Tlač

Aktualita: Dva úžasné dni

... a hektické zároveň. Dva dni plné zaujímavých aktivít, rozhovorov, fotografovania, hudby a tanca. Opäť nás po krátkom čase navštívili naši vzácni hostia a priatelia z Trnavy a z Kežmarku.

V piatok sme mali tú česť privítať súbor Kesaj Tchave. Najviac sme sa tešili na temperamentných tanečníkov a spevákov, ktorí sa pripravujú pod vedením pána Ivana Akimova a jeho manželky Heleny. Bolo to už ich druhé vystúpenie v našej obci. Len tí, čo pracujú s rómskymi deťmi, vedia, čo táto práca obnáša. Celému súboru patrí náš hlboký obdiv za to, čo nám predviedli. Priateľský futbalový zápas a emotívna rozlúčka pri autobuse - to bola už len čerešnička na torte.

Ďakujem všetkým, ktorí prišli a pomohli. Silný zážitok pre tých, ktorí boli pri tom. Každá minúta strávená s našimi priateľmi, bola pre nás nezabudnuteľná. Kedy sa stretneme najbližšie, nevieme. Možno o mesiac, možno o rok, to nie je podstatné. No vieme určite, že ani jeden z nás tak skoro nezabudne.

M. Podolinská

Základná škola Muránska Dlhá Lúka, 28. 04. 2014

 

 

 

Kesaj Tchave majú šancu koncom októbra vystúpiť v parížskej Olympii

MECEM

17.9.2014

 

Kežmarok 17. septembra (MECEM) – S nevšednou novinkou sa v redakcii Rómskeho mediálneho centra (MECEM) ohlásil umelecký vedúci súboru Kesaj Tchave z Kežmarku, Ivan Akimov. Ako uviedol, 29 a 30 októbra t. r., budú účinkovať v parížskej Olympii. „Sme naprogramovaní ako prvá časť koncertu francúzskej skupiny les Ogres de Barback, ako sa ľudovo hovorí, budeme ich predskokanmi,“ uviedol Akimov.

OLYMPIA je skutočným Olympom všetkých koncertných sál, a aj “predskákanie” na tejto scéne je pre každé umelecké teleso mimoriadnou udalosťou a veľkou poctou. „Koncert je vyvrcholením našej dlhoročnej spolupráce so skupinou “Les Ogres de Barback”, s ktorými sme už zažili spoločné Medziosadové festivaly, boli sme spolu v Zénith de Paris (7 000 miest) a nahrali sme spoločnú skladbu na ich CD, Pitt´Ochat, na ktorom sú Manu Chao, Anne Sylvestre, atď.,“ vymenúva Akimov.

Táto programácia bola podľa jeho slov potvrdená len nedávno, takže im neostáva nič iné, len zmobilizovať všetky sily, kontakty, známych, priateľov, fanúšikov a sympatizantov aby narýchlo postavili na nohy koncertnú šnúru na pokrytie cestovných nákladov. „Nefungujeme na základe sponzoringu prostriedky na úhradu cestovných nákladov si zabezpečujeme vždy sami, prostredníctvom našich koncertov. A tie sa snažíme vybaviť ako sa dá, hoci aj na poslednú chvíľu ako teraz. V tom zmysle môžeme naozaj z praxe potvrdiť existenciu zázrakov, akurát že sa nikdy nevie vopred ako to všetko dopadne… v zázraky sa dá veriť až po ich uskutočnení. Takže ideme do toho, máme nejaké kontakty aj na Belgicko, nie je vylúčené že tentokrát pôjdeme severnou trasou, zastavíme sa v Bruseli a potom dole, na Paríž…“ vymenúva.

Ich cestu a vystúpenie bude dokumentovať francúzsko-nemecká tv spoločnosť Arte. Členovia súboru sú poväčšine študentmi súkromného gymnázia s rómskym jazykom v Kežmarku. „Máme 4 triedy, 70 študentov, a nie vždy priaznivo naklonených spoluobčanov, tak si nemôžeme dovoliť najmenšie zaváhanie…“ dodáva Akimov. Prípadní sponzori a podporovatelia iného charakteru sa môžu ozvať na mail kesaj.tchave@gmail.com.

