Tlač

Kesaj Čhave: víťazstvo nad fatalitou

Na to aby sa dostala  skupina rómskych detí zo svojich osád z okolia Kežmarku,  na Slovensku, až do kultúrneho domu v Autrans, bol potrebný celý reťazec lásky a solidarity. V prvom rade neochvejná vôľa jedného muža: Ivana Akimova, ktorý sa už viac ako 7 rokov venuje deťom z rómskej osád a neprestajne bojuje proti jedinému nepriateľovi: fatalite.

Následne, dobrá vôľa Joelle Doutreix, Patricia Chicot, OVE (Centrum pre sociálne odkázaných mladistvých), a Joel Truffa, umelecký vedúci skupiny Solorma, ktorá zabezpečila, tu na mieste, logistiku a ubytovanie. A nakoniec, prirodzený talent, vitalitu a radosť zo života týchto detí od inakadiaľ, nič nemajúce, s jediným majetkom ich vlastnou kultúrou, ale aj tie pohľady, ktoré vás, zrazu, mihom sekundy, oslovia.

Tí, ktorí videli spievať a tancovať Kesaj Čhave, dievčatá a chlapcov, pod balalajkou Ivana Akimova, ich nikdy nezabudnú!

Krása tohto predstavenia vyráža dych.

Od prvých sekúnd sa hrdlo zviera, ostávame okúzlení aj po skončení predstavenia.

Je to tým, že mimo tých detských hlasov, je tu všetko, to – nevypovedané, toho sveta ktorý nesmie zomrieť...

Jean-Claude Prevost, Le Dauphiné Libéré, mardi 24 juin 2008

 

 

Svet je jeden mišung jazykov

A hľa, 7e vydanie sviatku Jazykov v Decazeville sa uskutočnilo túto sobotu. Dlhý, dlhočizný  horúci deň, ktorého vyvrcholením bol koncert skupiny slovenských Rómov Kesaj Čhave. Táto skupina zložená z mladistvých pod taktovkou Ivana Akimova strávila týždeň v našom regióne a sa predstavila na rôznych miestach: Centrá voľného času, školy, trhy, ľudová veselica pred sobotňajším konečným koncertom. Čo povedať?

Tak veľa som dostal počas tohoto týždňa, hovoriac z ľudského hladiska… Tak veľa som dostal od tých ktorí nič nemajú, dokonca ani nezdielajú so mnou môj jazyk…

Slová sú zbytočné, oni komunikujú čírou emóciou a štedrosťou. Oni, na ktorých sa ustavične ukazuje prstom, ktorí sú vyháňaní, diskriminovaní a odstrčení do najhlbšej biedy našej krásnej Európy.

Prišli dať a rozdávať. Deň a pol cesty v rozheganom autobuse až z Kežmarku, prišli jednoducho a proste dať, rozdávať ich radosť zo života, radosť z toho čím sú a podeliť sa o ňu. Videl som mojich žiakov, mojich priateľov, i neznámych, mladých, aj starších, mužov, i ženy, ako tancovali s nimi, vyvaľovali oči nad ich výkonmi,  chveli sa pri zvuku ich hlasov, drogovali sa ich energiou.

5h30, v nedeľu ráno, autobus odchádza na Slovensko. Autobus plný Rómov, tak ako naše oči plné sĺz a naše hlavy plné spomienok.

Mescladis, 30 jún 2008

 

 

Sziget Festival s hudobnými hviezdami (a nielen o hudbe)

Najlepší Sziget všetkých čias - mnohý jeho účastníci takto charakterizovali tohoročný najväčší hudobný festival v strednej Európe. Zážitok bol dokonalý, to sa dá (fakt bez pochýb) povedať o festivale, ktorý opäť oživil Starobudínsky ostrov.

Žiadni pochybní a podivní interpreti na Szigete tento rok (v dňoch 12. až 18. augusta) nemali šancu. Naopak, zišiel sa tu špičkový hudobný výber z celého sveta.

Našej pozornosti neušlo ani energické vystúpenie rómskej skupiny Kesaj Tchave zo Slovenska. Pod vedením Ivana Akimova očarili divákov svojím tradičným tancom a spevom.

Ľudové noviny, Portál Slovákov v Maďarsku, august 2008

 

 

Prvý deň – Skvelé vystúpenie z Kežmarku

Prvý plnohodnotný deň festivalu je úspešne za nami. Pestrý program pritiahol 63 tisíc záujemcov. Na Hlavnom pódiu sa vystriedali Anti-Flag, MGMT, Flogging Molly, Alanis Morissette a The Kooks... 

...a na Pódiu svetovej hudby Balog Kálmán Gipsy Cimbalom Band, Mercedes Peón, Leningrad a z Nigérie Seun Anikupalo Kuti & Egypt 80 Fela’s Band. Našej pozornosti neuniklo ani energetické vystúpenie rómskej skupiny Kesaj Tchave zo Slovenska.
Vo večerných hodinách nás prilákala do Šiatra rómskej hudby vynikajúca atmosféra a muzika Kesaj Tchave, ktorí pochádzajú z rómskych osád neďaleko Kežmarku. Pod vedením Ivana Akimova očarili divákov svojim tradicionálnym tancom a spevom.

Sziget Festival, Štvrtok, 14 august 2008


Kesaj Tchave, tanec a hudba rómskych detí

Rómske deti zo slovenských osád si nelámu hlavu s premúdrymi rečami na to aby vydali na scéne emócie a energiu.

Vo Francúzsku, tak ako aj inde, udržiavame s Rómami zvláštny vzťah príťažlivosti a odporu. Presnejšie, všeobecne zažitý rasizmus voči nim sa skloňuje s rastúcim úspechom kultúrnych podujatí inšpirovanými alebo tvárnenými cigánskym svetom: hudba, kino, divadlo, móda.

Tlieskame postojačky rómskemu džezovému hudobníkovi, a na druhý deň voláme starostovi aby sme sa pozastavili nad parkujúcimi karavánmi neďaleko od svojho bydliska, lebo s týmito ľuďmi...

Charakteristika a tiež jeden z dôvodov rasistických diskurzov, vedomých alebo povedomých, je prístup ku osobám ako ku skupine, odmietajúc individualitu. Administratívne pomenovanie „Ľudia kočovníctva“ je z tohto hľadiska výrečné, keďže sa skloňuje len v množnom čísle.

To z pohľadu týchto upresnení je výkon Kesaj Tchave pozoruhodný. Hoci tento projekt je zameraný na deti žijúce v otrasných materiálnych podmienkach, nikdy necítiť sebamenšiu útrpnosť, sebaľútosť, v ich kreáciach. Akurát ohromujúcu energiu. Taktiež niet žiadneho zovšeobecňujúceho diškurzu o podmienkach Rómov, akurát pozornosť ku jednotlivým životným príbehom.

Hľa, jeden projekt vedený hudobníkom už s biografiou riadne nabitou a ktorý štartuje bez akejkoľvek komerčnej motivácie, s deťmi z rómskych osád zo Slovenska. Z myšlienky použiť hudbu a tanec ako opory valorizácie osôb, Ivan Akimov rozvinul kolektívny projekt ktorý sa rýchlo uplatnil na scéne. Na scénach tak rôznorodých ako sú tie, improvizované na Medziosadových festivaloch až po obrovitú mašinériu festivalu Sziget.

Kesaj Tchave je teda terénny projekt určený všetkým tým ku ktorým by nikto nikdy nevkročil, a zároveň prvotriedna umelecká realizácia. Ivan Akimov uspel tak ako uspievajú  idealistickí tvrdohlavci: opierajúc sa o pozitívne aspekty každého jednotlivca a každej veci.

Vieme, emotívna sila cigánskej muziky je často v jej kapacite vyjadrovať zároveň radosť i zúfalstvo. Táto emócia, nesená odzbrojujúcou úprimnosťou a energiou, má všetky šance vás preniesť hodne ďalej ako ste si mysleli.

