www.kesaj.eu/fr/projekt/kesaj/festivals/mescladis/

DecazevilleMescladis, Fete des langues du monde 24 – 28. 2008

Svet je jeden mišung jazykov

A hľa, 7e vydanie sviatku Jazykov v Decazeville sa uskutočnilo túto sobotu. Dlhý, dlhočizný  horúci deň, ktorého vyvrcholením bol koncert skupiny slovenských Rómov Kesaj Čhave. Táto skupina zložená z mladistvých pod taktovkou Ivana Akimova strávila týždeň v našom regióne a sa predstavila na rôznych miestach: Centrá voľného času, školy, trhy, ľudová veselica pred sobotňajším konečným koncertom. Čo povedať?

Tak veľa som dostal počas tohoto týždňa, hovoriac z ľudského hladiska… Tak veľa som dostal od tých ktorí nič nemajú, dokonca ani nezdielajú so mnou môj jazyk…

Slová sú zbytočné, oni komunikujú čírou emóciou a štedrosťou. Oni, na ktorých sa ustavične ukazuje prstom, ktorí sú vyháňaní, diskriminovaní a odstrčení do najhlbšej biedy našej krásnej Európy.

Prišli dať a rozdávať. Deň a pol cesty v rozheganom autobuse až z Kežmarku, prišli jednoducho a proste dať, rozdávať ich radosť zo života, radosť z toho čím sú a podeliť sa o ňu. Videl som mojich žiakov, mojich priateľov, i neznámych, mladých, aj starších, mužov, i ženy, ako tancovali s nimi, vyvaľovali oči nad ich výkonmi,  chveli sa pri zvuku ich hlasov, drogovali sa ich energiou.

5h30, v nedeľu ráno, autobus odchádza na Slovensko. Autobus plný Rómov, tak ako naše oči plné sĺz a naše hlavy plné spomienok.

Mescladis, 30 jún 2008