Amari čačipen (Cigáni, raj pre oči)

Interaktívna výstava grafických prác Johanna Le Berra, vzťahujúcich sa ku jeho komixu Tsiganes, paradis des yeux. 
 
Výstava zaznamenáva pracovný a tvorivý postup autora na komixu. Spolu s kresbami sú vystavené aj fotografie a videá rôznych autorov.
 
 
 

Výstava komiksových ilustrácií výtvarníka Johanna Le Berre s pôvodným názvom „Cigáni, raj pre oči“ znovu vykresľuje každodenný život detí zo skupiny Kesaj Čhavév priebehu posledného desaťročia.

Táto výstava umožňuje objavovať proces tvorby komiksu a zároveň sa ponoriť do dobrodružstva súboru Kesaj Čhavé.

Autor ponúka muzeálnu scénografiu. Prehliadka začína v umelcovom ateliéri. Ďalej Johann Le Berre predstavuje komiksové pasáže spoločne s originálnymi kresbami a farebnými zväčšeninami v rytme kľúčových epizód jeho komiksu. Svoje kresby priamo konfrontuje s originálnymi dokumentami (fotografiami, videami....), ktoré inšpirovali jeho prácu o kultúre Rómov.

Autor sa pri príprave tohto výstavného projektu spojil s viacerými umelcami z francúzskho mesta Rennes, aby spoločne ponúkli rôzne uhly pohľadu na rómsku tématiku. Títo umelci sa spojili okolo súboru Kesaj Čhavé a jeho projektu integrácie rómskej mládeže. Každý z nich prináša svoj vlastný pohľad na tému miesta Rómov v európskej spoločnosti a na kultúrnu a sociálnu problematiku s tým spojenú.

Do prípravy výstavy Johanna Le Berre sa zapojil nasledujúci kolektív umelcov z francúzskeho mesta Rennes:

Marie-José a Claude Carret

Fotografie:

- Marie-José a Claude Carret, fotografi z mesta Rennes navštevujú Slovensko a Českú republiku pravidelne od 80. rokov 20. storočia, pričom sa sústreďujú najmä na fotografiu z prostredia Rómov. 

Okrem fotografií prezentovaných v rámci výstavy Johanna Le Berre ponúkajú vo Francúzskom inštitúte aj svoju výstavu „Naše putovania Cigániou“.

Videá:

Výstava je na viacerých miestach doplnená projekciou dokumentárnych videí:

Simon Coss, režisér z mesta Rennes pre túto výstavu natočil interview s Johannom Le Berreom v jeho ateliéri ako i rozhovor medzi ilustrátorom a Ivanom Akimovom. Video bolo natočené na Slovensku v septembri 2014.

Sébastien Fraboulet

Sébastien Fraboulet, videoumelec združenia Yepce, navrhol audiovizuálnu inštaláciu pripomínajúcu umelcov ateliér.

Každá kapitola komiksu je ozvučená jednou piesňou,Sébastien Fraboulet ponúka jej videoklipovú verziu.

Ako ozvena k témam výstavy sú prezentované i úryvky z televíznych reportáží o súbore Kesaj Tchavé : reportáž TV Arte o rómskej škole ktorú deti zo súboru navštevujú, reportáž TV France 3 Bretagne Ouest o turné súboru v Rennes v roku 2008, ...

 

 

romovia.sme.sk/c/20069556/subor-kesaj-chave-vystavuje-vo-francuzskom-institute.html

institutfrancais.sk/aktuality/345/vystava-kesaj-chave/