na pódium československé komorné duo – klaviristka Zuzana Berešová s huslistom Pavlom Burdychom. Rusínskymi chytľavými melódiami rozospievala publikum Anna Poráčová, zatiaľ čo ukrajinskú kultúru predstavila Iryna Hajdučková so skupinou Riava z Humenného. Umenie a kultúru maďarskej menšiny na Slovensku na podujatí predstavil zmiešaný spevácky zbor z Veľkých Kapušian a Skupina Gong z Kráľovského Chlmca.

Daniela Obšasníková, RPA, 12.11.2009

 

Kesaj Tchave, alebo príbeh jednej skupiny Rómov zo Slovenska na európskych scénach.

Príbeh sa začína v r. 2000. Ivan Akimov, profesionálny hudobník, a Helena Akimová, sociálna pracovníčka, zakladajú kolektív na pomoc mládeži z kežmarských osád, aby sa mohla pozdvihnúť vďaka hudbe a tancu. A kúzlo zaberá. Súbor má zaručený úspech na Slovensku, potom v  Čechách, Maďarsku, Poľsku, až po Švajčiarsko, Francúzsko... (viď  https://kesaj.blogspot.com/ : blog kapelníka! )

Dnes večer, hrali na záver festivalu Migrant´Scene v Montreuil. Deti z „Hanulu“ sa tiež pripojili k predstaveniu. Denisa a Renata, dve malé rumunské Rrómky zo Saint Denis tancovali na slovenskú muziku, ako keby bola ich vlastná.

Lebo to je to čo ma najviac prekvapilo: tá zmes rôznych kultúr v jednom celku. Jeden neuveriteľný melting-pot tradícií ktoré vyzývajú hranice. Skutočný útok na geografiu. Výzva hodená všetkým tým ktorí by chceli ohraničiť, katalógovať, uzavrieť Rrómov. Farebné sukne evokujú Španielsko a jeho flamenco, zvončeky na bokoch orientálne tance, pohyb rúk neodolateľne pripomínajú Indiu. A ten slovanský nádych ktorý cítiť v mužných úderoch rúk a nôh tanečníkov, sťa by kozákov na bojovom poli! Mám z toho závrat... Ale odkiaľ sú? Prečítala som síce spústu publikácií o nich, ale nikdy sa mi Rrómovia nejavili tak enigmatickí ako tento večer.

Ich repertoár sa skladá z aktuálnych cigánskych hitov, ale taktiež z textov viac tradičných. Množstvo nástrojov sprevádza ich piesne: balalajka, gitara, harmonika, husle. Vydarená métisáž tradičných choreografií a súčasných tancov.

Adresa internetovej stránky súboru na zájazde po celom Francúzsku:

https://www.myspace.com/kesajtchave

Le Monde   https://immersion-rom.blog.lemonde.fr 30 november 2009

 

„Rómske Vianoce – Vianoce nádeje“

Deti zo slovenských a francúzskych osád, sústredené v hudobnej skupine Kesaj Tchave, uvedú ukážku z ich predstavenia „Rómske Vianoce – Vianoce nádeje“.

V piatok, 11 novembra o 16h na Parvis des Droits de l´Homme, na námestí Trocadéro.

„Rómske Vianoce – Vianoce nádeje“ – pestrofarebné predstavenie predvedené päťdesiatimi rómskymi umelcami vo veku od 6 do 20 rokov, s ohurujúcou energiou.

12 francúzskych asociácií sa angažuje po boku Kesaj Tchave aby povedali že žiadne dieťa nesmie byť exkludované, vo Francúzsku, a ani nikde inde, z dôvodu svojho pôvodu, svojho miesta bydliska, alebo administratívnej situácie svojich rodičov žiadajú francúzske autority aby prijali všetky konkrétne opatrenia aby práva uznané Medzinárodnou konvenciou práv detí sa vzťahovali na všetkých a aby všetky deti mali detský život!

Táto udalosť je sprevádzaná Jean-Luc Loyerom, komixovým kresličom (Viktorove príbehy, vydavateľstvo Delcourt), ktorý namaľoval blahoprajnú pohľadnicu ktorá bude rozdávaná okoloidúcim.

Zoznam asociácií: Les Jeunes Musiciens du Monde, Amenca, Coriandre, Parada – France, Yepce, Fnasat - Gens du voyage, Les Amis de Tsuica, CCFD- Terre solidaire (Comité catholique contre la faim et pour le développement), Secour Catholique, Nomade in France, Ver´Kesaj

Témoignage chrétien, décembre 2009

 

Rómske deti zo Slovenska a z okolia Paríža sa zhromaždili aby sa ponúkli v predstavení na námestí Ľudských práv v Paríži.

11 decembra, na námestí Trocadéro, v Paríži, na esplanáde Ľuských práv, sa konala angažovaná umelecká manifestácia vyplývajúca z  prítomnosti skupiny Kesaj Tchave ktorá prišla zo Slovenska.

