Školy

Takmer na každom z našich zájazdov máme aj vystúpenia na školách. Niekedy sú to priam rezidencie, ako v Rennes, keď dlhodobo spolupracujeme na spoločnom projekte s viacerými základnými školami, alebo len jednorazové akcie, keď v školskom prostredí predstavíme náš program. Je to vždy príležitosť ako sa v bezprostrednom kontakte lepšie spoznať, objaviť jeden druhého, zahrať si futbal, dať si spoločný olovrant alebo obed v školskej jedálni, proste stráviť spolu príjemné chvíle. 
Tak ako v škole v Clamart, na predmestí Paríža.
 
Výnimočné miesto v školských intervenciách má škola Prevert v Rennes. Spolupráca sa uskutočnila v rámci Rezidencie v Rennes, o ktorej sa môžete viac dozvedieť na :
 
Špeciálna škola vo Svite, 12.11.2011
 

Muránska Dlhá Lúka

POZNÁTE KESAJ TCHAVE?

Vďaka môjmu článku „Ako sa to dá“ (v novinách Romano nevo ľil) sa so mnou skontaktoval pán Ivan Akimov. Balalajkár s ruskými koreňmi, človek s veľkým srdcom, ktorý hral v kaviarni na Eiffelovke, hral Delonovi aj monackému kráľovi.

26. marec 2012  

Človek, ktorý sa rozhodol svoj talent posunúť ďalej. Pracuje s rómskymi deťmi a môžete mi veriť, všetky ho rešpektujú a majú rady. A ako to viem? Tento charizmatický pán zaujímavého vzhľadu ma po prečítaní článku oslovil a ponúkol nám vystúpenie súboru Kesaj Tchave. Bola som poctená, pretože tento súbor mi nebol neznámy. O aktivitách Ivana Akimova a jeho manželky Heleny som sa dozvedela ešte minulý rok na slávnostnom odovzdávaní cien Gypsy spirit.
Od nášho prvého kontaktu neubehli ani dva týždne a práve túto nedeľu sa v našej obci, pre žiakov našej školy, uskutočnilo vystúpenie tohto súboru. Najprv sme sa predstavili s krátkym hudobným programom my im, a potom oni nám. Neviem, či dokážem nájsť to správne adjektívum na pomenovanie toho, čo sme videli a počuli. Neskutočné, rytmické, dynamické, farebné, emotívne, iskrivé…Neviem. Jednoducho som nevedela, kam skôr pozrieť. Na hudobníkov, chlapcov, či na dievčatá v úžasných kostýmoch. Boli všade. Raz boli hore na pódiu, vzápätí tancovali s nami, divákmi, ani na chvíľu sa nezastavili.
Viac ako hodinové vystúpenie nenechalo nikoho chladným.
Ivan Akimov je úžasný človek. Pracuje s deťmi z rómskych osád. Bez neho by sa tieto deti „stratili“ v dave. On im ponúka možnosť sa uplatniť. A čo podstatné ukázal našim deťom? Že sen sa môže stať skutočnosťou.

Mgr. Monika Podolinská

 

Aktualita: Dva úžasné dni

... a hektické zároveň. Dva dni plné zaujímavých aktivít, rozhovorov, fotografovania, hudby a tanca. Opäť nás po krátkom čase navštívili naši vzácni hostia a priatelia z Trnavy a z Kežmarku.

V piatok sme mali tú česť privítať súbor Kesaj Tchave. Najviac sme sa tešili na temperamentných tanečníkov a spevákov, ktorí sa pripravujú pod vedením pána Ivana Akimova a jeho manželky Heleny. Bolo to už ich druhé vystúpenie v našej obci. Len tí, čo pracujú s rómskymi deťmi, vedia, čo táto práca obnáša. Celému súboru patrí náš hlboký obdiv za to, čo nám predviedli. Priateľský futbalový zápas a emotívna rozlúčka pri autobuse - to bola už len čerešnička na torte.

Ďakujem všetkým, ktorí prišli a pomohli. Silný zážitok pre tých, ktorí boli pri tom. Každá minúta strávená s našimi priateľmi, bola pre nás nezabudnuteľná. Kedy sa stretneme najbližšie, nevieme. Možno o mesiac, možno o rok, to nie je podstatné. No vieme určite, že ani jeden z nás tak skoro nezabudne.

M. Podolinská

Základná škola Muránska Dlhá Lúka, 28. 04. 2014

 

 
 

Fotogaléria: Školy: Angers, 27.6.2016

Lycée St Louis Ste Marie de Gignac, 24 máj 2018