Článok publikovaný na www.obiwi.fr  01/10/2008

 

KESAJ ČHAVE

DETI DOBREJ VÍLY KESAJ

V televíznej šou Slovensko má talent mali možnosť vidieť diváci aj vystúpenie súboru Deti Kesaj (Kesaj čhave), v ktorom fungujú deti z rómskych osád z okolia Kežmarku. Detský folklórny rómsky súbor patrí medzi najlepšie súbory svojho druhu na Slovensku. Za osem rokov existencie precestoval celú Európu, v súčasnosti sa práve vďaka súťaži Slovensko má talent chcú viac zviditeľniť aj na Slovensku... Súbor Kesaj čhave skutočne skúša, kde sa dá. V súbore tancujú a spievajú deti a mládež a v súčasnosti už aj dospelí zo sociálne slabších rodín. Ako Akimov porozprával, skúšali už v starom hangári na družstve, v telocvični, v rómskych osadách pod holým nebom. Napokon ostali v chodbe rodinného domu bez kúrenia, len s čiastočne zakrytým stropom, čo sú absolútne nevyhovujúce priestory pre 50 členov súboru. Napriek tomu oslňujú publikum Európy a svojim divákom prinášajú kus naturálnej rómskej kultúry.

„Netúžime po nejakej mediálnej sláve, a ani zviditeľnenie za každú cenu nám nechýba. Kdeže nejaké milióny, sme realisti a vieme, na čo máme a na čo nie, ale jednoducho naša každodenná realita je, že nemáme kde skúšať, kde sa stretávať, kde cvičiť, kde pracovať. Preto akákoľvek možnosť, hoci len krátkodobá, môcť niekde normálne stráviť pár hodín a venovať sa svojej vášni, je pre nás vítaná. Takže ten prvotný záujem pre nás bol hlavne mať strechu nad hlavou, hoci len počas tých kastingov, ktoré prebiehali. Je to tak, žiaľ, že každý deň je pre nás výzva, ako a hlavne kde sústrediť všetky tie deti, ktoré sa chcú zúčastniť skúšok. My im však môžeme ponúknuť len nevyhovujúce provizórium, ktoré máme k dispozícii v Kežmarku alebo priestory pod holým nebom v osadách,“ umelecký vedúci súboru Deti Kesaj (Kesaj čhave) Ivan Akimov

https://www.dzeno.cz/?r_id=27

 

Kesaj čhave v šou Slovensko má talent nie sú kvôli sláve, ale najmä pre možnosť aspoň načas normálne skúšať

V televíznej šou Slovensko má talent mali možnosť vidieť diváci aj vystúpenie súboru Deti Kesaj (Kesaj čhave), v ktorom fungujú deti z rómskych osád z okolia Kežmarku. Detský folklórny rómsky súbor patrí medzi najlepšie súbory svojho druhu na Slovensku. Za osem rokov existencie precestoval celú Európu, v súčasnosti sa práve vďaka súťaži Slovensko má talent chcú viac zviditeľniť aj na Slovensku, aj keď pre mnohých už Kesaj čhave nie sú až takým neznámym pojmom. Ako vnímajú rómske deti celú súťaž, priblížil pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA) umelecký vedúci súboru Deti Kesaj (Kesaj čhave) Ivan Akimov.

 „V tejto reality show je pre nás realita úplne iná. I keď to neznamená, že by deti zo súboru nevnímali televízne reality, skôr naopak. V tom sú ako všetci ich vrstovníci, sledujú a stotožňujú sa s tým, čo vidia na obrazovke, aj keď je to viac ako na míle vzdialené od ich každodenného života,“ konštatoval Akimov. Pri rozhodovaní, či ísť, alebo neísť do tohto projektu, nakoniec podľa Akimova zavážila čisto prozaická skutočnosť. „Netúžime po nejakej mediálnej sláve, a ani zviditeľnenie za každú cenu nám nechýba. Kdeže nejaké milióny, sme realisti a vieme, na čo máme a na čo nie, ale jednoducho naša každodenná realita je, že nemáme kde skúšať, kde sa stretávať, kde cvičiť, kde pracovať. Preto akákoľvek možnosť, hoci len krátkodobá, môcť niekde normálne stráviť pár hodín a venovať sa svojej vášni, je pre nás vítaná. Takže ten prvotný záujem pre nás bol hlavne mať strechu nad hlavou, hoci len počas tých kastingov, ktoré prebiehali. Je to tak, žiaľ, že každý deň je pre nás výzva, ako a hlavne kde sústrediť všetky tie deti, ktoré sa chcú zúčastniť skúšok. My im však môžeme ponúknuť len nevyhovujúce provizórium, ktoré máme k dispozícii v Kežmarku alebo priestory pod holým nebom v osadách,“ vysvetlil Akimov. Súbor Kesaj Čhave skutočne skúša, kde sa dá. V súbore tancujú a spievajú deti a mládež a v súčasnosti už aj dospelí zo sociálne slabších rodín. Ako Akimov porozprával, skúšali už v starom hangári na družstve, v telocvični, v rómskych osadách pod holým nebom. Napokon ostali v chodbe rodinného domu bez kúrenia, len s čiastočne zakrytým stropom, čo sú absolútne nevyhovujúce priestory pre 50 členov súboru. Napriek tomu oslňujú publikum Európy a svojim divákom prinášajú kus naturálnej rómskej kultúry. Aj keď umelecký vedúci súboru Akimov veľa od účasti v Slovensko má talent neočakával, bol prístupom realizátorov projektu príjemne prekvapený. „Po prvých skúsenostiach, ktoré máme s projektom, môžeme hovoriť len o pozitívach. V prvom rade je to seriózny prístup a konanie zo strany našich partnerov z Markízy. Zároveň, aspoň v tomto štádiu súťaže, panuje na kastingoch zaujímavá, tvorivá atmosféra, keď majú deti možnosť vidieť množstvo najrozmanitejších talentov aj ‚tiežtalentov‘ alebo pseudotalentov, a môžu si samy vytvoriť obraz o zákulisí popredného mediálneho podujatia, ktorým Slovensko má talent nesporne je. Ale stále sme len v začiatkoch. Naďalej sme však realisti a máme triezvy pohľad na vec. Výzvy nášho bežného života sú iné a talent týchto detí zďaleka nekvitne len v nejakom speve či tanci, ktorého majú Rómovia neúrekom, ale predovšetkým v každodennom boji s nepriazňou osudu, ktorej treba čeliť. Pre mňa je tu istý moment, ktorý som nečakal, i keď je to podstata tohto podujatia, a to je chvíľa, keď súťažiaci stoja pred porotou, pred známymi, ale pre nich nie dôverne známymi tvárami, a tí, nezaujato, nekompromisne a tvrdo, ako to káže život, rozhodujú o ich výkone. Banalita, ale v prípade niektorých ‚pubertiakov‘ z nášho súboru, ktorým už akosi tá sláva mierne občas stúpa do hlavy, je to pre mňa nesmierne vítaná pedagogická pomôcka. Teraz sa ukáže, kto ako na sebe pracoval,“ vyhlásil Akimov. Kesaj Čhave sa v súčasnosti pripravujú na zájazd do Francúzska, kde by mali odcestovať začiatkom novembra 2008. „Máme naplánovanú sériu koncertov v Paríži a v Bretónsku. Opäť je tu však veľmi náročné rozhodovanie, koho vziať na zájazd a koho nie. Každý jednotlivec znamená finančné náklady, ktoré si v plnej miere hradíme sami. A všetko je pre nás také drahé. Ako povedať niekomu nie, keď vieme, čo všetko pre tie deti taký zájazd znamená. Ale aj tu musíme hľadieť, rovnako ako v šou Slovensko má talent, najmä na osobné zásluhy každého člena, i keď sa vždy snažíme dať šancu čo najväčšiemu počtu účinkujúcich, a aj tých menej výkonných sa snažíme nenechať bokom. Našťastie, tých ponúk je stále dosť. Na jar budúceho roka by sme zas mali cestovať do Francúzska, v máji do Dánska, a v princípe celé leto budeme tiež na cestách,“ uzavrel umelecký vedúci Akimov.

Kežmarok 14. októbra (RPA)

 

DOBRÁ VÍLA

NA OKRAJ VYSTÚPENIA KESAJ ČHAVE

Dívala som sa dnes večer trochu na ,,Slovensko má talent” na Markíze kvôli niekoľkým číslam programu, okrem iného aj kvôli rómskemu folklórnemu súboru Kesaj Čhave. Cigáni na Spiši patria k tým najchudobnejším a sociálno-kultúrne najzaostalejším a podmienky v osadách, v ktorých títo ľudia žijú, sú naozaj stredoveké. Kto nevidel, neuverí. Niekoľko takých osád je aj tu u nás, na Gemeri, ktorý so Spišom susedí. Patrí k nim aj tá, o  ktorej som písala články v rubrike Miro dživipen. Keďže viem, aké sú tam pomery, patrí vedúcemu súboru Ivanovi Akimovovi a členom súboru môj naozaj hlboký obdiv za to, čo v  tých ťažkých podmienkach doteraz dokázali. Je to skutočne niečo veľmi výnimočné a dúfam, že si to po Paríži, ktorý vraj navštívili so svojím programom minulý týždeň, konečne všimne aj niekto na Slovensku. Možno k tomu prispeje spomenutá komerčná markizácka reality show. Ak nás televízne stanice zahlcujú lacnými produktami masovej kultúry a zábavného priemyslu, nech to má aj nejaké pozitívne vedľajšie účinky.