Takto rumunskí rómski migranti z okolia Paríža a slovenskí Rómovia skupiny Kesaj Tchave, zloženej výlučne z detí, sa zhromaždili aby ukázali okoloidúcim alternatívu nátlakom ktorým sú denne vystavení zo strany rómskych populácií. Ponúkli publiku ukážku ich predstavenia „Rómske Vianoce – Vianoce Nádeje“.

Kesaj Tchavé bolo založené Ivanom Akimovom v r. 2000. Súbor zhromažďuje mládež  z rómskych osád podtatranského regiónu (Východné Slovensko).

Rómske populácie mali vždy ťažkosti s ich prijatím so svojimi odlišnosťami.

V spoločnosti ktorá je v kríze, ktorá sa čím ďalej tým viac prekarizuje, Rómovia nie sú ušetrení chudobou, a táto prekarizácia len zväčšuje nedorozumenia. V Strednej Európe, sa tieto sociálne napätia  konkretizujú v zjavnom vzostupe skupín národných extrémistov ktorí násilne odmietajú tieto rozdiely, ktoré by ale mohli dotvárať bohatstvá našich spoločností. Takéto odmietanie ešte viac oslabuje rómsku populáciu a jej integráciu.

Kesaj Tchave vie ako vyzdvihnúť talenty týchto rómskych detí, a  dokazuje že úspech je možný, ale hlavne že nemusí obligátne prejsť formalizmom a štandardizáciou národných zvyklostí aby sa dotknul národnej identity.

Jéremie Joung, december 2009

 

Rómske deti zo slovenských osád manifestovali v Paríži pod Eiffelovou vežou na podporu ľudských práv detí

Kežmarok/Paríž 16. decembra (RPA) – V piatok 11. decembra 2009 sa na Námestí ľudských práv na Trocadéro v Paríži konala manifestácia na podporu ľudských práv detí. Manifestácia bola iniciovaná slovenskou hudobnou skupinou Kesaj Čhave a bola podporená 12 francúzskymi mimovládnymi organizáciami. Rómsku tlačovú agentúru (RPA) o tom informoval umelecký vedúci súboru Kesaj Čhave Ivan Akimov.

„Cieľom bolo povedať nahlas, že žiadne dieťa nesmie byť diskriminované z dôvodu svojho pôvodu, svojho miesta bydliska, alebo administratívnej situácie svojich rodičov. Chceli sme tým obrátiť pozornosť médií a širokej verejnosti na zložitú situáciu rómskych migrantov, prevažne rumunského pôvodu, sústredených v slumoch v okolí Paríža. Za uplynulý rok sme vyvinuli konštruktívne kontakty s touto populáciou a pri príležitosti našich umeleckých zájazdov sme integrovali aj tieto deti do našich aktivít,“ uviedol Akimov.

Ako ďalej dodal, v lete tohto roka ich dokonca včlenili do svojho súboru počas 10-dňového pobytu v Alpách. „Naďalej chceme pokračovať v tvorivej spolupráci a dokázať, že aj tam, kde je to zdanlivo nemožné, sa dá budovať na základe vzájomného rešpektu a porozumenia,“ konštatoval Akimov.

Kesaj Čhave spolu s deťmi z rómskych táborov z okolia Paríža ponúkli pri tejto príležitosti parížskym okoloidúcim, ale aj turistom z celého sveta, ktorých je vždy hojne na tomto vychytenom turistickom mieste pred Eiffelovou vežou, vianočný darček vo forme úryvku zo svojho predstavenia „Rómske Vianoce – Vianoce nádeje“. Zároveň distribuovali trakty poukazujúce na zúfalú situáciu rómskych migrantov v Európe.

Celá udalosť bola monitorovaná francúzskou políciou a prebehla pokojne. Zúčastnilo sa jej približne 70 detí a 150 dospelých.

Manifestácia na Trocadéro bola vyvrcholením dvojtýždňového umeleckého zájazdu Kesaj Čhave do Paríža, počas ktorého účinkovali v rôznych divadlách, kultúrnych domoch a v školách. Zájazd sa začal 29. novembra záverečným koncertom Festivalu asociácie La Cimade, ktorá je poprednou francúzskou mimovládnou organizáciou angažujúcou sa pre migrantov a ako jediná má prístup do zberných táborov, kde poskytuje právnu a inú pomoc utečencom z celého sveta. Počas pobytu rómske deti zo slovenských osád združených v Kesaj Čhave predviedli 16 vystúpení a umeleckých intervencií a tiež desiatku tvorivých dielní priamo v rómskych táboriskách. Domov sa Kesaj Čhave vrátili 13. decembra.

Zoznam mimovládnych organizácií, ktoré demonštráciu podporili: Jeunes Musiciens du Monde – Amença – Coriandre – Parada France – Yepce – La Fnasat-Gens du voyage – Les Amis de Tsuica – CCFD-Terre Solidaire (Comité catholique contre la faim et pour le développement) – Secours Catholique – Nomade in France – Le colectif Romeurope Ile de France – Ver’Kesaj.

Jarmila Vaňová 16. 12. 2009 RPA