Napísali o nás

 

"Energií nabitá podívaná se 45 lidmi na pódiu je díky absenci falešného patosu přesným opakem folkloristické choreografie, vše probíhá v závratném tempu na hraně fyzických možností."

P. Doružka, Rock & All Magazine, september 2016
 
články z domácej a zahraničnej tlače z rokov 2001 až 2010 (sl)
 
články z francúzskej tlače z rokov 2008 až 2010 (fr)
 
články z domácej a zahraničnej tlače z rokov 2011 až 2014 (sl)
 
 

Rómovia sú vždy stredobodom pozornosti, média majú k nim osobitý vzťah, veľmi radi o nich píšu. Vieme ako... .

Našťastie o nás, bez nejakej samochvály, sú len samé chvály .... .

Na tomto mieste si môžete prečítať na ukážku ohlasy jednotlivých médií na našu činnosť.

 

V dvoch horných priečinkoch je kompletný prehľad všetkého čo bolo o súbore publikované od jeho začiatku. 

 

 

... Ohlas usporiadateľov z Plozévetu, festivalu na konci sveta...(Plozevet sa nachádza na poslednom výbežku európskej pevniny do Atlantického oceána, smerom do Ameriky... :)

 

Dopis Pierrota Bossera Veľvyslancovi Slovenskej Republiky – 07/11/2005

 

Pán Veľvyslanec,


Náš Svetový Festival folklóru hostil minulý august jeden folklórny súbor z Vašej krajiny: skupinu „KesajTchavé“, zloženú z 25 mladých ľudí vo veku od 8 do 16 rokov, pôvodom z Kežmarku, z východného Slovenska, presnejšie z Hradnej ulice.  

Počas 20 rokov sme prijali približne 8000 amatérskych i profesionálnych umelcov zo všetkých kútov sveta. Ak Vám dnes posielam tento dopis, je to aby som Vám jednoducho povedal že doposiaľ nikdy v našej histórii sme nepocítili tak silné emócie ako s týmito mladými Rómami. Aby som Vám opísal čarovný týždeň ktorý sme zažili, použijem slová z jedného z mnohých článkov z tlače, ktoré boli publikované v súvislosti s ich účinkovaním na našom festivale:

 

     „Keď srdce začne biť po cigánsky...

Účinkovanie „Detí Kesaj“ (Slovensko) na Mondial´Folku zostane dlho, dlho v pamäti festivalu. Ohnivé farby, urputné vírenie sukní, výbušná energia, cigánske deti zo Slovenska nás všetkých poprevracali sťa by palacinky. 

Narodené na ulici, Ivan sa ich ujal aj zo svojou manželkou a spravili z nich skupinu Kesaj Tchave, víly detí. Šťastná spontánnosť, neuveriteľná radosť zo života a cigánska duša v každej z ich pesničiek. Ani nie desať minút v ich spoločnosti a hrdlo sa vám  zviera, srdce búši, ovláda vás intenzívna emócia.  Tieto detváky majú rozžiarené tváre a ich detské hlasy srdcervúco prenikajú cez tóny balalajky. Ich predstavenie: improvizácia a hlavne, hlavne život.  Xavier bude dlho spomínať na svoju skupinku, on , ktorý ich doprevádzal v Plozevete. Ich rozlúčka na námestí Henri-Normant hovorila veľa o chvíľach spoločného šťastia. Slzy tiekli potokom na jeho lícach a na lícach detí. A oči Plezevetčanov, dole pod scénou boli vlhké, oni tiež.  Sú také stretnutia, letmé, krehké a tak vzácne. Ale jedna vec je istá: srdcia Plozevetčanov budú od teraz aj tak trocha cigánske.“

 

A čo povedať o Ivanovi Akimovi, ich vedúcom, určite, ale najmä a zároveň ich otcom i starším bratom...  len že je to mimoriadny človek. O Slovensku nám bol podaný výnimočný obraz.  Požiadam Vás zablahoželať im  a  oficiálne povzbudiť snahu i správanie týchto reprezentanov vašej krajiny.    

              

Mám tú česť, Pán Veľvyslanec, poukázať vašej Excelencii vyjadrenie mojej veľmi hlbokej úcty.

 

Pierrot Bosser

Prezident Svetového Folklórneho Festivalu MONDIAL´FOLK

Plozevet, Francúzsko

www.mondialfolk.org

 

Prvý deň – Skvelé vystúpenie z Kežmarku

Prvý plnohodnotný deň festivalu je úspešne za nami. Pestrý program pritiahol 63 tisíc záujemcov. Na Hlavnom pódiu sa vystriedali Anti-Flag, MGMT, Flogging Molly, Alanis Morissette a The Kooks... 

