TV Arte

www.arte.tv/guide/en/060358-000-A/arte-reportage?country=SK

 

The Dancing Troupe of Roma Children

43 min
Available from January 5, 2016 at 1:00 pm to July 19, 2018 at 11:59 pm

The all singing, all dancing troupe Kesaj Tchave ("children of the fairy") brings together twenty young Roma artists. The youngest is only 6; the eldest 25. Driven by troupe leader Ivan Akimov, they leave their slum behind to take to the stage at the Olympia in Paris.

Programme information
  • Country: France
  • Year: 2015
 
Francúzsko - nemecký televízny kanál Arte je Mekkou dokumentárneho filmu. 

Máme to šťastie, že už sme viac krát figurovali v programácii dokumentárnych filmov. Zakaždým to prišlo tak trocha náhodou. Ako napríklad v prípade relácie "La cuisine aux sommets" (Kuchyňa na vrchole), ktorá je výsostne zameraná na kuchárske umenie v horských oblastiach, a v princípe nemá priameho dočinenia s Kesaj Tchave. Ale Paľo Pekarčík, ktorý robil asistenta réžie, predsa len dotiahol režiséra Stephanusa Domongena ku nám na našu skúšku... a ten už potom vymyslel ako nás do svojho filmu dostať. Bolo to pomerne jednoduché, držali sme sa romantickej predstavy že Rómovia sú dietky prírody a že ryby lovia v potoku rukami a potom si ich v izbietke usmažia... Tak sme išli kúpiť do Tesca mrazeného pstruha, Ciáš ho ako že chytil v potoku, Rasťova mama, Helena, ho pripravila aj s marikľami, my sme medzi tým hrali, tancovali... a dokument bol hotový.
To bolo naše druhé účinkovanie v Arte. Pred tým sme sa už ukázali pri príležitosti prijatia Slovenska do EÚ (30.5.2004).
Ale absolútnou "špicou" boli dve reportáže z 2014. Najprv v máji, reportáž Portraits d´Europe, v rámci relácie "Europe des solidarités". Boli sme vybraní pri príležitosti prezentácie Slovenska pred nastávajúcimi voľbami do Európskeho Parlamentu. 
Na základe tohto malého, 6 minútového úspechu, sa redakcia Grands Reportages rozhodla nám dať väčší priestor, 25 minút, z ktorých sa nakoniec vykľulo 38 minút vysielania.
Natáčanie sa uskutočnilo v októbri 2014, Yann le Gléau a Sébastien Mesquida, z What´s Up Production, znamenali prípravy a odchod na zájazd do Olympie, ako i celý jeho priebeh vo Francúzsku. 
Bol to nesmierne zaujímavý, krásny, poučný zážitok, a zároveň výzva pre všetkých zúčastnených - reprezentovať Slovensko, gymnázium, Rómov, pred celým svetom, keďže reportáž bola tiež vysielaná v TV5 Internacional. 

TV5 Monde, je frankofónny televízny kanál so sídlom v Paríži. Vysiela do celého sveta, a je prijímany nepretržite počas 24 hodín dňa, vo viac ako 257 miliónoch domácností , vo viac ako 200 štátoch a teritórií sveta. Je druhou najväčšiou svetovou televíznou sieťou, po MTV2.

 
Reportáž mala vynikajúcu sledovanosť a výbornú odozvu