Fotogaléria: Jenica a Perla premiera Jeden svet

Jenica a Perla

Na jednom z našich zájazdov, keď sme boli v Paríži, sa nám prihovorila Róza Kohoutová, že by mala záujem  natočiť niečo o nás. Prečo nie? A tak nás vlastne s malým filmovým štábom sprevádzala počas asi 2 rokov, bola s nami na zájazdoch, často prichádzala aj za nami domov. Pomerne rýchlo sa rozhodla sústrediť dej svojho filmu na dve postavy, okolo ktorých by sa to všetko "točilo", a cez ich osobné príbehy by bol zrozumiteľnejší aj príbeh celého súboru. Voľba padla na Jeniku, z francúzskej strany, a na Perlu, zo Slovenska. Perla bola vždy veľmi usilovná a od malička bola telom aj dušou súčasťou súboru. Ale vždy bola tak trocha v úzadí, z dievčat ju zacláňala Janka, ktorá si privlastňovala rolu "primadony", a doma zas Duško, jej starší brat, hral suverénne prím tým že hral na klávesy, spieval, atď. Proste Perla nemala doposiaľ možnosť vyniknúť tak ako by si zaslúžila, a nastávajúca filmovačka jej túto možnosť ponúkala. 
Spolupráca s Rózkou a s filmovou produkciou Fresh Film Praha bola vynikajúca, vždy v pohode, bolo to pre nás príjemné spestrenie a tiež možnosť ako sa podeliť o naše zážitky, radosti aj trampoty s vnímavými divákmi a poslucháčmi, akými boli naši priatelia z filmového štábu. Ale postupom času sa z pozorovateľov, filmárov, stávali aj spoluúčastníci a spolutvorcovia nášho príbehu. Prirodzene, vonkoncom nie cielene alebo úmyselne, vchádzali do deja určitých kapitol, alebo etáp vývoja súboru. Filmovanie nám dalo možnosť iniciovať a uskutočniť niektoré naše zámery, ktoré by sme možno bez spoluzásahu produkcie nemohli zrealizovať. Chceli by sme, ale nemôhli by sme... Takto sme mohli napr. dopraviť Jeniku ku nám, a bolo to perfektné. Vôbec, ako celý ten zážitok z natáčania a spolupráce na filme. Za to sme Rózke, Lukášovi a Vladovi nesmierne vďační, a prajeme im aby film dostal takého docenenia a prijatia u divákov akého si nesporne zaslúži.
 
Jenica a Perla je zaradený do vzdelávacieho cyklu Jeden svet na školách organizácie Človek v tísni
 
 
 

v programácii Filmového Festivalu "Jeden svet" v Prahe, od 3 do 10 marca 2015

www.jedensvet.cz

 

premiéra na festivale 7 marca, o 18h45 v Lucerne

DRESDEN: JENICA & PERLA

Frederick Kapp | 4. September 2015 | Dresden | No Comments

NOVEMBER 03, 2015 @ THALIA DRESDEN IN DRESDEN.

25.3.2016 programácia na One World v Rumunsku
 
FIFNL
Afficher l'image d'origine
 

Doc revue
nový film

Jenica a Perla

Jak a proč natáčela Rozálie Kohoutová svůj nový film Jenica a Perla

 

Rozálie Kohoutová

Jenica a Perla

Dokument Jenica a Perla je příběhem dvou romských teenagerek nacházejících se v životním okamžiku, kdy se víceméně rozhoduje o jejich budoucnosti. Ať už jde o školu, vztah k rodičům, první milostné zážitky, dívky si hledají své místo na světě. Jenica je původně z Rumunska, ale vyrostla v Paříži na ulici. S rodiči a sourozenci přespávali, kde se dalo, a živili se žebráním. Perla pochází z romské osady na východním Slovensku. V domečku, kde bydlí, není ani tekoucí voda, ani záchod. Jenica a Perla, obě vystupovaly v tanečním souboru Kesaj tchave, jehož základ tvoří děti z východoslovenských osad, ale díky četným turné po Francii se postupně do souboru přidaly i děti rumunské. Jenica a Perla se rychle skamarádily. Vídaly se tak dvakrát do roka, vždy když Kesaj přijeli do Francie na vystoupení, kde jsem dívky poznala i já. Ve čtvrtém ročníku FAMU jsem odjela na stáž do Paříže a zůstala trochu déle, než jsem měla původně v úmyslu.