...a na Pódiu svetovej hudby Balog Kálmán Gipsy Cimbalom Band, Mercedes Peón, Leningrad a z Nigérie Seun Anikupalo Kuti & Egypt 80 Fela’s Band. Našej pozornosti neuniklo ani energetické vystúpenie rómskej skupiny Kesaj Tchave zo Slovenska.
Vo večerných hodinách nás prilákala do Šiatra rómskej hudby vynikajúca atmosféra a muzika Kesaj Tchave, ktorí pochádzajú z rómskych osád neďaleko Kežmarku. Pod vedením Ivana Akimova očarili divákov svojim tradicionálnym tancom a spevom.

Sziget Festival, Štvrtok, 14 august 2008


Kesaj Tchave, tanec a hudba rómskych detí

Rómske deti zo slovenských osád si nelámu hlavu s premúdrymi rečami na to aby vydali na scéne emócie a energiu.

Vo Francúzsku, tak ako aj inde, udržiavame s Rómami zvláštny vzťah príťažlivosti a odporu. Presnejšie, všeobecne zažitý rasizmus voči nim sa skloňuje s rastúcim úspechom kultúrnych podujatí inšpirovanými alebo tvárnenými cigánskym svetom: hudba, kino, divadlo, móda.

Tlieskame postojačky rómskemu džezovému hudobníkovi, a na druhý deň voláme starostovi aby sme sa pozastavili nad parkujúcimi karavánmi neďaleko od svojho bydliska, lebo s týmito ľuďmi...

Charakteristika a tiež jeden z dôvodov rasistických diskurzov, vedomých alebo povedomých, je prístup ku osobám ako ku skupine, odmietajúc individualitu. Administratívne pomenovanie „Ľudia kočovníctva“ je z tohto hľadiska výrečné, keďže sa skloňuje len v množnom čísle.

To z pohľadu týchto upresnení je výkon Kesaj Tchave pozoruhodný. Hoci tento projekt je zameraný na deti žijúce v otrasných materiálnych podmienkach, nikdy necítiť sebamenšiu útrpnosť, sebaľútosť, v ich kreáciach. Akurát ohromujúcu energiu. Taktiež niet žiadneho zovšeobecňujúceho diškurzu o podmienkach Rómov, akurát pozornosť ku jednotlivým životným príbehom.

Hľa, jeden projekt vedený hudobníkom už s biografiou riadne nabitou a ktorý štartuje bez akejkoľvek komerčnej motivácie, s deťmi z rómskych osád zo Slovenska. Z myšlienky použiť hudbu a tanec ako opory valorizácie osôb, Ivan Akimov rozvinul kolektívny projekt ktorý sa rýchlo uplatnil na scéne. Na scénach tak rôznorodých ako sú tie, improvizované na Medziosadových festivaloch až po obrovitú mašinériu festivalu Sziget.

Kesaj Tchave je teda terénny projekt určený všetkým tým ku ktorým by nikto nikdy nevkročil, a zároveň prvotriedna umelecká realizácia. Ivan Akimov uspel tak ako uspievajú  idealistickí tvrdohlavci: opierajúc sa o pozitívne aspekty každého jednotlivca a každej veci.

Vieme, emotívna sila cigánskej muziky je často v jej kapacite vyjadrovať zároveň radosť i zúfalstvo. Táto emócia, nesená odzbrojujúcou úprimnosťou a energiou, má všetky šance vás preniesť hodne ďalej ako ste si mysleli.

Článok publikovaný na www.obiwi.fr  01/10/2008 

 

Do toho, plnú nádrž radosti s Kesaj Tchave

Muzikanti, speváci, tanečníci, mladí Rómovia prekypujúci životom a radosťou… to všetko bije do očí a prediera sa cez šiator Latcho Divano. Najprv si užijeme príchod na pláž J4, výhľad na more, a hop, riadny dúšok čerstvého vzduchu, uchýlime sa do závetria pod šiator a tu hľa, prichádzajú oni, hýriac  všetkými tými ich farbami a túžbami, a tu, nevdojak sa začneme mrviť, podupkávať nohami, rukami, očarovaní kolotočom obrovských sukní deviatich mladých Esmeráld, hlasmi ktoré jednoliato spievajú radosť zo života… To je ale zábava, je to jednoznačná súhra, spoluhra, je to jedna rodina ktorá sa tu delí o to čo je túžba a hrdosť prináležať k tomuto národu ktorý tancuje. Komlicita je jednoznačná, je vo všetkých gestách, smiechoch, šťuchancoch, a dobre to padne, vidieť ich si tak užívať šťastie po kope. Táto mladosť v nás oživuje plameň, energia detí ktorá odchádza s príchodom do dospelého života… necháme sa strhnúť do tanca, hodinu… kiež by to tak mohlo byť celý život.