Mecem.17. október 2014

 

                                                        

 

Rómsky súbor Kesaj Tchave rúca predsudky

21.10.2014 13:57:20|Zdroj:TA3

 

O Rómoch často vravia, že sa nemajú snahu posúvať dopredu. V Kežmarku však jestvuje dôkaz, že to tak nie je. Ak niekto mladých Rómov dokáže motivovať, dosiahnu veľa. Príkladom je Ivan Akimov, ktorý vedie rómsky súbor Kesaj Tchave. Dosiahol už nesmierne úspechy, a to aj za hranicami Slovenska. Súbor práve odchádza na svoje ďalšie európske turné.

 

Čítajte viac:

www.ta3.com/clanok/1049191/romsky-subor-kesaj-tchave-ruca-predsudky.html

 

 

Tlačová správa

Súbor Kesaj Tchave, zložený z 25 mladých Rómov zo Slovenska, vystúpi v prvej časti koncertu skupiny les Ogres de Barback, 29 a 30 októbra, v parížskej Olympii.

Vystúpenia sa budú konať v rámci umeleckého zájazdu do Belgicka a Francúzska, počas ktorého sa súbor predstaví pred širokou verejnosťou a pred divákmi z prostredia rómskych migrantov s jasným a explicitným posolstvom: dôležitosť vzdelania a školy, keďže členovia súboru sú aj študentmi rómskeho súkromného gymnázia v Kežmarku, na Slovensku.

Umenie je v tomto prípade vektorom sociálneho dialógu zdôrazňujúceho význam vzdelania, ktoré musí byť brané ako priorita číslo 1, najmä a predovšetkým, v prostredí rómskych osád, z ktorých pochádza mládež zo skupiny Kesaj Tchave.

Francúzska hudobná skupina Les Ogres de Barback podporuje postup Kesaj Tchave, jej členovia sa zúčastnili Medziosadových festivalov Akana me, ktoré organizujú Kesaj Tchave na Slovensku a pozývajú Kesaj na scénu Olympie pri príležitosti 20-eho výročia založenia ich hudobnej zostavy.

Turné Kesaj Tchave sa zavŕšia verejnou manifestáciou na námestí Ľudských práv, na Trocadére, v Paríži, vo štvrtok 30 októbra o 15 hod., aby upútali pozornosť širokej verejnosti na konkrétne úspechy rómskej mládeže  ako aj na reálne ťažkosti ktoré sa v rómskom školstve vyskytujú.

 

 

Zrdcová záležitosť

 

Kesaj Tchave – Cigánsky folklór v podaní mladých Rómov

V piatok, 31 októbra / Espace Jean-Jaurés / TOMBLAINE

 

Ich príbeh je (skoro) ako z rozprávky. Skoro, lebo napriek medzinárodným umeleckým zájazdom po európskych scénach, je postavenie týchto mladých Rómov, pochádzajúcich z malého mestečka východného Slovenska, stále ťažké. Tento takmer čarovný príbeh sa zrodil koncom 90 - ich rokov, na cigánskej ulici v Kežmarku, kde bujarý životný štýl  jej obyvateľov nebol celkom po vôli ostatných skupín obyvateľstva, „bielych“, ako sa im tu hovorí. Sociálne rozdiely ich tvrdo zasahujú, k čomu sa pridávajú aj obtiaže spojené s renováciou centra mesta a ich následným vysťahovaním do osád začiatkom rokov 2000. Jeden človek, hudobník, zasiahne. Volá sa Ivan Akimov.

