Radnica

Máme za sebou totálne bláznivý týždeň !

 

Pondelok – reportáž novinára z popredného celonárodného denníka, článok na celú stranu + fotky

Utorok – telka, prvý kanál, veľká varietná šhow

Streda – KO (ja, nie decká), mladí postavia nový skeč

Štvrtok – návšteva známej produkcie z Bratislavy, predbežná dohoda

Piatok – tím z Arte, super reportáž. Totálka !

Sobota – Prvý deň v EU. Pre potreby reportáže ale aj kvôli symbolu, sa rozhodneme nenásilne, mirumilovne hudobne obsadiť priestory Radnice. Všetko je filmované v priamom prenose, ostáva len čakať kedy to bude na Arte, keď budem vedieť dátum vysielania, dám všetkým vedieť.

 

V piatok ráno sme dostali neuveriteľný telefonát z telky z Košíc. Arte prichádza na Slovensko a chceli by natočiť niečo pozitívne o Rómoch, či máme čo ponúknuť ? Večer sa stavili u nás, dostali totálku, boli uchvátení, všetko natočili, na druhý deň tu boli zas. Keďže sobota bola našim prvým dňom v EU, som navrhol kežmarskému primátorovi symbolický koncert v priestoroch Radnice, aby sme dali najavo že v tento prvý deň v Európe, tieto priestory náležia všetkým občanom. Primátor bol vstriečny, ale aj tak sa vyskytli na mieste menšie zádrhele. Bola nás dobrá stovka (samí rómovia, matky, babky, bratia, sestry, deti…), postávajúc pred radnicou, lebo službykonajúca úradnička nás, samozrejme, ani v najmenšom prípade nechcela pustiť dnu. Pre ňu to bolo niečo nepredstaviteľné.

Polícia bola obďaleč… Zavolal som starostovi, najprv tiež nechel o ničom počuť, hoci sme sa deň predtým dohodli. Po meších traktáciách nás predsa len pustili dnu a mohli sme spraviť menšie predstavenie v natrieskanom vestibule. Vojsť do Európy bolo pre nás ľahké – veď sme tu už odjakživa, ale vojsť do Kežmarskej radnice, ktorá nám pri tom náleží ako občanom, bolo veľkým historickym víťazstvom hodné tohto prvého mája roku 2004. To je to posolstvo ktoré sme poslali do Európy, vlastne takto spolupracujúc s našou vládou, s tým malým rozdielom, že vláda, tá mala okolo stovky miliónov eur aby zaznamenala a pokryla túto dejinnú udalosť, a zjavne, ich podujatia sa nestretli s nejakým nabývalým ohlasom, kdežto my, my budeme mať sakramentský záber, keďže to bola koprodukcia Arte, FR3 a 13 ďalších národných kanálov. Natáčanie prebehlo perfektne. Výborná partia. Možno budú ďalšie príležitosti – my sme, ako ináč, vždy pripravení… V dohľadne si predsa len asi trochu oddýchneme, pokúšam sa prospektovať v regióne za účelom komerčného využitia našej produkcie počas turistickej sezóny. Náš budúci medzinárodný výlet by mal smerovať do Normandie, začiatkom októbra, ideme sa na to chystať…