Pochopili ste teda, pobádam vás: do toho! utekajte tento víkend s vašimi deťmi, priateľmi, všetkými čo máte radi, objaviť toto radostné predstavenie iskriace životom! Bežte na Kesaj Tchave!

Pacamomes – stránka rodičov oblasti Provence – Alpes – Côte d´azur, 2.4.2009

 

Od : Jean Claude WAGNER

Dátum : 21 október  2009 10:47:48 HAEC

Komu  : Alain Cluzel

Vec : Bravo a vďaka

Alain,

Vďaka za výňatky z tlače a tiež za krásne svedectvo od Ivana.

Súbor Kesaj Tchave je vskutku jedinečný, na scéne ale aj v zákulisí. Je pravda, že ako aj iní poriadatelia, mal som menšie obavy keď som programoval túto skupinu. Vzal som tiež na seba (bez toho že by som si to uvedomoval) „riziko“ keď som ubytoval v tom istom internáte a na tom istom poschodí aj slovenskú hudbu. Šťastné to „pochybenie“ by som povedal, potom ako som si prečítal Ivanove „spovede“. Koľko zmietnutých predsudkov na stretnutí v Haguenau! A tomu som obzvlášť sťastný.

Máme tu mládež ktorej talentu sa vyrovná len perfektná disciplína a extrémna korekcia. Cítiť tu obdivuhodné nasadenie človeka ktorý je súčasne umelcom s veľkým talentom, výnimočný vodca mladých a muž s „obrovským srdcom“. To všetko je nevyhnutné aby sa človek pustil do takého dobrodružstva. Obdivuhodné!

S Kesaj Tchave sme teda nemali žiadny problém, ale, ó, koľko satisfakcií, radosti a emócií.

Bravo a vďaka Alain za všetko čo robíš pre tento súbor a za vskutku jedinečnú a originálnu kontribúciu ktorú si takto priniesol nášmu festivalu 2009.

S úctou

 

Jean-Claude WAGNER

Chef du service Office des Sports et Loisirs

Pôle Epanouissement et Société

Ville de Haguenau


 

Kesaj Tchave, alebo príbeh jednej skupiny Rómov zo Slovenska na európskych scénach.

Príbeh sa začína v r. 2000. Ivan Akimov, profesionálny hudobník, a Helena Akimová, sociálna pracovníčka, zakladajú kolektív na pomoc mládeži z kežmarských osád, aby sa mohla pozdvihnúť vďaka hudbe a tancu. A kúzlo zaberá. Súbor má zaručený úspech na Slovensku, potom v  Čechách, Maďarsku, Poľsku, až po Švajčiarsko, Francúzsko... (viď  https://kesaj.blogspot.com/ : blog kapelníka! )

Dnes večer, hrali na záver festivalu Migrant´Scene v Montreuil. Deti z „Hanulu“ sa tiež pripojili k predstaveniu. Denisa a Renata, dve malé rumunské Rrómky zo Saint Denis tancovali na slovenskú muziku, ako keby bola ich vlastná.

Lebo to je to čo ma najviac prekvapilo: tá zmes rôznych kultúr v jednom celku. Jeden neuveriteľný melting-pot tradícií ktoré vyzývajú hranice. Skutočný útok na geografiu. Výzva hodená všetkým tým ktorí by chceli ohraničiť, katalógovať, uzavrieť Rrómov. Farebné sukne evokujú Španielsko a jeho flamenco, zvončeky na bokoch orientálne tance, pohyb rúk neodolateľne pripomínajú Indiu. A ten slovanský nádych ktorý cítiť v mužných úderoch rúk a nôh tanečníkov, sťa by kozákov na bojovom poli! Mám z toho závrat... Ale odkiaľ sú? Prečítala som síce spústu publikácií o nich, ale nikdy sa mi Rrómovia nejavili tak enigmatickí ako tento večer.