Kedysi platil tichý zákaz podporovať rozvoj osobitej rómskej kultúry, pretože sa razila koncepcia kultúrnej integrácie Rómov, ktorá mala byť skôr ich asimiláciou s majoritnou spoločnosťou v duchu sociálno-inžinierskych projektov utopického ,,vedeckého komunizmu”. Národnostná otázka, ako vieme, bola v Sovietskom zväze a v jeho socialistickom ,,koncentračnom tábore” cieľavedome a plánovito vyriešená , ako je zrejmé z ďalšieho vývoja nielen po rozpade ZSSR, ale aj napr. po rozpade Československa. U nás na Slovensku si maďarskí a slovenskí ,,národniari” nevedia jeden druhého vynachváliť. A Cigáni v osadách sem – tam spomínajú akúsi ,,občanskú vojnu”, ktorej vzorom by mali byť hladové demonštrácie a rabovanie obchodov, ku ktorým došlo onehdy v Rimavskej Sobote. Ich kultúra nikoho nezaujíma, platí aj naďalej akási tichá dohoda, že sa nič podporovať nebude, pretože ,,zdegenerovaní” Rómovia už vlastne žiadnu osobitú kultúru nemajú. Demonštratívne sa podporí akurát pár ojedinelých a nesystémových kultúrnych počinov rómskej politickej špičky na zalepenie očí ,,demokratickej verejnosti”, ale tam, kde žijú ozajstní Cigáni, do gemerských alebo spišských osád, sa žiadna adresná pomoc nadšencom podobným I. Akimovovi nedostane.

Už za tamtých čias sa našlo niekoľko ľudí, ktorí kašľali na stranou a vládou nalinkovanú stratégiu ,,riešenia cigánskej otázky” a riadili sa zdravým sedliackym rozumom. V našom bývalom okrese napríklad Okresné osvetové stredisko poriadalo pravidelne ,,Večer cigánskeho folklóru” za účasti podobných folklórnych skupín ako je Kesaj Čhave. Zúčastnila som sa toho podujatia vtedy pracovne a bolo to nevýslovne krásny zážitok, na ktorý spomínam aj po toľkých rokoch. Tiekli mi po celý čas sledovania programu na javisku slzy ako hrachy. Pretože tá pravá, živá cigánska hudba, spev a tanec naozaj vychádza zo srdca a každý kto ešte má srdce, ju cíti priamo tam. Kto ten rytmus necíti, nemôže tancovať cigánsky čardáš a nezažije ten povznášajúci pocit, keď sa do žíl s vriacou krvou vleje ozajstná, čistá radosť zo života.

Nikto nepočúval ojedinelé hlasy, že jediný spôsob, ako v osadách podchytiť mládež, podnecovať jej chuť učiť sa, poznávať nové veci, je podporovať v  nej to,  k čomu má bytostne blízko. Využiť jej prirodzené vlohy, na tie sa najprv sústrediť a popri nich sa potom začnú rozvíjať aj ďalšie schopnosti. Nikoho to nezaujímalo. Pohodlnejšie bolo pravidelné formálne vyhodnocovanie plnenia ,,Koncepcie”.

A tým deťom aby pomáhala dobrá víla Kesaj!

30.11.2008 23:31 - MIRO DŽIVIPEN

 

MARKÍZA

·         2011-05-07 15:19:29 | MAJULA. | CIERNE OPISCE!!!

TRAPKOVIA

·         2010-05-28 16:21:20 | juraj1@live.fr | 

romovia ja dobre ze vedia tancovat ja si mislim;je som vo francusu a lepsie je jak romovia sa nauciju zit spolu s neromama ;pretoze tanec sa nuri pas romska kultura je dobre ze romovia ju siriu premna osobne je lepsie jak ukazeme romovia je sme schopni nieco one robyt

·         2009-06-25 13:08:09 | rastio1991 | kesaj tchave

ja chodim do kesaj tchave a jeto naozaj viborne si navzajom pomahat

·         2009-03-06 19:20:12 | Nikollatess | Nechapem

Nechapem tych ludi co tu pisu neslusne spravy. Nemyslim si uz nic, leb sami dokazujete ze ste nechutny.. Romovia ukazuju radost svoju, ktora prudi zilou ako aj telom i dusov. A teraz vy biely ukazujete svoju skutocnu tvar. Len neviem dokedy, Musim povedat ze tato stranka sa mi zapacil a videl som tam sam seba. ja som tiez Rom. ja nemam nic, Ja mam len moje srdce, ktore spieva a tancuje.. Musim povedat ze Kesaj Čhave, sa mi velmi pacia a robia nam romom dobre meno. len tak daleja ukaste inym narodom ze aj mi sme neco a ze to vieme prirozene.

·         2009-02-25 10:24:37 | Stevusko | Judtka

my sme rasistia co tak sme....nam to nevadi....ved my sice sme ožranci a medzi sebou vsetci...ale sme fajnovi ludia nie? Aj ja AJ THOmusova...aj ta je....ale aj tak sme my najlepsi...fuj cigosi co nerobite s lopatu, alebo neokradate sefa v robote hm? prosim vas ved aj ked ste umelci aj tak ste cigani a tak ste tým padom menej..ako vravi, ja stevusko a juditka

·         2009-01-27 02:47:20 | dula | feri

sa peke muja san hahahahs

·         2009-01-01 17:05:28 | gggdddd | ha-ha-ha

ste dobry dajte na net aj dajake video

·         2008-12-25 10:47:01 | maria vizvariova | dobre

povem vam ste dobyy cigani lebo aj ja som c iganska ale newaaa ste dobrriiiiiiiiiiiiii len tak dalejjj cigosiiiiiiiiiiiii

·         2008-12-22 20:44:43 | sysa | no

jooj mamo joj mamo bokhali soom joj mamo joj mamo bokhali som demanmane koruna cinavpeske malina jooj mamo joj mamo bokhali som mmne ste sa pacili§§§ olalaaa

·         2008-12-22 16:46:04 | lenuska z handlovej | ste skvely

mno musim povedat ze ste fakt uzastny . skoda ze ste dalej nepostupili... velmi ste sa mi lubili a vy co hovorite ze co tam robia cigani ci romovia ste obycajny rasisti a zavidite im co oni dokazu a vi nie. takych ludi nechapem.

·         2008-12-13 16:12:52 | simona | fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuujjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

ste hrozny naco ste tam vobec sli. A tie mladsie dievcata su hrozne vyzeraju ako hovna

·         2008-12-12 23:17:40 | Lady_B | Blbci

Ako mozte byt taky obmedzeny a nadavat na ciganov ved tyto aspon nieco robia, tancuju,niecomu sa venuju.Stavim sa ze polovica ludi co tu napisalo komentar sedi na riti a aktivne nic nerobi.Nechajte si tie rasisticke sracky pre vase matky a otcov.Nezabudnite ze nikdy neviete ci sa vasa dcera, syn alebo sestra nezalubi do cigana/ky.Tak sa zobudte z tych White Power sraciek a respektujte inych!!!

·         2008-12-12 20:03:34 | los milanos | jaka mafia? uz len sem by pisali hahaha

ked som precital komplet komentare, som skoro zdechel od smiechu... cest vynimkam

·         2008-12-06 21:19:17 | deges | chlapec skoncil si!!

cigani fuj nech idu volade sprosty cigani nech idu volade do RUMUNSKA 2008-11-30 21:10:55 - hip-hop Buzerantko co mas za problem?? ty vyebany naconalisticko-fasisticky kktko!! JA SOM Z POLOVICE RUMUN A SOM HRDY NA TO!! takto si husty co ked si anonym bol by som zvedavy co bys robil keby si mi bol tvarou-tvar zalez tam ty pleska btw ak niekto ce aj do mna sa obuvat tak v poho ale vedzte ze nejsom cigan ale rumun a to je rozdiel!

