France Inter

Afficher l'image d'origine
 
 

Reportáž France Inter

Martine Abat :

Ivan Akimov založil na Slovensku rómsku hudobnú skupinu Kesaj Tchavé. Ivan Akimov utekal so svojou rodinou pred ruskými tankmi v 68. Vyrástol vo Francúzsku kde sa naučil hrať na balalajke.

A potom, pred niekoľkými rokmi, sa vrátil do svojej vlasti a dnes dáva hrať, spievať a tancovať, rómskym deťom zo slovenských osád. Súbor ktorý vytvoril hraje často vo Francúzsku a akonáhle je tu, začleňuje do svojich predstavení rómske deti z parížskzch predmestí. Hneď ako môže, tak ich ide navštíviť aby mohli cvičiť. Večer, keď som ho stretla, bola zorganizovaná malá oslava pri príležitosti Ivanovho návratu na Slovensku. Táborisko sa nachádza v Montreuil, bolo nás zo štyridsať v jednej unimobunke, vyhriatej do červena, ako keby na spadnutie pod krokmi tanečníkov.

France Inter, Martine Abat, január 2010

 

 

kESAJ  TCHAVE

par Hervé Pauchon 
du lundi au vendredi à 16h50

 

www.franceinter.fr/emission-un-temps-de-pauchon-les-enfants-de-la-fee

www.franceinter.fr/emission-un-temps-de-pauchon-y-a-pas-de-fatalite

 

vysielanie v utorok 25 novembra 2014

Deti víly

Vysielanie v stredu 26 novembra

 Fatalita neexistuje !

 

KESAJ TCHAVE,

Je príbeh jedneho folkórneho súboru piesní a tancov, zloženého z rómskych detí a vedeného hudobníkom Ivanom Akimovom, pochádzajúcich z dedinky spod Tatier, na východe Slovenska.

Ich predstavenia po celej Európe vzbudzujú úžasné nadšenie svojou  prekypujúcou a komunikatívnou radosťou ! Až do takej miery, že Arte bude o nich vysielať reportáž.

Deti Kesaj účinkovali 29 et 30 októbra v prvej časti  koncertu skupiny Ogres de Barback v Olympii.


Pod vedením Ivana a Heleny Akimových, mladí nadchli divákov svojou spontánnosťou, dynamikou, a energiou po celú dobu predstavenia.

Vďaka príjmom z koncertu môže súbor pokračovať v svojich projektoch s rómskymi deťmi z okolia Kežmarku, odkiaľ pochádza celá zostava. Najmä v rozvoji rómskeho gymnázia na Slovensku, ktoré otvorili vďaka príjmom zo zájazdov. Pozývame vás...

 

Reakcie poslucháčov „Un Temps de Pauchon“

Vďaka za vaše vysielanie, vlastne som vám to chcela povedať už dávno, od kedy vás počúvam, to sú roky!...

Dnes je k tomu  príležitosť lebo podľa mňa bol váš námet veľmi poučný, je dobré dať na známosť čo robia tí ľudia aby sa integrovali bez toho že by sa zapreli. Stále sa hovorí o všetkých ich domnelých previneniach, málokedy sú valorizovaní, nikdy sa nesnažíme vžiť do ich situácie, skúmať ich uhol pohľadu. Všimla som si že sú obzvlášť neprítomní pri všetkých debatách ktoré sa ich týkajú! Vaše vysielanie trvá ledva 10 mn, čo veľa hovorí o tom  koľko miesta venuje spoločnosť vyjadreniu ľudu v médiách! Priala by som si aby vaše vysielanie trvalo celú hodinu, a keďže náš priateľ Daniel Mermet už nie je tu aby nám odhalil skryté stránky našej spoločnosti a dal tiež slovo vydedencom našej spoločnosti v médiách, bola by som rada keby váš Temps de Pauchon zabral tento čas antény. Na dnešok je koniec, ale stretneme sa zajtra!

Mireille, utorok 25 novembra 2014 o 17:25