Ich repertoár sa skladá z aktuálnych cigánskych hitov, ale taktiež z textov viac tradičných. Množstvo nástrojov sprevádza ich piesne: balalajka, gitara, harmonika, husle. Vydarená métisáž tradičných choreografií a súčasných tancov.

Adresa internetovej stránky súboru na zájazde po celom Francúzsku:

https://www.myspace.com/kesajtchave

Le Monde   https://immersion-rom.blog.lemonde.fr 30 november 2009 

 

Tí, ktorí videli spievať a tancovať Kesaj Čhave, dievčatá a chlapcov, pod balalajkou Ivana Akimova, ich nikdy nezabudnú!

Krása tohto predstavenia vyráža dych.

Od prvých sekúnd sa hrdlo zviera, ostávame okúzlení aj po skončení predstavenia.

Je to tým, že mimo tých detských hlasov, je tu všetko, to – nevypovedané, toho sveta ktorý nesmie zomrieť...

Jean-Claude PREVOST

Le Dauphiné Libéré, mardi 24 juin 2008

 

 

reakcie francúzskych žiakov troch tried ZŠ ktorí sa s nami zúčastnili na Rezidencii v Rennes v 2013

 

Le P´tit Prévert

FARBAMI HÝRIACE ŠŤASTIE!!!

KESAJ TCHAVE

Na stretnutie s deťmi víly

 

Počas dvoch dní, vo štvrtok 28 a v piatok 29 marca, sme spolu so žiakmi CM1 triedy MM Bécel a Lechaux, zažili výnimočné, magické chvíle s deťmi víly Kesaj: Kesaj Tchave.

Jedná sa o skupinu mladých rómskych tanečníkov, hudobníkov a spevákov zo Slovenska. Sú sprevádzaní Ivanom Akimovom a jeho manželkou Helenou. Ivan je veľkým hráčom na balalajku.

Štvrtok ráno, Kesaj Tchave prišli do školy, spievajúc a tancujúc, a všetci žiaci sa mohli zúčastniť úžasného koncertu v telocvični. Výborne tancujú a spievajú, dievčatá majú velikánske pestrofarebné sukne ktoré sa víria vzduchom akonáhle sa pohnú. Veľmi rýchlo, všetkých strhli do tanca!

Poobede, a v piatok celý deň, boli naše dve triedy v MJC Bréquigny a záčastnili sme sa tanečno-speváckych dielní a skúšali sme na piatočný koncert. Najstaršie z Kesaj Tchave naučili dievčatá niekoľko tanečných krokov a choreografií, a najstarší spravili to isté s chlapcami. Tance dievčat a chlapcov sú veľmi odlišné. Chlapci občas stepujú, robia akrobatické kúsky a čapašujú. Tiež sme spievali niektoré z piesní ich repertoáru, ktoré sme nacvičovali každý pondelok s jedným muzikantom, Manuom.

Nehovoria po francúzsky, ale aj tak sme nesmierne veľa komunikovali a veľa sa naučili, len vďaka tancu, bolo to neuveriteľné! Majú fantastickú energiu a dokázali nám odovzdať spústu vecí s veľkou štedrosťou. Mohli sme sa spolu podeliť aj o chvíle oddychu, medzi dvomi skúškami: podelili sme sa spolu o koláče ktoré sme priniesli, kreslili sme, pýtali sme od nich autogramy, niektorí z nich hovorili trochu po anglicky.

Kesaj Tchave priniesli so sebou veľa krásnych krojov pre dievčatá: boli šťastné že si ich mohli obliecť a dať sa nalíčiť Kesaj Tchave. A potom prišla veľká chvíľa koncertu: energia, farby, úsmevy, hudba, hlasy, tanec... Vír ktorý rýchlo strhol divákov!

Bolo to nezabudnuteľné stretnutie pre väčšinu z nás. Vďaka Vám, Kesaj Tchave, dúfame že naše cesty sa raz opäť skrížia jedného dňa!

Žiaci CM2, učiteľky Mme Olivier, Mme Freslon

 

 

Krátke listy žiakov zo škôl Torigné a J. Prevert z Rennes, ktorí sa zúčastnili projektu Rezidencie v Rennes, v 2013 :

 

Dobrý deň,

nikdy nezabudnem na koncert, bol by som rád keby ste mohli zostať trochu viac s nami. Strašne sa mi páčili tie dva dni s Kesajovcami. Dobre nosíte svoje meno Deti víly Kesaj. Vaše pesničky sú nádherné, vaše tanečné kroky a muziky tiež. Rád by som sa bol dozvedel o Vás viac. Ďakujem Vám že ste prišli. Dúfam, do videnia!