·         2008-12-06 20:44:51 | sasa | hura

nech zije rasisticka demokracia. nechapem ludi, ktori dokazu bez toho aby niekoho osobne poznali zhodit ho , hoci len na tomto fore... drzim palce vsetkym, ktori maju odvahu predviest svoje zrucnosti aj verejne

·         2008-12-05 22:56:10 | Paľo | hihi

ste t r p s hihihihihi

·         2008-12-02 19:15:13 | kamil | spiny smradlave

pompa je chuj spinavy jano pocujes!

·         2008-12-01 20:18:51 | denisa | ah

ja by som sa vobec necudovala keby boli vsetci bratia a sestry,, ale inak proti nim nic nemam

·         2008-11-30 22:28:43 | lilka | fuuuj

akoze toto by som aj ja dokazala,sa tam jak taka pridzigana nadhadzovat...az na to ze by som sa tam nesla takto strapnovat...

·         2008-11-30 21:52:28 | lucia hlinkova | =)

akoze ludia vy sa uz uvedomte ako sa spravate podla mna boli dobry bavi ich to a vypadaju ze su to mili ludia..ked niekto napise ze smrdia a podobne veci tak ako sorry ale dotycni musi mat pekne nasrate v hlave..su to ludia ako my...tak si svoje rasisticke reci strcte za klobuk

·         2008-11-30 21:10:55 | hip-hop | cigani fuj

nech idu volade sprosty cigani nech idu volade do RUMUNSKA

·         2008-11-30 20:01:49 | cest keltskej krvy | pre uzasnutá

ano, ved klan dal pre obamu 250.000 dolarov

·         2008-11-30 19:42:14 | roman | a čo?

co ked sú cigáni, sami rasisti tu sú ... :-D Gizka zo sestrou vyhrajú :))

·         2008-11-30 19:18:37 | smradliaci vsivavy | smradliaci vsivavy

siicee stee cigosii no aleee v pohodee tancujetee ale emozte eist doo pi... bo aj taak nepostupitee inak v pohodee ..ale nevYHRATEE TO !!!

·         2008-11-30 19:12:44 | monika | cigani hlupy

fuuj to dneska maju byt v talente?......ano ale necela by som tam byt lebo tam to bude riadne pachnut ak postupia do finale tak nebudem ho kukat to je wrchol......sade su len w sprawach uz aj w talente sami cigosi

·         2008-11-30 18:52:27 | pepo | admin

to tu nie je žiadny správca??? trápne akocelá markíza

·         2008-11-30 18:32:06 | cathyme 50 | ach ten pravopis!

rozum sa mi zastavuje nad tým, ako si tu poniektorí chudáci ventilujú svoje mindráky. Ale podľa otrasného pravopisu usudzujem, že IQ hojdacieho koňa JE PROTI NIM ĎALEKO vyššie.Tak sa radšej naučte vyjadrovať a gramatiku a potom sa prezentujte, lebo mám pocit, že som na rumunskej stránke...príp doučím tých analfabetov/to nie je bohužiaľ nadávka/

·         2008-11-30 18:01:59 | marcela | romkovia super

drzte sa ste super komu sa nepaci nech idu .....

·         2008-11-30 17:32:21 | Kordan | pre majka

ano mas pravdu, moj otec uz nieje. A preco? Kvoli hnosnym ciganom. Robil na kriminalnej polici a nejaky cigani ho ubili na smrt ked som mal 12 rokov. Nevidim jeden dvovod preco by som ich mal mat rad.

·         2008-11-30 17:29:56 | Nelka | CELKOM COOOOOL

STE DOBRý

·         2008-11-30 16:45:11 | www.miniboss.blog.cz | uh

uslo to...

·         2008-11-30 14:45:43 | Mishel | aaach

z tejto skupimy viacerych poznam a su to velmi nevdacny ludia ktorym nezalezi na tom ze bavia ludi ale ze budu slavny a to nieje dobre

·         2008-11-30 14:37:46 | normalna slovenka | cigani su tiez ludia

nechapem tie reci ze fuj cigani alebo to urazanie a nadavanie do jednutych?! lenivych spinavych a ozranov najdeme aj medzi ,,bielymi,, to len par zaostalych este nepochopilo ze nie su panmi sveta len za to ze su na Slovensku vo väcsine!!

·         2008-11-30 13:06:12 | Flchťo | hnusne FUUUUUUUUUJ

su to len trapny cigani smradlawy opity nachlastany!

·         2008-11-30 12:55:39 | majka | pre Kordana

Si riadne hlupy,neviem na co sa hras,ale je to ubohe......Som baba,ale za taketo myslenie ktore mas by som ti vedela dat riadnu za uxo......to tvoj tatko riadne zanedbaval a mozno ani nie,len ty si taky mierne naruseny.......Ja byt tvojou mamkou,dam ta liecit a nepriznam sa za teba

·         2008-11-30 12:51:05 | bubu | fuuuuuuuuuj

ja neviem prečo ste sa vobec prihlasili to neni talent. Romovia chapete.určite to nevihrate fuj fuuuj su tu ovela lepši .ste haluz

·         2008-11-30 12:45:21 | tomas koky | to som ja tomas koky
 

Text príspevku porušil pravidlá slušnosti tohto portálu. zobraziť.

·         2008-11-30 12:33:24 | Vlado | Video

Bolo to celkom obstojne, ale podla mna toto nieje talent :Talent prenechajte lepsim!!!!!!!!!!!!!!!

·         2008-11-30 11:06:41 | cest keltskej krvy | dvovod

Ale ja mám dôvod nenávidiet rómov.

·         2008-11-30 10:43:31 | steal | ale da sa to

kazdy vas nenavidi lebo ste romovia a aj preto lebo sa hned bijete no ale na to ze ste romovia to bolo fajn ked ty pisu ze fuuuj tak nech sa opovazia ist oni take tancovat ty biely aklo ja !!! ale ste fajn newem ci vyhraajete ale ste fajn

·         2008-11-30 09:38:03 | normálny clovek | PRE A D M I N

Vážení s adminu a Markízy tato stranka sa Vám trochu vymyká z rúk takéto diskúsie a žiadny zásah tak to je sila......B U D Í Č E K !!!!!!!!!!!!!!!

·         2008-11-30 09:33:32 | uzasnutá | pre keltsku krv

Ja som pochopila...... a prajem Vám aby ste sa v druhom živote narodil ako černoch..... a aj taká zem ako USA BOŽE co teraz:)))) maju cierneho prezidenta to je na mašlu , ci nie??????? Tam kde KKK vzniklo dostalo pekne na frak a dúfam, že ludský zivot ma rovnaku hodnotu, či je v ciernom, žltom,červenom alebo bielom tele a ludia su rovnako blbí ako mudri vo vsetkých farbach Vy ste tomu príkladom......... a este trochu vylepšenej gramatiky by nezaškodilo:)))

·         2008-11-30 00:50:49 | Kordan | hiphop cigan anarchia spolu

toto je moj velmi dobri kamos ktori je mi blisi ako brat. My vieme o histori KKK. Inak by nas tam nikdy nevzali, musime vediet plinule anglicky, nesmieme byt katolici atd. O histori vieme vela ved sme museli precitat vela knih nez nas prijali medzi seba. Tu kamos ti vysvetlil strucne historiu. Da sa to povedat aj zdlhavejsie ale to sa mi nechce. A s tvojim hip-hopom chod do riti a jeden cigan na mna zakrici ze hip-hop forever, osobne sa postaram aby 24.12.2008 vysel na horiacom krizi. white power! cross in the flame!