Obhajuje myšlienku že „keď už niet žiadnej nádeje, tak hoci obyčajný nápev môže zmeniť osud“. Presne tak.  Cigánska hudba, piesne a tance, tvoria jeden z najbohatších a najrozmanitejších repertoárov. Zázrak sa deje v r. 2000, v podobe folklórneho súboru, dvadsiatky detí a dospievajúcich, Skalní diváci divadelného festivalu „Aux Actes citoyens“ (K činu, občania), si možno spomenú na ich zjavenie sa v Tomblaine, pred desiatkov rokov. Bola to vtedy ich prvá scéna vo Francúzsku, ale, a najmä, vďaka združenie z Tomblaine, začiatok úžasného hudobného a ľudského dobrodružstva. Opäť sa vracajú, pozvaní združením Aux actes citoyens, hndeď po tom ako, prosím vás, zabezpečovali prvúčasť skupiny Les Ogres de Barback v Olympii

Frédérique Braconnot, l´Est Républicain, streda, 29 októbra 2014

 

 

Ohlasy a hodnotenia rozhlasových staníc na nahrávku    

  Ara more  od  Kesaj Tchave  s  Ogres de Barback

(CD - Poviedka  „Pitt´Ocha et la Tisane de Couleurs“ / Pitt´Ocha a Nálev Farieb)

 https://www.francodiff.org/en/2-media-content-publication/5-radio-stations-comments/1073-ogres-de-barback-les/10542-ara-more-feat-kesaj-tchave/

 

www.francodiff.org/en/2-media-content-publication/5-radio-stations-comments/1073-ogres-de-barback-les/10542-ara-more-feat-kesaj-tchave/

The French music platform
for the media worldwide

 

Francúzska celosvetová rozhlasová hudobná platforma

 

OGRES DE BARBACK (Les) 
Ara more katar man

Kesaj Tchavé

(Traditionnel)

taken from :
Ara more feat. Kesaj Tchavé

IRFAN LE LABEL / IRFAN DISTRIBUTIRON

 

22 results

RADIO STATION

COMMENT

CKRH Radio Halifax Métro

Halifax / Nova Scotia / Canada

nice / pekné

ERT 3 - Emission Omorfh Polh

Thessalonique / Central Macedonia / Greece

energie positive / pozitívna energia

Francophonie Express

Montréal / Quebec / Canada

Une sélection Jeunesse Culture

 / výber mladých

HRT / Radio Split, Split / Croatia

Very interesting / Veľmi zaujimavé

Job On Radio

Braine l'Alleud / Belgium

Sympa / Sympatické

Kol HaCampus 106 FM

Tel Aviv / Israel

nice song / pekná pesnička

LRT

Vilnius / Lituanie

Nice / Pekné

Otago Access Radio

Dunedin / New Zealand

pour faire la fête, très entraînant

 / dobré na zábavu, strhujúce

Planet FM

Auckland / New Zealand

toujours chouette de voyager avec les Ogres / vždy príma cestovať s Ogrami

Prisma Virus 93.8 FM

Korinthos / Greece

Bien / Dobré

Pulsar

Ouagadougou / Burkina Faso

belle melodie / pekná melódia

Radio Francia

Mexico / Mexico

Un titre festif dans une France triste. Que du bonheur! / Veselá pesnička v smutnom Francúzsku. Paráda

Radio Internationale d'Athènes

Athènes / Greece

J'adore!!! / Zbožňujem!!!

Radio Le Caire

Le Caire / Egypt

Bien / Dobré

Radio Naba

Riga / Latvia

toujours aussi bon les "ogres"!

 / „Ogri“, stále výborní

Rai / Radio 1 Vallée d'Aoste

Aoste / Italy

très bien / veľmi dobré

RNE / Radio 4 - Emission Tradicionarius

Barcelone / Spain

Música fresca y agradable. Un placer. / Hudba veselá a príjemná. Pôžitok

RTHK / Radio 3 - Emission World Vibes

Hong Kong / China

fete balkane ? Joyeux

/ balkánska zábava? Veselé

SJRTV / Jalisco Radio

Mexico / Mexico

Très dansable et le coté folkloroque ca fait toujours rever... / Veľmi tanečné a folkórny aspekt je vždy čarovný

Unijui Fm

Rio de Janeiro / Brazil

Bom

Vivante 105.3

Charleroi / Belgium

Un rythme très enjoué agréable à écouter / Veľmi živý rytmus, príjemný na počúvanie

WDNA

Miami / Florida / United States

Bon titre plein d’allant et d’energie, comme d’habitude. / Dobrá pesnička, plná života a energie, ako vždy

 

 

Deti Kesaj sa vracajú do Tomblaine!