 

Dobrý deň,

To je Nabil. Ako sa máte? Veľmi sa mi páčili tie dva dni s Vami, výnimočnými tanečníkmi, hudobníkmi a spevákmi. Naučil som sa tanečné kroky, ale sú presda len ťažké.  Ďakujem Vám všetkým že ste ma naučili. Ahojte

 

Ahojte, Kesajovci!

Strávil som s Vami dva úžasné dni!

Nikdy som nevidel tak dobrých tanečníkov, dievčatá a ich prevelikánske kroje sú prekrásne. Zbožňujem Vaše meno: „Deti víly“. Chvíle olovrantu boli super. Ďakujem Vám za to čo ste ma naučili (tanečné kroky, čapaše...). Obdivujem Vás. Veľmi sa mi páčil koncert. Dúfam že Vás opäť uvidím. Do skorého!

Elisha!

 

Dobrý deň Kesaj Tchave

Som veľmi rád že som strávil pol dňa s Vami, že som sa mohol učiť Vaše pesničky a tancovať s Vami. Som rád že ste prišli do Rennes. Ďakujem!

Okan Gurel

 

Vďaka Kesaj Tchave za všetko čo ste nás naučili (tanec), vďaka že ste boli tak milí s nami. Ste neuveriteľní! Zbožňujem tie dva dni s Vami!!! Na konci som bol veľmi unavený. Po vystúpení by som býval rád zostal s Vami v MJC celý večer. Ahoj Dominik, dúfam že sa skoro uvidíme

Tim

 

Dobrý deň Kesaj Tchave,

Veľká vďaka za tanečné kroky, a za veľký koncert, nácviky boli super. Páčili sa mi Vaše kroje, a hlavne keď sa vírili, strávil som vynikajúce chvíle s Vami. Veľká vďaka! Nikdy nezabudnem na tento veľký zážitok s Vami!

Kesaj Tchave, nikdy na Vás nezabudnem! Dúfam že Vás zase uvidím. Do videnia!  

Neary Moeur! I love Kesaj Tchave

 

Ahoj..

Najprv jedno veľké ďakujem, Vám Kesaj Tchave a tiež Ivanovi a Helene že ste prišli sem, do Rennes. Nikdy nezabudnem na všetky tie chvíle strávené s Vami!!! Veľmi sa mi páčili tanečné kroky ktoré ste nás naučiil. Ste výnimoční tanečníci a speváci, ostanete na vždy v mojom srdci.

Páčili sa mi Vaše kroje! Boli ste báječní!!! Dúfam že Vás ešte uvidím! Ďakujem

Cassandra

 

Dobrý deň Kesaj Tchave!

Ďakujem Vám že ste nás naučili Vašu muziku a Vaše tance, bol to veľký moment radosti. Ste veľmi veľkí tanečníci!

Do skorého, do videnia

Nathan

 

Dobrý deň,

Ja som Lisa, strávila som pekné chvíle s vami. Dobre som sa pobavila, naučili ste ma plno vecí. Dovidenia a do skorého, Kesaj Tchave.

Lisa

 

Dobrý deň, Kesaj Tchave,

Dobre som sa zabavila počas týchto dvoch dní, boli to moje najobľúbenejšie dni.

Chcela by som aby sme zase boli s vami.

Páčili sa mi Vaše kroje.

Bolo to super!!!

Vďaka za toto stretnutie.

Ayse Lezgin

 

Dobrý deň, Keasj Tchave!

Je Vo štvrtok a v piatok to bolo super! Dobre sa zabavila, a kroky boli geniálne. Aj keď nehovoríte veľmi po francúzsky, predsa sme len trochu pochopili že ako chcete aby sme sa postavili, atď.  Kroje boli prekrásne. A Cyril tancuje super rýchlo, ako keby Speedy Gonzalez. Bolo to naozaj výnimočné keď malí robili saltá! Dúfam že sa skoro zas uvidíme. Staršne dobre spievate. Naozaj zbožňujem.  Do videnia a do skorého

POLHOŠ, SIMONA, SLAVO, MARIA, MIRA, PATA, DOMINIK, KATKA, YVAN,

Cyril kráľ tanca, TOMIE, STEVO, TOMAS, GIZELA, KESAJ TCHAVE

Jessie

 

Kesaj Tchave!