·         2008-11-30 00:29:42 | cest keltskej krvy | pre hiphop cigan anarchia spolu

vies, ty si mylis Ku-Klux-Klan so Skinheadmi. My neuznavame hitlera. Cele to zacalo takto:ked sa skoncila v Amerike obcianska vojna a negri dostali obcianstvo, mnohi ludia neboli spokojni. Potom vznikla masova organizacia s nazvom Ku Klux Klan. V 20.tych rokoch min. stor. mal KKK 15%obivatelstva v usa. Ich pocetnost klesla behom velkej hospodarskej krizi. Teraz je v KKK asi 8000 ludi ktori dostali meno keltska krv. Lenze KKK ma mnoho dalsich clenov ktori ale keltsku krv nemaju ale pristupili do klanu dobrovolne. Ake viete, v USA je dalsia kriza a KKK zacali tvorit mensie skupiny v zapadnej europe, v rusku a aj v afrike a mnoho dalsich. V kazdej so skupin je asi 50-300 clenov ktori v podstate veria v bitost menom Velky Carodejnik. Veky Carodejnik ma vyhnat cern so sveta. Preto pri obradoch clenovia KKK zapaluju kriz. Co sa tyka toho oblecenia. Sme uplne normalny ludia ktori patria do nejakej organizacie. Ja napriklad uznavam znacku Diesel. Co sa tyka skinheadov, to su obicajny primitivi co sa hraju na fasitov. KKK je o uplne niecom inom. Mame svoju historiu dlhu takmer 200 rokov. A podobne vyhrasky ako "sme hip hoperi a zmlatime vas" ignorujeme. Ak je medzi nimi cernoch, pri najhorsiom je potrestany. Co sa tyka toho vrazdenia a lincovania: historia klanu je bohata, v minulom storoci bol v amerike velky rasizmus, a kedze mali negri obcanstvo, mohli uplatnit aj svoje volebne pravo. Kazdy neger ktori sa o to pokusil bol automaticky popraveny aj na verejnosti. Bojovnici za obcianske prava boli iba psychicky potlacany, s cas na casu aj fyzicky. S toho vypliva, niesme Skinheadi, neuznavame hitlera ale Velkeho Carodejnika, nosime aj znackove oblecenie. este neico alebo uz si pochopil?

·         2008-11-30 00:08:26 | ocelot121 | SVINE

SVINE KKK...TOTO SA VAM PACI? https://www.sinkers.org/latuff/kkk.gif

·         2008-11-29 23:50:09 | hakim | hahha

tak sa spamataj aj s tvojou partickou vyhadzovacou

·         2008-11-29 23:30:29 | Kordan | tak bachca co hovoris

tvoj kamarat je asi doma, odviezli sme ho domov a trochu sme na neho psychicky tlacili, zajtra sa s toho snad dostane. Co sa tyka toho utoku, ved ste ln 15rocne decka a medzi vami boli cigani ktori hned zacali utekat. Ostali ste tam len stiria, tak nebudeme ublizovat detom. Com sa tyka tych ciganov co boli s tebov, uz som ich videl na zastavke, obicajny bastardi, robili zle starej pani. My si ich najdeme a zle dopadnu tie svine. White power!

·         2008-11-29 23:20:37 | Kordan | ok

za 5-10min som tam, prideme na ciernom Cadilacu...teda vlastne stiroch cadilacov, to najdes, no a potom sa radsej modli

·         2008-11-29 23:18:48 | pankač-petržalka | gfg

na kopcanskej tak pod ak sa nebojis

·         2008-11-29 23:14:53 | Kordan | pre pankač-anarchia

ale povec kde ty chuj

·         2008-11-29 23:10:30 | oasis | hej kordan

inac boris, ser na to neplitvajte municiou. su to len deti

·         2008-11-29 23:07:14 | Kordan | jej

jej, slovenska mafia, aspon sa zasmejeme...mate vobec zbrojne preukazi?

·         2008-11-29 23:04:48 | mafiani sme svami blava | kordan-mafia a cela sbs davaj si pozor čo pišeš
 

Text príspevku porušil pravidlá slušnosti tohto portálu. zobraziť.

·         2008-11-29 23:03:43 | Kordan | ok

ok pridem s celym klanom, aspon si precvicime strelbu s usasom, a kde sa stretneme chlapce? Lebo najprv musim ist vybrat poplatok od jedneho cigana :)

·         2008-11-29 22:34:37 | pankač-anarchia | Kordan-skap-fašisto -čakam ta petržalka
 

Text príspevku porušil pravidlá slušnosti tohto portálu. zobraziť.

·         2008-11-29 22:24:51 | Kordan | pre hiphop cigan anarchia spolu

white power!

·         2008-11-29 22:03:53 | hiphop cigan anarchia spolu | Kordan-skap-fašisto aj tvojuo bielou gadžovskou rodinou

fašisti palte do plynu zabit vas

·         2008-11-29 22:02:35 | sasa | FUuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj
 

Text príspevku porušil pravidlá slušnosti tohto portálu. zobraziť.

·         2008-11-29 21:12:24 | macocha | vyhrate

vyhraaate!

·         2008-11-29 20:24:46 | kacena | romovia su nektori hroza nekeri fajn

nebojte sa a nehanbite sa za seba kazdi je ini a vi zato nemozete

·         2008-11-29 19:17:57 | Kordan | pre Satyra

romovia ktori su slusni pre mna niesu neprialelia

·         2008-11-29 17:59:29 | andrea | kesaj tchave

thaak rozhodnee patrite do SLOVENSKO MA TALENT vy taleent matee.. hehe..temperament bohovskyy.. hehe.. drziim palcee...posleem sms....

·         2008-11-29 17:41:57 | pato | ok

ste ok partia a nemusite sa zaseba hambit ....

·         2008-11-29 17:31:33 | fuj fuj fuj | fuj fuj fuj

no comment..absolutne onicom !!!!Proste je to SHIT!!

·         2008-11-29 17:30:06 | vanesa | fuuuuuuuuuuuujjjjjjjjjjjjjjjjj

nechapem ak vihrate tak ja asi odppadnem

·         2008-11-29 17:00:07 | ze čoo | ach jaj

boozicku ludia vy ste slepi?

·         2008-11-29 16:24:02 | lilian | ok

no ste dobry moja naj kamka je cierna a vie spievat tak ako vi .nato ze ste cigani ste dobry

·         2008-11-29 15:48:02 | Satyra | rasismus a nacionalismus

Nevim jak na Slovensku, ale u nas v Cesku je propagovani rasismu i nacionalismu trestny cin. A predpokladam, ze i v dalsich mnoha zemich. Ja osobne NEKTERE cikany taky zrovna "nemusim", ale rozlisuju mezi nimi. A dokonce znam par romu kteri ziji velmi slusne. A prave tihle to maji ve spolecnosti paradoxne nejtezsi. Romove je neprijmou mezi sebe a "bili" samozrejme take ne. Tuhle skupinu vubec neznam a tedy nemohu posoudit jejich lidske kvality, ale mam moznost posuzovat jejich umeleckou kvalitu a to uz v nedeli. Stejne jako ma Slovensko svuj folklor, oni maji take svuj. A v kazdem pripade si myslim, ze je mnohem plodnejsi ve volnem case tancovat nez se nekde poflakovat a treba krast apod.

·         2008-11-29 15:38:44 | Natalia Rybnikarova | Ha ha

JE to hrôza!!!

·         2008-11-29 14:28:58 | Jožko | degeši dotoho...

maace talent degeši..ale myslim ze skoro kazda romska osada by take predviedla..ale trimem palce

·         2008-11-29 14:23:50 | nikka | prosiim!

kesaj chave prisli ukazat ze maju talent, poznate ich niektori z vas osobne?? Preco tu rozoberate vsetkych ciganov? co oni s nimi maju? ano su ludia lenivi na podporacha maju vela deti o ktore sa nestaraju, to vsetci vieme ale su aj taki co vedia zit, radovat sa z malickosti a venovat sa muzike a tancu......toto su spravni cigani a maju moju podporu.

·         2008-11-29 14:13:39 | niekto | neotravujte sa s pisanim takych komentarov

to akoze u nas je cisty rasizmus? mate totalne vymlete hlavy!!!!Co je white power? totalna hlupost pre idiotov ktory maju v hlave len biele nic a nic ine...