 

Deti Kesaj boli 29 a 30 októbra ako prvá časť koncertu Ogres de Barback v Olympii a 31 októbra zas v Tomblaine.

 

Pod vedením Ivana a Heleny Akimových, nás mládež nadchla svojou spontánnosťou, dynamikou, energiou, počas celého vystúpenia. Ponúkli nám prekrásne predstavenie, farbisté, plné radosti zo života. Na úvod produkcie, skupina doprevádzala Huga F na jeho pieseň „Kesaj Tchave“.

 

Publikum bolo týmto večerom nadšené.

 

Tomblaine, 3 november 2014

 

 

 

Tomblaine

 

Kesaj Tchave, hlas Rómov

 

Divadelný festival „Aux Actes citoyens“ (K činu, občania) im ponúkol ich prvú scénu vo Francúzsku, v r. 2003. Bol to začiatok jedného úžasného hudobného a ľudského príbehu. Kesaj Tchavé (Deti víly) sa vrátili v piatok večer na scénu fóruma Esapace Jean Jaurés, na pozvanie Hervé Férona, v náväznosti na ich produkciu v Olympii, kde účinkovali ako prvá časť koncertu skupiny les Ogres de Barback, 29 a 30 októbra. Táto skupina je zložená z mladých Cigánov, spod Tatier, z východného Slovenska. Z Rómov, ktorí sa chcú podeliť o svoju spontánnosť a energiu života hudbou, spevom a tancom. Dynamika, podnietená Ivanom Akimovom, ktorý založil túto skupinu s Helenou Akimovou, vychovávateľkou z terénu, aby ponúkli týmto deťom a dospievajúcim, ktorých životné podmienky sú stále kritické, atraktívnejšie životné perspektívy.

Obhajujú myšlienku, že „keď už niet žiadnej nádeje, aj jeden obyčajný nápev môže zmeniť osud“.  Réžia dala spočiatku priestor piesni „Kesaj Tchave“ v spoločnosti Huga F, doslova vznietili sálu, až tak ich nadšenie stelesňovalo neochvejnú vieru do života. Opojný svet, v ktorom ich piesne plné elánu, sú doprevádzaný hotovým pojazdným orchestrom: balalajka, gitara, varhany, bicie. A predovšetkým tanečníci a tanečnice, ktorí vedia prekrásne skĺbiť tradičné choreografie s aktuálnymi trendami.

Toto všetko súbežne vytvára vysoko farbisté predstavenie, plné energie a neodolateľnej radosti. Cigánsky zázrak, ktorý dokazuje že úspech je možný aj tam kde je všetko robené aby fatalita vyhrala.

„Kesaj Tchave“ nám ponúkli krásnu lekciu humanity, o ktorú sa podelili s podmaneným publikom.

 

Est Républicain, 3 decembra 2014

 

kESAJ  TCHAVE

 

 

par Hervé Pauchon 
du lundi au vendredi à 16h50

 

·         www.kesaj.blogspot.com

·         www.myspace.com/kesaj.blogspot.com

·         https://www.franceinter.fr/emission-un-temps-de-pauchon-les-enfants-de-la-fee

·         https://www.franceinter.fr/emission-un-temps-de-pauchon-y-a-pas-de-fatalite

 

vysielanie v utorok 25 novembra 2014

Deti víly

                               Vysielanie v stredu 26 novembra 2014

                           Fatalita neexistuje !

 

KESAJ TCHAVE,

Je príbeh jedneho folkórneho súboru piesní a tancov, zloženého z rómskych detí a vedeného hudobníkom Ivanom Akimovom, pochádzajúcich z dedinky spod Tatier, na východe Slovenska.