Tie 2 dni s Vami sa mi naozaj páčili! Keď ste nás „naučili“ Váš tanec, tak to bolo dobré. Máte veľa energie! Myslím si že Váš tanec je nádherný. Keď sme boli na scéne spolu s  Vami, tak som sa dobre zabavil! Tancujete rýchlo, dobre, a dávate chuť tancovať! Keď sme sa rozišli, vo štvrtok 28-eho, chcel som sa rýchlo vrátiť v piatok 29-eho marca. Ďakujem Vám za Vašu prítomnosť, Vašu energiu, bolo to super! Vďaka a do videnia!

 

Dobrý deň Kesaj Tchave

Strávil som veľmi dobrý večer, vystúpenie bolo vynikajúce! Veľmi dobre spievate a tancujete. Nestihli sme si povedať do videnia. Dúfam že sa zas jedného dňa stretneme.

Pokračujte takto ďalej!

Déborah

 

Dobrý deň, počas nášho stretnutia ste boli výnimoční. Chcem sa rýchlo stať taký ako Vy. Boli ste nádherní s Vašimi krojmi, ste rýchli. Cítil som niečo zvláštne počas prípravy na koncert. Cyril ma učesal a on nás učil tancovať. Cítil som že Cyril je môj najlepší kamarát a že je môj brat. Kesaj ktorého mám najradšej, je Cyril. Každopádne mi budete všetci veľmi chýbať. Veľmi sami páčil koncert.

Nadim

 

Ahojte Kesajovci

Najprv by som Vám chcela poďakovať za chvíle ktoré sme strávili s Vami. Ste úžasní, vedzte že nikdy nezabudnem na chvíle ktoré som strávila s Vami. Tiež, tanečné kroky, ktoré ste nás naučili, Vaše kroje, všetko bolo vynikajúce. Tisíc krát vďaka. Do videnia Kesaj Tchave

Delphine

Kesaj Tchave!!! Nikdy na Vás nezabudnem

 

Dobrý deň všetkým, strávila som dobrý moment s Vami všetkými, dobre som sa zabavila. Bola som netrpezlivá stretnúť sa s Vami vo štvrtok. Páčilo sami učiť sa tanečné kroky s dievčatami. Kroje sú veľmi veľmi veľmi pekné, majú krásne farby. Bolo to fajn že sme mohli spolu olovrantovať. Bola som rada že môžem s Vami vystupovať. Zbožňujem to!!! Nikdy nezabudnem na chvíle strávené s Vami všetkými. Do videnia! A veľká vďaka!!!

Maela Sayede

 

Dobrý deň Kesaj Tchave

Dobre som sa zabavila počas tých dvoch dní, lebo veľmi veľmi dobre spievate a ste srandovní a dobre tancujete.  Dúfam že sa budeme môcť opäť stretnúť, lebo tie dni boli nádherné a čarovné. Hlavne, keď ste mali prísť, už som bola netrpezlivá kedy Vás uvidím. Každý večer, neprestávam myslieť na tie dva dni ktoré sme strávili spolu. A Vaše kroje boli priveľmi krásne! Do videnia kesaj tchave a veľká vďaka za tie dva krásne dni ktoré sme strávili spolu.

Souraya

Cyril, Mira, Athony, Yvan,Helena, Kesaj Tchave, mám Vás rada

 

Dobrý deň,

Neskutočne sa mi páčili tie dva  dni s Vami. Keď sme Vás počuli spievať, boli sme ohúrení. Tiež sa mi veľmi páčili Cyril a Dominik

Theo

 

Žiaci z Torigné a Jacques Prevert

 

 

Prešovský večerník

Z Olympie do Prešova

Ivan Akimov s Kesaj vystúpi v konkatedrále sv. Mikuláša

Už túto nedeľu o desiatej hodine v konkatedrále s. Mikuláša vystúpi Ivan Akimov so svojim ansámblom ako hosť počas odpustovej slávnosti. Po jej skončené uvedie tiež krátky duchovný program. Aj v ich podaní odznie hymna konkatedrály Svätý Mikuláš. Perličkou je, že táto skladba má doposiaľ sedemnásť prekladov, ako posledné domorodného jazyka Filipín a japončiny. Sestra Maristella a združenie Magis sa môžu tešiť na ich propagačné vystúpenie pri ich stánku popoludní.