·         2008-11-29 14:10:06 | marika | ***

cigani idu do neba

·         2008-11-29 11:31:28 | DJ-girl | lutost

tato sutaz je iba o lutosti

·         2008-11-29 07:43:02 | julka | supiz/******************************************************

supiz*****************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

·         2008-11-28 23:56:18 | neger fabio | Kordan-hitler bol žid skuveny

Pochádzal z chudobnej rodiny a pozícia colného úradníka bolo na jeho pomery niečo úžasné. Bol to nemanželský syn slúžky Anny Schiklgruberovej a bohatého Žida Frankenbergera, u ktorého slúžila. Alois však bol pokrstený po matke, Schicklgruber. O 5 rokov sa matka vydala za Johana Gregora Hiedlera. Manželstvo trvalo päť rokov. Mária zomrela a Alois išiel žiť na malú farmu ku svojmu strýkovi. Keď mal trinásť rokov, odišiel do Viedne, kde prešiel rôznymi zamestnaniami. Nakoniec bol colným úradníkom. V tomto čase sa stala dôležitá udalosť. Alois vždy používal ako priezvisko Schicklgruber podľa svojej matky. Jeho strýko ho však presvedčil, aby si zmenil priezvisko podľa neho na Hiedler. Avšak pri zápise do úradných kníh bolo meno skomolené a zapísané ako Hitler. Tak sa v roku 1876 vo veku tridsaťdeväť rokov stal Alois Schicklgruber Aloisom Hitlerom. Preto tisíce Nemcov kričalo neskôr „Heil Schicklgruber“ namiesto „Heil Hitler“. V roku 1885 sa Alois Hitler oženil s vnučkou svojho strýka Hiedlera, Klárou Pölzlovou. Bolo to jeho tretie manželstvo. Alois mal štyridsaťosem rokov a Klára mala dvadsaťštyri rokov. Prvé tri deti im zomreli a štvrtým dieťaťom bol Adolf. Alois mal z predošlých dvoch manželstiev už dve deti, preto Adolfa môžeme pokladať ako šieste z ôsmych detí. Adolfov otec mal vtedy päťdesiatdva rokov. Matka sa bála o malého Adolfa a zahrňovala ho veľkou láskou a starostlivosťou. Ku Adolfovi pribudli ešte neskôr brat Edmund a sestra Paula. Alois Hitler bol teda polovičný žid. Keď sa narodil Adolf, volal sa už teda Hitler a bol štvrtinový žid, nie teda čistá árijská rasa, ako o ňom vyhlasovali. On to však o sebe nikdy verejne neprehlásil. Adolf Hitler mal pohodlné detstvo, vyrastal ako každý normálny chlapec v jeho dobe. Reči, že odtrhával vtákom krídla, že pribíjal žaby v škole na tabuľu a že pri prijímaní napľul na hostiu sú čisté výmysly. Od svojich rovesníkov sa odlišoval hádam len tým, že bol inteligentnejší ako oni a nadovšetko miloval divadlo a knihy. Učitelia ho mali radi, a keby im vtedy niekto povedal, že tento chlapec o niekoľko rokov zapríčiní druhú svetovú vojnu a že nechá povraždiť milióny židov, asi by ho považovali za blázna. Realita však taká bola. V roku 1895 ako šesťročný nastúpil malý Adolf do základnej školy v dedine Fischlham blízko mesta Linz. Keď mal Adolf sedem rokov, rodina sa presťahovala do mesta Lambach medzi Linzom a Salzburgom. Adolf mal pekný hlas a tak spieval v chlapčenskom zbore. Vo voľnom čase sa hral obľúbené hry na kowbojov a indiánov. Mladý Hitler prečítal všetky knihy od Karla Maya. V čítaní pokračoval aj ako Führer. Počas nemeckého útoku na Sovietsky zväz, niekedy pozeral na Rusov ako na červenokožcov. Doporučil svojim generálom, aby si zaobstarali Mayove knihy o boji proti Indiánom. V roku 1898 sa rodina presťahovala do dediny Leonding blízko Linza. V škole v Brunau sa mu darilo dobre. Objavil v sebe talent na kreslenie, špeciálne na kreslenie budov. Mal schopnosť dívať sa na budovy, zapamätať si architektonické detaily a presne ich reprodukovať na papier úplne naspamät. Preto po skončení základnej školy chcel ísť na klasickú strednú školu. Sníval o tom, že sa stane veľkým umelcom. Ale otec chcel, aby syn išiel v jeho šľapajách. Preto ho poslal do technickej strednej školy do Linza v septembri 1900. Adolf bol veľmi nešťastný a začal boj medzi otcom a synom. Hneď v prvom ročníku prepadá. Postupne však zlepšuje svoj prospech. Ale už postup do kvarty sa viaže na podmienku zbaviť lenivosti. Najväčším problémom bola pre neho matematika. Tu sa v škole stretol aj s nemeckým nacionalizmom. Veľký vplyv mal naňho učiteľ dejepisu Dr. Leopold Pötsch. Svojimi vzrušujúcimi príbehmi o slávnych nemeckých postavách ako sú Bismarck a Fridrich Veľký spôsobil, že nemecký nacionalizmus sa stal Hitlerovou utkvelou myšlienkou. Smrť jeho otca v januári 1903 zmenila rodinu. Príjmy tých, ktorí prežili boli adekvátne k potrebám Hitlera, jeho matky a jeho sestry, ale absencia dominantnej pozície otca zmenila Hitlerovo postavenie v rodine. Adolf sa ako trinásťročný stáva hlavou rodiny. Ako pätnásťročný prestúpil na strednú školu (Realschule) do Steyera, mestečka vzdialeného 25 km od Linza, čo znamennalo hodinu cestovať vlakom. Ani tu to nie je „bohviečo“, ešte dvakrát prepadne z nemčiny a matematiky, teda z predmetov, v ktorých neskôr dosiahol svojrázne, ale pozoruhodné výsledky. Školu opustil zo zdravotných dôvodov, a tak nemal urobené záverečné skúšky. Niekoľko nasledujúcich rokov strávil nečinne premýšľaním nad svojim neúspechom. Mama ho nútila aby si našiel prácu. Pre mladého Hitlera však každodenná práca bola odporná. Žil vo Viedni a navštevoval múzeá, opery a sedával na brehu Dunaja. Tu sníval o tom, že sa stane veľkým umelcom. V roku 1907 sa prihlásil na Umeleckú akadémiu do Viedne. Skúšky neurobil a tak sa vrátil domov. Dostane však ťažkú pľúcnu chorobu a tak sa jeho nádeje rozplynú. Lieči ho doktor Bloch. V ďalších rokoch mu Hitler posiela vlastnoručne namaľované pohľadnice a on mu za to občas pošle nejaké peniaze. Ale aj vďačnosť má svoje hranice. Doktor Bloch je totiž Žid, a tak môže byť rád, že hneď po anšluse nešiel do koncentračného tábora, ale mohol zomrieť za hranicami prirodzenou smrťou. Po smrti matky , ktorú veľmi miloval sa v roku 1908 opäť prihlásil na Umeleckú akadémiu vo Viedni. Na skúškach opäť prepadol. Prácu si nehľadal, len sa túlal po Viedni a dostáva sa na morálne dno. Odchádza z internátu a 26. júna 1910 sa ubytuje v mužskom útulku, za tri koruny týždenne. Útulok to nie je niečo pre bezdomovcov, je to akýsi hotel najnižšej cenovej skupiny, kde okrem neho bývajú aj robotníci. Žije z ruky do úst, ale opäť začína študovať ako samouk. Teraz však nie maliarstvo, ale politiku. Z maliarstva prešiel z nevysvetliteľných príčin na politiku. Len tak sa začína flákať po meste. Raz, keď takto chodí ani nevie kam, tak hlboko sa zamyslí, že si nič okolo seba nevšíma. Keď sa prebudí, prvé čo uvidí, je Žid v kaftane (široký dlhý orientálny plášť). Vtedy v ňom vzbĺkla nenávisť voči nim a všetku pliagu ľudstva pripisuje im. Tu sa rodia počiatky Hitlerovho antisemitismu (rasová nenávisť k Židom) a obrovská nenávisť k marxizmu (podľa Karola Marxa, ktorý vytvoril teoretický základ komunizmu „vláda robotníckej triedy“), o ktorom robotníci na ubytovni neustále rozprávali. Medzi rokmi 1910 a 1913 sa Hitlerov život zlepšil, keď začal maľovať a predávať pohľadnice a obrázky na živobytie, kopírovanie slávnych obrazov a kreslenie verejných budov. Vymieňal si názory s ostatnými v ubytovni, a tým si vytváral jeho ľudovo-hovoriaci štýl. Za pár halierov kúpi brožúry s antižidovskými a nacionalistickými myšlienkami, ktoré vychádzajú dva razy do mesiaca s nakresleným hákovým krížom uprostred. Z týchto letákov čerpal myšlienky pre svoju knihu. Tu niekde sa rodí jeho nová ideológia a presvedčenie, že za všetko zlé na svete sú zodpovední židia ako takí. 24. mája 1913 sa presťahuje do Mníchova a vyhlási že je bez štátnej príslušnosti. Keďže je občanom Rakúska a mal narukovať na vojnu, polícia po ňom pátra. Dostane sa pred súd a musí zaplatiť pokutu 1200 mariek. Nakoniec sa súd skončí bez pokuty, pretože zistia, že je fyzicky neschopný slúžiť v armáde. V Nemecku však dobrovoľne nastúpil do armády, do 16. bavorského záložného pluku a už 21. októbra 1914 odchádzajú na front. V októbri 1916 bol zranený v boji na Somme. V marci 1917 sa vrátil na front. V auguste 1918 je Hitler vyznamenaný železným krížom II. a neskôr aj I. stupňa, čo bol na radového vojaka obrovský úspech, ale nikdy nebol povýšený.