Před nástupem na FAMU jsem studovala romistiku, a přirozeně jsem se proto romské tematice věnovala i jako studentka dokumentární tvorby. Ve škole jsem o Romech natočila dva filmy (O Topánki a Roma Boys). Nicméně po Roma Boys jsem si myslela, že jsem toto téma pro sebe víceméně vyčerpala (nebo ono vyčerpalo mě, nevím). Chtěla jsem si od nekonečných debat, co s tím a proč to řeší někdo, kdo je bílý, a proč to řeším já, odpočinout. Občas jsem v Paříži pomáhala jedné neziskové organizaci s překládáním, a tak jsem měla možnost seznámit se se situací Romů migrujících z východní Evropy na Západ. Zjišťovala jsem, že situace této menšiny je celkem nezáviděníhodná, ať jsou, kde jsou, a v příběhu Jenici a Perly jsem mohla toto téma rozvinout. Nepoukazovat buď jen na chudobu romských osad a rasismus na východě, nebo jen na prekérní situaci rodin přežívajících na ulicích západoevropských velkoměst. Díky přátelství Jenici a Perly jsem měla možnost nahlédnout obojí v širším, celoevropském kontextu. A tak jsem začala točit.

Myslím, že film je odlišný od mých předchozích snímků tím, že jsem se poprvé rozhodla pro observační metodu. Velkou část tvoří situace, které jsem natáčela sama s foťákem v jejich rodinách, kde jsem seděla celé dny a tu a tam natočila pět minut. Zaznamenávala jsem situace, kterým jsem nerozuměla, a občas jsem netočila vůbec. Podle metody direct cinema jsem se jako vnější subjekt, kamera oko, snažila splynout s nábytkem a myslím, že se mi to do jisté míry povedlo. Snímek je tak snad autentickým vhledem do života Jenici a Perly, i když velmi těžce se mi hodnotí film, na kterém jsem intenzivně pracovala poslední dva roky a který jsem dostříhala teprve před měsícem.


Film bude mít českou premiéru v dubnu 2015

Jenica a Perla

 

Pozvánka: Kesaj Tchave sa predstavia na plátne i na javisku.

Dokument uvedie režisérka osobne

Filmový klub Iskra pripravil pre divákov do konca roka ešte dve premietania s osobnou účasťou tvorcov. Prvé z nich sa uskutoční vo štvrtok 10. decembra o 19.00 h. V kežmarskom kine Iskra dokument Jenica & Perla predstaví česká režisérka Rozálie Kohoutová spolu s ďalšími členmi filmového štábu.

Sprievodnou akciou premietania bude vystúpenie tanečného súboru Kesaj Tchave pod vedením Ivana Akimova,keďže jedna z predstaviteliek filmu je zároveň aj členkou Detí Kesaj, ktoré majú v dokumente tiež svoje nezastupiteľné miesto.

Jenica & Perla je dokumentárny film o dvoch dospievajúcich dievčatách z vylúčených rómskych komunít – osady vo Veľkej Lomnici a predmestia Paríža. Dievčatá snívajú o budúcnosti a hľadajú cestu, ako svoje sny realizovať.

Film rozpráva príbeh o dvoch dospievajúcich kamarátkach Jenice a Perle, ktoré žijú 1 500 km ďaleko od seba. Stretli sa vďaka súboru Kesaj Tchave, v ktorom vystupujú deti z osád v okolí Kežmarku a ktoré často účinkujú na zájazdových turné vo Francúzsku. Jenica a Perla sa skamarátili počas jedného takého zájazdu.

Perla má 15 rokov, vyrástla vchudobnej osade s čisto rómskou populáciou, vo Veľkej Lomnici. Chodí do školy vo vedľajšej obci, kde majú rómske deti oddelené triedy od ostatných. Jej brat Duško sa prednedávnom odsťahoval do Paríža hľadať lepší život a Perla sníva o tom, že tam pôjde za ním.