Z Olympie do Prešova

Ivan Akimov so svojim súborom Kesaj sa nedávno vrátil z Paríža, kde účinkoval v svetoznámej Olympii, čo je snom mnohých umelcov. „Vyvrcholením nášho pobytu v Paríži bolo účinkovanie v Olympii, a to dokonca dva krát za sebou. Koncerty sa nám vydarili nad všetko očakávanie, veľmi, veľmi dobre. Myslím si, že oproti ostatným našim zahraničným zájazdom, máme ich za sebou vyše šesťdesiat, v tomto prípade zohrala svoju úlohu aj psychika. Takmer všetci účastníci zájazdu sú aj študentami nášho gymnázia. Spolu sme do detailu prebrali všetky súvislosti účinkovania v tak prestížnej sále, akou je Olympia. Veľa to znamená pre Rómov, pre Slovensko, pre osady, z ktorých pochádzajú všetci naši členovia. Prítomnosť TV Arte ešte viac umocnila v tento pocit zodpovednosti, veď reportáž o zájazde bude vysielaná nielen v Európe, ale prostredníctvom TV5 Internationales, na všetkých piatich kontinentoch. Počas nášho pobytu v Paríži sme zorganizovali aj manifestáciu na Esplanáde Ľudských práv, na námestí Trocadéro. Chceli sme upozorniť širokú verejnosť na skutočnosť, že aj Rómovia zo sociálne exponovaného prostredia vedia vziať život do vlastných rúk a môžu byť úspešní na školách, aj stredných, i vysokých...  Že to nie je samozrejmosťou svedčí napríklad aj fakt, že keď videli prichádzať pod Eiffelku našu skupinu africkí predavači suvenírov, hneď ku nám podišli a hovorili nám aby sme sa pratali a nekazili im kšeft. Mysleli si, že sme banda pouličných zlodejov...“ opisuje jeden z množstva parížskych zážitkov Ivan Akimov.

Pozrieť sa pravde do očí

Už z týchto slov si môžete vyskladať mozaiku obrazu, kto je Ivan Akimov. Umelec, ktorý sa rozhodol ukázať Rómom, že žiť sa dá aj ináč. „Áno, aj toto je náš zážitok spod Eiffelky. Tu je zbytočné nariekať. Taká je skutočnosť, také bandy sú, aj keď nie len výlučne rómske... Našim mladým neostáva nič iné, len sa pozrieť pravde do očí. Ak chceme niečo zmeniť, tak treba začať sebou, poriadne sa učiť, nezaháľať, nevyhovárať sa. Makať. Aj toto bol zmysel nášho zájazdu do Paríža a do Olympie. Popri tom sme ešte stihli navštíviť výstavu súčasného rómskeho umenia vo Fnasat, odohrať dva koncerty priamo v teréne, v ilegálnych rómskych táboriskách okolia Paríža a jeden koncert v belgickom Gente,“ dodáva Ivan Akimov.

Skupina Kesaj má stále nabitý program. Minulý týždeň chlapci účinkovali v koncerte Idy Kelarovej v pražskom Rudolfíne, spolu s Českou filharmóniou. „Už sa tešíme, že na Mikuláša sa budeme prezentovať v Prešove, ďalšie projekty sú pripravené na budúci rok. Ale ten hlavný projekt, to je škola a maturita, a tomu sa musí všetko podriadiť,“ hovorí Ivan Akimov

Prešovský Večerník, streda, 26 november 2014

2014_11_26 prešovský večerník_small_1.pdf (5096583)

 

 Z osady do Olympie

Verona Šikulová, spisovateľka | 22.07.2015 13:00

Grenoble, Francúzsko. Príšerná horúčava. Prepínam televíziu. Odrazu začujem slovenčinu. Na francúzsko-nemeckom kanáli Arte dávajú krátky dokument o rómskom súbore Kesaj Tchave z Kežmarku, ktorý vystúpil na sklonku minulého roka v parížskej Olympii.

 

Ten, kto sa len priemerne orientuje vo svete hudby, vie, čo to znamená, aj to, že každému sa tento sen nesplnil. Súboru pod vedením Ivana Akimova tlieskal Paríž! Vystúpili tu ako predskokani skupiny Les Ogres de Barback, no Francúzi ich prijali s nadšením.