·         2008-11-28 23:52:55 | reperi | Kordan-skap-fašisto

to cele vaše rozpravky fašisticke komu tu zaujima debili nacisti do plnu s vami

·         2008-11-28 22:33:41 | Momo | ooooouč

akoze od kedy su cigani ci romovia(skupina smradlavych etnikarov )slovaci? len to by ma zaujimalo.superstar bola etnicka ece ked aj tito postupa no konec dost ze je tam hlupy madar co sa nevie ani vyjadrovat uznavam ze ma talent ale nech si ho kazdy riesi svojej krajine!!

·         2008-11-28 22:14:26 | Kordan | ok
 

Text príspevku porušil pravidlá slušnosti tohto portálu. zobraziť.

·         2008-11-28 22:10:24 | lolo | oki

ok pridte premna ale musme doriadit aj susedou aby nesvecili.

·         2008-11-28 22:08:12 | Kordan | Hups

no ale sak sme nic nespravili, jednemu sme dali granat do tej karicky v ktorej nocil noviny, drhy snad zije (i kded Borisov utok na neho s usasom bol dost kruty), jedeneho sme vyzliekli do hola a asi sa podchladil, no a jeden skoncil ty vies kde.....ale preco s toho robia take HUUU...ved to boli obicajny cigani...nabuduce ich par nahadzeme du Dunaja. Inac synovec sa stazuje ze ho dajaky neger bije, dajaky Fabio, tak tam dnes dojedeme o pol noci a zmlatime ich na smrt, aj jeho rodinu...celu...white power!

·         2008-11-28 22:04:29 | lolo | haluz

koli nejakym bezdakom?boze

·         2008-11-28 22:04:16 | Kordan | hups

Sakra, boli sme v TA3 to neni dobre...preco neviete niekto (tato sprava je len pre clenou Klanu)

·         2008-11-28 21:40:08 | dominika | hej kata

hej kata ty si zo zh?

·         2008-11-28 20:56:39 | lolo | haluzaci 2

ste trapni negri

·         2008-11-28 20:54:41 | no name | nic moc

no no na hovno

·         2008-11-28 20:18:54 | demo | folklor

ved aj v serialoch ako je Krydla noci ucinkuje ciganka Kurucova!!!Takze to kukat nebudem!!!!!!

·         2008-11-28 19:47:44 | karol | hrozne

boli,ste,velmi,hrozni,karol

·         2008-11-28 19:37:22 | &cvhjsgvcsdbhvfgh | kravina

fúuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj

·         2008-11-28 19:11:54 | Sandra | Romovia su naj

aj ja som romka takze aj ja to berem tak ze su super!!!!!!!!!!!!!!!!!

·         2008-11-28 18:30:20 | anonym | :D

MNo akoze ok ... mno nesom neaky rasista aby som thu pisala ze ste gacove ale aj thak se iba ludia mno inak drzim palce :DD

·         2008-11-28 15:11:44 | valikamakova | cavte

jasimislimzestebolidobriamislimsitopretoleboajjasomciganka.

·         2008-11-28 13:24:38 | Groowy | ?:D

"Cigáni sú na výlete" .Presne tak.Osada si urobila výlet a teraz je caš ísť naspäť do chatrčí.Alebo si choďte zarobiť do Anglicka.

·         2008-11-28 13:05:34 | ga | je to hrozny

je to hnus !!!

·         2008-11-28 12:54:33 | betka | tosi hyvä

tosi tosi kaunis.ma asu ulkomaila puolella.......---drzym vam palce

·         2008-11-28 09:59:42 | lija | heka

ste najlepsi velmi sa mi pacite a vi gadzovia drste si .......................dzzim vam palce

·         2008-11-28 09:13:51 | vikinka | dobre ste tancovali

boli ste suoer pacili ste sa mi

·         2008-11-27 20:49:50 | mato | fuj!

fuuuuuuuuj kkti ciganskí nemaju tam co robiť trapny kkti!!!!!!!

·         2008-11-27 19:47:09 | BSS | RM

TO CO BOLO..NEPOSTUPIA ANI KEBY PRISIEL PAPEZ...BLEE...

·         2008-11-27 19:36:00 | sranda | silna 10 :-))

ako citam u vsetkych 10 - tich semifinalistov same ohovarania , doslova u vsetkych! tak som fakr zvedavy kto postupy.

staršie »

 

2008-11-27 19:27:41 | veve | Drze huby

Preco ich vsetci diskriminujete ?????? To vy ste blby nem ony !!!

·         2008-11-27 19:15:54 | weja | cigani o nicom

fffffffuuuuuuuujjj!!!!!!!!!!!!!! to ze je talent??????? ved to je uplne otrasne . nuuuuuda ked vyhraju tak sa obesim

·         2008-11-27 18:44:27 | katy | fuuuj hnus bleee

no je tooo uplne to najhnusnejsie to kedy som co videla a inak oni tam su len kvloi tomu ay boli v TV a urcite z toho dostanu nejake lova ked sa rozdelia ta sa dajaka 300 domov zide

·         2008-11-27 18:32:25 | lunik | hnuss

fffuuuuuuuuj ved je to otrasne !!!! s tymto mozte ist akurat tak na lunik 9!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to vobec neni talent to vie skoro kazdy rom!!!

·         2008-11-27 17:53:47 | Kubo | ne prosim

to ale kukam seial

·         2008-11-27 17:53:13 | Kordan | pre kubo

tam kde vzdy o 20:00

·         2008-11-27 17:41:51 | Kubo | kkk

sme pripraveny, vcera to nevislo ale dnes urcite ano, zohnali sme ten americky Usas tak cigani si dnes nevipiju. Krodan:kedy a kde?

·         2008-11-27 17:40:27 | Kordan | kkk zakroci

je cas zakrocit

·         2008-11-27 17:17:53 | jjjjjoo | !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mne sa to nelubilo prepacte no ale kezdy ma na to svoj vlastny nazor !!!!

·         2008-11-27 14:00:50 | nini | newem co dalej

neda sa topovazovat za talent mozno nektory tej skupine maju talent ale ten talent ziskali trenovanim:))

·         2008-11-27 12:27:17 | Bruno | mate talent...

mate talent...od Boha dani do tanca aj hudby ale ci TO bude stacit..na postup do finale je viacero talentovanych ludi v tejto sutazi

·         2008-11-26 19:52:33 | kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk | fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

da sa ale mislim si ze nepostupite ale hlavne ze ste sa zucasnili

·         2008-11-26 19:19:07 | Kika | Fuuuj

Fuuj je to totalny prepadak

·         2008-11-26 19:16:49 | natali | nemajun talent

prepačte nevidim že maju oni niaki talent je to len tancovanie ale inač pekne tancuju to vobec nevadi či si cigan alebo bledoch držim palce ..............................................trochu bmaju talent

·         2008-11-26 18:49:30 | no | ooooo

ste no ani o trosku neste lepsi ako ja teda to je iba folklorny subor ked nepustupila nasa tradicia nepostupite ani vy dufam

·         2008-11-26 17:09:28 | Alzbeta Filkova | Ste supeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer

Mno je to naj romska skupina na svete drziiiiiiiiiiiiiiim palce

·         2008-11-26 14:15:58 | majka | ..

..aj moja najlepsia kamarátka je tiez romka a aj najlepsi kamarát :-) takze mi len prekázaju necisti romovia...vandáli

·         2008-11-26 14:09:41 | 22veva24 | hrozny

milujem vas

·         2008-11-26 11:02:20 | acadsgts | okokt

ste dobry

·         2008-11-26 10:29:30 | zoja | for sima

ja suhlasim s tebou out,ale s tym nič nenarobiš.na ich mieste by si možno urobila to iste..vybrala ich!!!dajme im šancu nech sa ukážu čo v nich je okrm toho že napadaju polišov...inak nie všetci sú malo inteligentný mala som spolužiačku polo ciganku a bola spravna tymto ju aj pozdravujem stratila som na nu tel.1BV...ZA

·         2008-11-25 20:20:23 | nepoviem | jezisi

kde sa chcete dostat ja si myslim ze ste to mohli trochu lepsie vymisliet nedostanete sa nikde s prepacenim

·         2008-11-25 20:09:06 | Petr | ?!?!?!?