Jenica má 17 rokov, narodila sa v Rumunsku. Jej rodičia ju do Paríža odviezli, keď mala sedem rokov. Prvé tri roky žila jej rodina na ulici a živila sa žobraním. Jenica dlho nechodila do školy vôbec, čo zapríčinilo nedostatky v znalostiach francúzštiny a obmedzuje to možnosti ďalšieho štúdia. Jenica dochádza do učilišťa pre opatrovateľky seniorov, sníva o tom, že sa stane kaderníčkou.

Film zachytáva dve rómske dievčatá z rómskych komunít z opačného konca Európy v kľúčovom životnom momente dospievania a ich pohľad na budúcnosť Rómov v Európe. Viac o snímke sa dozviete na stránke
 www.jenicaperla.cz.

Vstupné na premietanie s účasťou režiséra je pre všetkých 2 eurá. Lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na www.kino.kezmarok.sk alebo pred premietaním v pokladni kina. Film je mládeži prístupný od 12 rokov.

Résultat de recherche d'images pour

 

 

teraz.sk jp.docx (117061)

korzar jp.docx (41126)

 

8. 4. 2016, o 20h20, na Deň Rómov, vysielala film Jenica a Perla,  tv stanica ČT atr

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10413852730-jenica-a-perla/21256226976/

Dátum:

09.04.2016 16:51

Meno:

Marie Černocká

E-mail:

marcerno@gmail.com

Predmet:

poděkování

Text:

Dobrý den pane Akimove a paní Akimovová, včerejší dokument nebyl primárně o vaší práci, ale o dvou startovacích čarách dospívajících dívek v odlišných prostředích, se stejným cejchem. Přesto ve mě rezonuje spíše vaše charisma a možná právě to, co nebylo vidět. Neumím se odpoutat a tiše závidím práci, která vás přes všechny potíže v důsledku naplňuje, jinak byste ji oba nedělali. Přeji hodně štěstí a trvající zdraví, radost z každého ovlivněného osudu! Pozdravujte děti a vyřiďte jim, že dokument mi povznesl ducha a ten se stále raduje. Věřím, že ho přehluší až pondělní starosti z práce. :-) PS: Ti učitelé jsou na ránu! :-)

 

Jenica a Perla

VSTUPENKY

Středa | 20. 4. 2016 | 18:30 | Klempírna DEPO2015

Sekce: Dimenze dokumentu 2015

72 minut

 

1 september 2016

nominácia na festival PRIX EUROPA

prixeuropa.eu/press/materials-for-press-use

ROZÁLIE KOHOUTOVÁ

Narodila sa 3. 5. 1985 v Prahe. Má za sebou niekoľko úspešných krátkych filmov, v ktorých sa venuje rómskej problematike. Okrem štúdia na FAMU absolvovala i štúdium romistiky na FF UK v Prahe. V roku 2012 vznikol jej celovečerný debut Kytlice Zimmer Frei v koprodukcii s Českou televíziou a v roku 2014 mal premiéru film Gottland, v ktorom spracovala jednu z jeho častí.

Hudba a tanec mohou díky souboru Kesaj Čhave symbolizovat i naději pro mladé Romy

30-05-2015 - Kristýna Maková
V polovině května v pražském divadle Dobeška vystupovaly děti z tanečního a hudebního uskupení Kesaj Čhave z východního Slovenska. O aktivitách souboru a uměleckých úspěších se rozpovídal vedoucí Kesaj Čhave Ivan Akimov:

Ivan Akimov, foto: Česká televizeJak soubor Kesaj Čhave vznikl?

“Kesaj Čhave byla zpočátku iniciativa, která měla za cíl doučovat romské děti v Kežmarku. V tomto městě jsme tehdy žili. Začali jsme tedy doučováním, záhy jsme si ale všimli, že je třeba najít nějaké styčné body, společnou vášeň, abychom děti nadchli. A hudba se nám od začátku zdála být tím nejlepším. A tak jsme začali a pokračujeme v tom dosud.”

Děti se díky vám podívají i do světa. Kde všude jste letos byli? A odkud vlastně děti účinkující v souboru pocházejí?

“Děti jsou z podtatranského regionu, z oblasti okolo Kežmarku a Popradu. Pocházejí z převážné většiny z romských osad, z romských lokalit. Za dobu existence souboru máme za sebou více než 60 zahraničních zájezdů. V současnosti to znamená pět až šest výjezdů do roka, v tom máme velké štěstí.