Ich predstavenia po celej Európe vzbudzujú úžasné nadšenie svojou  prekypujúcou a komunikatívnou radosťou ! Až do takej miery, že Arte bude o nich vysielať reportáž.

Deti Kesaj účinkovali 29 et 30 októbra v prvej časti  koncertu skupiny Ogres de Barback v Olympii.


Pod vedením Ivana a Heleny Akimových, mladí nadchli divákov svojou spontánnosťou, dynamikou, a energiou po celú dobu predstavenia.

Vďaka príjmom z koncertu môže súbor pokračovať v svojich projektoch s rómskymi deťmi z okolia Kežmarku, odkiaľ pochádza celá zostava. Najmä v rozvoji rómskeho gymnázia na Slovensku, ktoré otvorili vďaka príjmom zo zájazdov. Pozývame vás...

 

 

Reakcie poslucháčov „Un Temps de Pauchon“

Vďaka za vaše vysielanie, vlastne som vám to chcela povedať už dávno, od kedy vás počúvam, to sú roky!...

Dnes je k tomu  príležitosť lebo podľa mňa bol váš námet veľmi poučný, je dobré dať na známosť čo robia tí ľudia aby sa integrovali bez toho že by sa zapreli. Stále sa hovorí o všetkých ich domnelých previneniach, málokedy sú valorizovaní, nikdy sa nesnažíme vžiť do ich situácie, skúmať ich uhol pohľadu. Všimla som si že sú obzvlášť neprítomní pri všetkých debatách ktoré sa ich týkajú! Vaše vysielanie trvá ledva 10 mn, čo veľa hovorí o tom  koľko miesta venuje spoločnosť vyjadreniu ľudu v médiách! Priala by som si aby vaše vysielanie trvalo celú hodinu, a keďže náš priateľ Daniel Mermet už nie je tu aby nám odhalil skryté stránky našej spoločnosti a dal tiež slovo vydedencom našej spoločnosti v médiách, bola by som rada keby váš Temps de Pauchon zabral tento čas antény. Na dnešok je koniec, ale stretneme sa zajtra!

Mireille, utorok 25 novembra 2014 o 17:25

 

 

Z Olympie do Prešova. Ivan Akimov s Kesaj vystúpi v konkatedrále sv. Mikuláša

Už túto nedeľu o desiatej hodine v konkatedrále s. Mikuláša vystúpi Ivan Akimov so svojim ansámblom ako hosť počas odpustovej slávnosti. Po jej skončené uvedie tiež krátky duchovný program. Aj v ich podaní odznie hymna konkatedrály Svätý Mikuláš. Perličkou je, že táto skladba má doposiaľ sedemnásť prekladov, ako posledné domorodného jazyka Filipín a japončiny. Sestra Maristella a združenie Magis sa môžu tešiť na ich propagačné vystúpenie pri ich stánku popoludní.

Z Olympie do Prešova

Ivan Akimov so svojim súborom Kesaj sa nedávno vrátil z Paríža, kde účinkoval v svetoznámej Olympii, čo je snom mnohých umelcov. „Vyvrcholením nášho pobytu v Paríži bolo účinkovanie v Olympii, a to dokonca dva krát za sebou. Koncerty sa nám vydarili nad všetko očakávanie, veľmi, veľmi dobre. Myslím si, že oproti ostatným našim zahraničným zájazdom, máme ich za sebou vyše šesťdesiat, v tomto prípade zohrala svoju úlohu aj psychika. Takmer všetci účastníci zájazdu sú aj študentami nášho gymnázia. Spolu sme do detailu prebrali všetky súvislosti účinkovania v tak prestížnej sále, akou je Olympia. Veľa to znamená pre Rómov, pre Slovensko, pre osady, z ktorých pochádzajú všetci naši členovia. Prítomnosť TV Arte ešte viac umocnila v tento pocit zodpovednosti, veď reportáž o zájazde bude vysielaná nielen v Európe, ale prostredníctvom TV5 Internationales, na všetkých piatich kontinentoch. Počas nášho pobytu v Paríži sme zorganizovali aj manifestáciu na Esplanáde Ľudských práv, na námestí Trocadéro. Chceli sme upozorniť širokú verejnosť na skutočnosť, že aj Rómovia zo sociálne exponovaného prostredia vedia vziať život do vlastných rúk a môžu byť úspešní na školách, aj stredných, i vysokých...  Že to nie je samozrejmosťou svedčí napríklad aj fakt, že keď videli prichádzať pod Eiffelku našu skupinu africkí predavači suvenírov, hneď ku nám podišli a hovorili nám aby sme sa pratali a nekazili im kšeft. Mysleli si, že sme banda pouličných zlodejov...“ opisuje jeden z množstva parížskych zážitkov Ivan Akimov.