Arte pripravil o súbore krátku reportáž plnú rozhovorov s účinkujúcimi aj s ich umeleckým šéfom. Tancujúce decká zo slovenských rómskych osád na pódiu Olympie. „Bojíte sa?“ pýta sa ich šéf. „Nie, nebojíme.“ „Musíte sa báť. Ukáž, ako sa ti trasú kolená!“ Jeden z chlapcov zatrasie nohami. „Všetci sa trochu traste,“ pokračuje vedúci, „sme v Olympii!“

Aj Edith Piaf prišla do Olympie „z ulice“. A teraz tam boli naši Rómovia. Môžeme byť na nich pyšní. I na to, že máme ľudí, ako je Ivan Akimov. Mimochodom, Francúzi ho za zásluhy patrične ocenili rytierskym rádom. Doma očividne nik nie je prorokom.

Dojalo ma, keď som videla, ako sa s deckami rozpráva, ako chodí po osadách a hľadá členov súboru, aj ako kamarátsky vie so „svojimi“ deťmi vyjsť. Až som im zazávidela takého sympatického kamaráta, ktorý namiesto mudrovania o tzv. rómskej otázke niečo konkrétne robí. A na rozdiel od väčšiny, ktorá viac hovorí, ako koná, je za ním čosi aj vidieť. A najmä počuť!

Nechcem povedať, že nie sú problémy, no hlboko sa klaniam pred ľuďmi, ktorí sú v teréne, učitelia, sociálni pracovníci, ktorí robia krásnu prácu, nemajú za to ani slovíčko uznania, a predsa to robia. S Rómami sa dá pracovať, len doma ide vždy reč iba o negatívnych príkladoch.

Na Slovensku žijú aj úspešní Rómovia, vysokoškolsky vzdelaní. A tých je strašne veľa, len sú akoby neviditeľní. O úspechoch treba hovoriť! Treba si ich všímať viac ako nezdary a nedorozumenia.

Hľadala som na slovenskom internete správy o Kesaj Tchave v Paríži, no našla som iba akúsi smiešnu správičku, v ktorej sa písalo, že súbor bude účinkovať v gréckej (!) Olympii. Usmiala som sa.

Z toho vystúpenia som videla na Arte iba úryvok, ale po chrbte mi prechádzali zimomriavky, lebo tam bolo všetko: krása, vášeň, farby, smútok, nostalgia, šibalstvo, hravosť, hrdosť i bieda. Aj to rómske, aj slovenské a vďaka Ivanovi Akimovovi, ktorý má silné väzby na francúzske kultúrne prostredie, aj čosi francúzske. Narobili v tej Olympii riadny štabarc.

Pre kežmarský súbor a vôbec aj pre nás Slovákov to znamenalo skok dopredu, trebárs medzi hudobné zoskupenia, o ktorých sa vie a hovorí. A vďaka reportáži, ktorú som videla, budú aj v zahraničí vedieť, že na Slovensku máme i takých ľudí, čo nechcú stavať múry a oplotenia okolo rómskych obydlí, ktorí ich, naopak, „búrajú“. Dobre vedia, že ruku človek nemá iba na to, aby fackala a hrozila, no trebárs aj na to, aby sme ju podávali inej ruke. Dotyky kultúr a ich prieniky sú najzaujímavejšie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

 

 

Letný zájazd 2015

články v predstihu (slovenský preklad)

0. Fete du biniou 8.3.15.docx (183832)
0a. Le Télégramme, 3.6. 2015.docx (235729)
0b. Le Télégramme 29.4.15.jpg (1711687)
0c. Telegramme Togo.docx (1174360)
0d. ploz billet 6.5.15.docx (163487)

články počas zájazdu (slovenský preklad)
1. La Montagne, 17.7.2015.docx (120895)
2. Sud Ouest 27.7. 2015 Pujols.docx (69956)
3. Pravda Olympia, 27.7.2015.docx (17044)
4. Dauphiné libéré 28. 7. 2015.docx (649217)
5. Sud Ouest 3. 8. 2015.docx (943547)
6. Ouest France 4.8.2015 Angers.docx (128232)
7. Depeche 5.8.docx (68278)
8. Sud Ouest Pujols 10.8.2015.docx (90400)
9. Le Télegramme, 13.8..docx (702471)
10. Ouest France 13.8.2015.docx (539315)
11. Depéche 14.8..docx (89321)
12. Le Télégramme, 14.8..docx (402739)
13. Bigouden TV, 15.8.2015.docx (187914)
14. Le Télégramme, 15.8..docx (750999)
15. Le Télégramme, 18. 8. 2015.docx (1604765)
16. Ouest France 18.8.215.docx (1023750)
17. Le Télégramme, 21.8.2015.docx (664572)
18. Dna Haguenau, 23.8.2015.docx (910390)