Kesaj Čhave, foto: Jana Šustová / Český rozhlasNebudu vyjmenovávat všechna místa, kde jsme byli. Mohu ale zmínit několik cest za posledních pár týdnů: Před třemi týdny jsme byli v belgickém Bruselu na festivalu Balkan Trafik s Goranem Bregovićem. Dnes se vracíme z Paříže, kde jsme uváděli spolu s pařížským divadelním souborem premiéru koprodukce divadelně–hudební hry Cikánská epopej. Uvedení bylo v rámci jednoho projektu přímo ve spolupráci s pařížskou radnicí. Kromě toho se vždy samozřejmě snažíme účinkovat i pro romskou populaci.

Jak je známo, na Západě je opravdu hodně romských migrantů z Balkánu, kteří žijí ve velmi těžkých podmínkách, často v ilegalitě. Snažíme se tedy zajet i k nim a přivézt jim, alespoň v to doufáme, určitou formu naděje. Za ty roky, co takto působíme, vidíme, že se ta naděje občas uchytí a že do jisté míry pozitivně působí. Máme ve svých řadách také děti a mladé lidi, kteří jsou z Rumunska a díky Kesaj Čhave se nasměrovali na rozumnější cestu.”

Dokument Jenica&PerlaO souboru Kesaj Čhave vznikl celovečerní dokument Jenica&Perla, který zaznamenává příběh přátelství dvou dívek: Jenica je rumunská Romka žijící v Paříží, Perla pak slovenská Romka žijící na východě země v jedné z osad. Dokument měl premiéru na letošním ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. O vzniku filmu jsem hovořila s jeho autorkou a režisérkou Rozálií Kohoutovou:

Vy jste vystudovaná dokumentaristka a romistka. Nemá tedy asi cenu se Vás ptát, proč jste zvolila jako hlavní téma filmu romský příběh. Proč jste ale zvolila právě tento příběh?

“Když jsem byla ve čtvrtém ročníku na FAMU, rozhodla jsem se, že pojedu studovat do Paříže v rámci programu Erasmus. Už předtím jsem natočila dva filmy s romskou tematikou v rámci studia na FAMU. To téma mě stále zajímalo. Začala jsem tedy v Paříži spolupracovat s jednou neziskovou organizací. Olivier, kamarád z té organizace, mi jednou řekl: 'Hele, přijedou sem děcka z tanečního souboru. Oni jsou tam odněkud od vás, z východní Evropy.'

Dokumentaristka Rozálie Kohoutová, foto: Martin Melichar / Český rozhlas - Radio WaveUkázalo se, že jsou z východního Slovenska. Jela jsem tehdy za nimi na nějaké jejich vystoupení. Velmi mě zaujalo. I díky organizaci, se kterou jsem spolupracovala, jsem se začínala dozvídat trochu víc o situaci rumunských Romů v Paříži. Hodně mě zaujalo, že Ivan Akimov tím souborem Kesaj Čhave dokáže ta děcka propojit. A v okamžiku, kdy propojí slovenské Romy s Romy z Rumunska, začnou se bavit nějakou romštinou, která je univerzální. A funguje to. Romská kultura, respektive písničky z východního Slovenska, znají i rumunští Romové, kteří žijí v Paříži.”

Ústřední postavou soboru Kesaj Čhave je Ivan Akimov. Nemohl tedy chybět ani ve filmu Jenica&Perla. Což potvrzuje i Vladimír Lhoták, producent dokumentu:

Producent Vladimír Lhoták, foto: Fresh Films“Myslím si, že je důležité, že film zmiňuje jako centrální postavu Ivana Akimova, díky kterému se obě děvčata, Jenica a Perla, znají. Sám o sobě je to ale člověk, který dělá pro romskou komunitu na Slovensku strašně moc práce. On i jeho žena Helena Akimova. Film je také trochu o práci Kesaj Čhave, což je víc než jen taneční soubor. Bylo pro nás prostě důležité zachytit Ivana a jeho práci.”

Více

 

 

 

 

 

z filmografie Rózy Kohoutovej:

dafilms.com/film/2167-o-topanki/

 

Fotogaléria: Jenica a Perla

Fotogaléria: Jenica a Perla Premietanie v Kežmarku, 10.12.2015