Pozrieť sa pravde do očí

Už z týchto slov si môžete vyskladať mozaiku obrazu, kto je Ivan Akimov. Umelec, ktorý sa rozhodol ukázať Rómom, že žiť sa dá aj ináč. „Áno, aj toto je náš zážitok spod Eiffelky. Tu je zbytočné nariekať. Taká je skutočnosť, také bandy sú, aj keď nie len výlučne rómske... Našim mladým neostáva nič iné, len sa pozrieť pravde do očí. Ak chceme niečo zmeniť, tak treba začať sebou, poriadne sa učiť, nezaháľať, nevyhovárať sa. Makať. Aj toto bol zmysel nášho zájazdu do Paríža a do Olympie. Popri tom sme ešte stihli navštíviť výstavu súčasného rómskeho umenia vo Fnasat, odohrať dva koncerty priamo v teréne, v ilegálnych rómskych táboriskách okolia Paríža a jeden koncert v belgickom Gente,“ dodáva Ivan Akimov.

Skupina Kesaj má stále nabitý program. Minulý týždeň chlapci účinkovali v koncerte Idy Kelarovej v pražskom Rudolfíne, spolu s Českou filharmóniou. „Už sa tešíme, že na Mikuláša sa budeme prezentovať v Prešove, ďalšie projekty sú pripravené na budúci rok. Ale ten hlavný projekt, to je škola a maturita, a tomu sa musí všetko podriadiť,“ hovorí Ivan Akimov

Prešovský Večerník, streda, 26 november 2014

 

Televízna kronika z Telerámy 13/12/2014

Každý deň, presne o 14 hodine, Ivann Akimov ide so svojim auotm hľadať desiatku mladých Rómov bývajúcich v osade neďaleko od Kežmarku, na východe Slovenska. „Táto populácia sa len ťažko dostáva zo svojho uzavretia. Tak, čím je viac detí, tým je to lepšie. Berieme ich všetky.“ Ivan potom smeruje do gymnázia ktoré založil pre nich aj s miestom pre nácviky, kde sa mladí Rómovia učia spolu tancovať a spievať, v súbore Kesaj Tchave („Deti víly“ v rómskom jazyku). Len tí najlepší budú môcť odísť na zájazd a vystupovať dva krát v Olympii, v Paríži, v prvej časti Ogres de Barback. Sen pre tieto detváky mizérie a blata, ktoré sa nikdy nepohli zo svojej osady. A titanovská robota pre Ivana, ktorý, okrem koordinácie skúšok, musí nájsť kostými na scénu, topánky, a presvedčiť rodičov aby dalispraviť občinske preukazy pre svoje deti.

Ivan Akimov, bývalý československý politický utečenec vo Francúzsku, pozná nároky medzinárodných scén. Voči Vladovi, Lucii a Kike sa tento muž, drsňák aj citlivka, sa premieňa na horúčkovitého režiséra, popudzujúc ich k tomu aby vzali svoj osud do rúk, skrz toto umelecké dobrodružstvo. Zo slovenských osád, filmovaných drónami, až po scénu Olympie, kde kroje tisícich ohňov, polyfonické hlasy, telá prekypujú energiou. Tridsať minút šťastia s šťastnými Cigánmi. Emmanuelle Skyvington

 

