Návšteva prezidenta

27.11.2018 22:04

13 novembra navštívil ZŠ Galaktická prezident SR Andrej Kiska, a čítal žiakom rómske rozprávky

Včera bol veľký deň .
Súkromnú základnú školu Galaktická 9 v Košiciach navštívil pan prezident Kiska, ktorý tým prijal výzvu našej Ivetky do čitateľského duelu 
Všetky deti s nadšením počúvali, ako im pán prezident číta rozprávku Rajo a motýľ, ktorú po rómsky dočítala Ivetka . Následne nám talentovaní žiaci tejto základnej školy pod vedením pani riaditeľky Mgr. Anny Koptovej predviedli nacvičenú dramatizáciu diela .
Vyvrcholením bola beseda s pánom prezidentom, počas ktorej všetkých prítomných očaril svojou spontánnou otázkou 9-ročný žiak Leo, ktorý sa priamo opýtal: ,,pán prezident, ste hrdý na svoju prácu?".

Stalo sa počas tejto návštevy ešte toho omnoho viac, ale to Vám ukážeme už v pripravovanom vlogu .

Radi by sme sa poďakovali pánovi prezidentovi Kiskovi za to, že prijal naše pozvanie a tým nám ukázal, že nič nie je nemožné, veľmi si to vážime . Naša Ivetka mala tú česť už po druhýkrát počas jeho funkčného obdobia sedieť po jeho boku, a to je pre nás v našom KKP viac, ako sme si kedy mohli priať .

Naše druhé ďakujem smeruje Súkromnej základnej škole Galaktická 9 v Košiciach, s ktorou si spoluprácu nevieme vynachváliť .

 

ROZPRÁVKA PRE MLADÝCH RÓMOV
Veľmi rád som minulý týždeň prijal pozvanie od čitateľského klubu Paľikerav, ktorý sa snaží mladým Rómom priblížiť čítanie a literatúru. Spolu s vysokoškoláčkou Ivetkou sme malým školákom čítali rozprávku od rómskeho autora. Deti pozorne počúvali a viaceré boli nadšené, keď zistili, že som im do knižnice priniesol aj troch pátračov.

Projekty ako čitateľský klub Paľikerav sú pre mňa dôkazom, že na Slovensku je dostatok riešení aj ľudí, ktorí by vedeli situáciu Rómov pomôcť zlepšiť. Sú to často malé zmeny, ktoré ani nestoja veľa peňazí, no dokážu meniť životy. Neriešením problému rómskej chudoby strácame všetci. Je preto načase, aby sa našla ozajstná politická vôľa a odvaha v tejto téme niečo urobiť.

Približne 74-tisíc Rómov žije na Slovensku vo vylúčených komunitách. Chudobou sú ohrození 6-krát viac než zvyšok obyvateľstva. Ak sa nič nezmení, v roku 2040 bude na Slovensku žiť v chudobe dvojnásobný počet ľudí s len minimálnu šancu začleniť sa riadne do spoločnosti.

Základom je vzdelanie. Slovensko sa musí vysporiadať so segregáciou v školách. Musíme tiež zabezpečiť, aby deti z osád rozumeli po slovensky a aby mali základ, s ktorým vstupuje na základnú školu väčšina detí. Zavedenie povinnej predškolskej prípravy pomohlo zlepšiť situáciu v mnohých krajinách, na Slovensku naň napriek prísľubom stále čakáme.

Riešenia poznáme a mnohé boli overené. Pretnúť bludný kruh chudoby si však vyžaduje odvahu a rozhodnosť.

Andrej Kiska

19 november 2018