Reakcie divákov na vysielanie reportáže Slovensko: deti víly, Arte, 13.12.2014

Som prekvapený že ešte nikdo nespravil žiadny komentár! Tak teda sa púšťam do toho ja aby som poďakoval Arte za vysielanie tohto dokumentu o akcii Heleny a Ivana Akimových s deťmi a mladými Rómami zo Slovenska spolčenými v súbore „Kesaj Tchave“. Je to vzácny príklad odvahy a zanietenosti zo strany tohto manželského páru – a ich priateľov – aby čelili starovekému rasizmu, starobylému vylúčeniu a starobylej biede ktorou trpia Rómovia na Slovensku, v Rumunsku, a pravdupovediac, všade v Európe, a pravdaže, aj vo Francúzsku.

Ivan Akimov vynakladá neuveriteľnú energiu nie len v umeleckej oblasti ale predovšetkým na to aby tí ktorí sa zúčastňujú tohto dobrodružstva nadobudli postupne sebaúctu, bez ktorej nič nie je možné.

Tento dokument nič nazatajuje, napríklad miesta kde žijú Rómovia na Slovesnku, miesta kde chýba minimum (napríklad voda alebo záchody) a kde panuje veľká špina. Pravdaže, hovoríme si že obyvatelia samotní by mohli priložiť ruku k dielu, a veci by sa mohli rýchlo zmeniť... O nič viac neokultuje rómske táboriská vo Francúzsku, v celom okolí Paríža. Ale hovoríme si aj že politici sa nechovajú zodpovedne a priveľmi rýchlo a ľahko si osvojujú bežné predsudky.

Treba si vypočuť svedectvo dospelého Róma, ako hovorí že za čias komunizmu to bolo skôr lepšie, lebo režim si aspoň dával za cieľ dať prácu. Komunizmus sa stratil, ale „sloboda“ bola nakoniec ťažšia pre Rómov, nejbiednejších medzi najbiednejšími, najmarginalizovanejšími medzi marginalizovanými.

Helena a Ivan Akimov sa rozhodli vziať do rúk všetky aspekty situácie: umeleckú výpoveď samozrejme, ale aj školu a osobnú disciplínu ktorú každý musí podstúpiť ak sa chce niekam dostať, v tomto prípade spraviť maturitu (lebo v osade ktorú nám ukazujú ešte nikdo nedosiahol túto úroveň). Pekný príklad „kolektívneho nasadenia“. Na zamyslenie. Bravo

Joseph Mougel, dôchodca verejnej správy, 15.12.2104

 

•          Kesaj Tchave, Cristina Monti, Christian Charles-Fouilloux, Odile Avignon et 30 ďalším sa to páči

•         

Dominique Passard veľké umenie BRAVO

Páči sa mi to • Répondre • 12 décembre, 23:58

•         

Hervé Busatto  un engagement merveilleux

Páči sa mi to  • Répondre • il y a 13 heures

•         

Citations et dictons de mu Excellent reportage

Páči sa mi to  • Répondre •

•          Guillaume Lagnel, Citations et dictons de mu, Cristina Monti et 25 ďalším sa to páči

•         

Françoise Bellurget Zaznamenané, a netrpezliví vás zase nájsť !

Páči sa mi to • Répondre • 8 décembre, 23:44

•         

Ghislaine Beyel Super ! Áno, aké šťastie vás zase opäť vidieť!

Páči sa mi to  • Répondre • 8 décembre, 23:53

•         

Courbet Céline wahou!!!!!!!

Páči sa mi to 

             

Gilbert Lecointe najlepšie z človečiny

Páči sa mi to  •

Maryse Voisin Zaujímavá reportáž priveľmi krátka!! Frustrujúce!! Chýbal celý divácky rozmer tanca, spevu, všetkej tej dynamiky života ktorú preciťujeme keď ich vidíme a tancujeme s nimi!!! Škoda!!

Páči sa mi to ·

Nadine Der Hagopian Dojímavé a bez okolkov

Páči sa mi to ·

 

Citations et dictons de mu Ukázať inak umožní inak vidieť

Páči sa mi to ·