Nevím, jak reagovat na předtočený šot. Je ještě dnes možné, aby o účasti v semifinále rozhodovala skutečnost, že pojedou jen ti, "čo majů topánky"? Vím, že vše pláče, od choreografie až po konec této divočiny. Musím však smeknout a všichni byste měli kvitovat jedno a to snahu o začlenění se přes kulturu do lepších zítřků. Namísto této snahy by mohli dělat horší věci, ale to oni nechtějí. Chápete tento posun? Já osobně před nimi smekám a velmi si jich vážím. U nás tohleto chybí a proto nebudu dělat anonyma. Petr z Brna.

·         2008-11-25 19:34:02 | Momo | ?????????????????????????

No nechapem ako nic proti pre mna za mna keby aj tak tancovali bily alebo ruzovy to je fuk ale nic to nemeni na fakte ze sa mi to nepacilo.Bolo hrozne ani tanec len niake kmenove poskoky a spev taky ze asi aj mna prekonali co som si myslela ze som totalne hrozna.No hroza isto to prepnem ked budu na rade.

·         2008-11-25 19:22:57 | David | RE:Prečo?

Prečo? Prečo si každý myslí že cigáni sú zlý? Myslia si veľa o sebe to je pravda , ale zatoo nemusia byť zlý! Toto číslo sa mi weľmi páčilo držím palce 2008-11-25 13:02:06 - Klaudia My si to nemyslíme, nejsem rasista, ale zamojim panelákem jich je stovky a každýho tu byjou, i dnes se stal ve škole úraz a kdo ho udělal jednomu klukovi? cikán!

·         2008-11-25 16:32:36 | sima | out

podla mna dala porota ciganov do semifinale len preto abyn nevikrikovali ze porotcovia su rasisti

·         2008-11-25 13:50:58 | jaj jaj jaj | och

nie som rasistka ale zmente to nnieako

·         2008-11-25 13:41:19 | Jakub Kovac | To co je???

Vsak to viem aj ja vrtiet sa a mlynske kolo.Jedine co na tom bolo je ten maly 5-rocny chalan. Ale aj tak to Habera spravil iba preto lebo sa mu ty cigani pomstia :)

·         2008-11-25 13:36:05 | FUUUUUJ | FUUUUUJ

HROYNEEE!!! HORSIU VEC SOM ESTE ANI NEVIDEL

·         2008-11-25 13:02:06 | Klaudia | Prečo?

Prečo si každý myslí že cigáni sú zlý? Myslia si veľa o sebe to je pravda , ale zatoo nemusia byť zlý! Toto číslo sa mi weľmi páčilo držím palce

·         2008-11-24 23:05:32 | K. | Fajn.

energike, zive, farebne. Fajn.

·         2008-11-24 22:33:11 | Misku | super

romale lace zivipen lace miste

·         2008-11-24 22:00:24 | KILLKO | Clever girl

trápne! to viem aj ja

·         2008-11-24 20:29:42 | brkes | UZASNE

boli ste uplne suprowy...!!!!!!!

·         2008-11-24 20:22:03 | nikikikikiki | lače čawale

boli ste dobry,lače džives????čavale romalee

·         2008-11-24 19:43:48 | fuuuuuuuuuuuj | hroza

to bolo fakt ze FUj

·         2008-11-24 19:06:34 | dominika | super

ked ste uz nechali postupit toho istvana,rovno nech su vo finale aj tito...ste chori...hlasovanie je ovplyvnene,to je vidiet!!!

·         2008-11-24 18:49:11 | Lenka TV | no super

konecne ocenili aj romoch lebo romsky tanec je plny energie som romka takze to viem a ties som tancovala v romskom subore keby ste postupili tak by to bolo fajn zeby videli ze aj romovia vedia nieco dokazat drzim palce

·         2008-11-24 18:34:07 | :-) | ...

toto bolo vemi krasne :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDd

·         2008-11-24 18:03:47 | hm | hm

netancuju zle!colkom su dobry...

·         2008-11-24 17:02:34 | Jozef Kmeťo | Super

Som rád že priestor dostali aj tradičné rómske súbory. Odkazujem všetkým neprajníkom že rasizmus sa už nenosí!!!!

·         2008-11-24 17:02:12 | Risko | cgcg

Romska kulura zacala zanikat preto kesaj chave ukazali nieco dobre.

·         2008-11-24 14:35:38 | mimi | pre tynku

Mne tie videa fungujú skus este raz

·         2008-11-24 12:54:38 | stajoo | romovia

more sokames cigani ste good drzim ...

·         2008-11-24 10:32:00 | Tynka | Video!!!!!!!!!!!

Udělejte něco s těma videama, to je hrůza jak to nefunguje vůbec skoro nikde!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Markíza, Slovensko má Talent, november 2011, (stránka bola následne zrušená)

 

BRATISLAVA 
Posledné semifinálové kolo markizáckej šou Slovensko má talent prinesie definitívne rozhodnutie, ktorá desiatka talentov bude bojovať o trojmiliónový jackpot.

30.11.2008, 17:28 

Diskusia (34)

Ôsmi finalisti sú už známi, o posledné dve miesta zabojuje posledných desať adeptov. A naozaj, bude z čoho vyberať. Okrem akrobatického rock ´n rollu, loptového freestylistu, či rómskeho súboru uvidíme aj malého grgajúceho chlapca a ďalších. Toto sú poslední, ktorí zabojujú o uzavretie konečnej zostavy.


Hydrorock (Akrobatický rock n roll)

Vek 13 - 28 rokov

O kvalite klubu Hydrorock hovorí aj 21 ročná tradícia značky spojenej so špičkovými výsledkami  slovenského akrobatického  rock´n´rollu  (49 medailí od r.1993). Za obdobie od roku 1993 do 2007 získali 11 titulov majstrov sveta, 6 titulov majstrov Európy, 7 víťazstiev vo svetovom pohári, 20 strieborných a bronzových medailí z majstrovstiev sveta, Európy a SP a 39 titulov majstrov Slovenska

Patrik Leško (grgač)

Vek 11 rokov

„Viem grgať mená,“ uviedol svoje bizarné číslo jedenásťročný Patrik z Prešova, ktorý postupne „vygrgal“ mená porotcov, režiséra a šéfdramaturgičky projektu. Patrikovi sa podarilo to čo ešte nikomu pred ním, rozplakať porotcov show Slovensko má talent. Nestalo sa tak od dojatia, ale od smiechu. 

Kesaj - Čhave (Rómsky tanečno - hudobný subor)

Vek 5 - 23 rokov

Súbor zložený poväčšine s rodinných príslušníkov, má 18 členov V „Súbore Detí Kesaj“ (Kesaj čhave) fungujú deti z rómskych osád z okolia Kežmarku. Za osem rokov svojej existencie precestoval celú Európu.

Jozef Sziposz (Freestyle s futbalovou loptou)

Vek 15 rokov

15 ročný Jozef sa do povedomia porotcov zapísal ako jeden z najväčších talentov v rámci prvej epizódy šou. Počas náročnej choreografie, ktorú predviedol, bola lopta akoby neviditeľným špagátom pripevnená k jeho nohám, a ani raz mu počas žonglovania nespadla. 

Anabela Patkolová (spev)

Vek 9 rokov

9-ročný talent uchvátil v prvej epizóde porotcov hrou na husliach a excelentným spevom. Anabela priznala, že jej hra na husliach prekáža iba jej susedke. 

Rocksanna (gitarista)

Vek 11 rokov

Rony sa divadelného kola v Štátnom divadle v Košiciach zúčastnil spolu so svojou kapelou Rocksanna, ktorá však u poroty veľký úspech nemala. Jediným komu sa z kapely podarilo porotu presvedčiť o svojich kvalitách bol práve len 11 ročný Rony, ktorý hra na gitare postavil na nohy všetkých zúčastnených v sále.

Team SX (Zlatoš - Freestyle akrobacia, parkour)

Vek 20 - 27 rokov

Členovia freestylovej crew Team SX - Vlado (team leader), Jano, Števo, Lukáš, Peter, Bugy, sú pozbieraný z celého Slovenska. Tento fakt ich však neodradil od vytvorenia spoločnej choreografie, ktorou popreli silu zemskej gravitácie v tretej epizóde šou.

Dušan Cápa (Kúzelník)

Vek 31 rokov

Dušan začal s vystupovaním na javisku už v rannom detstve. 
Tvrdí, že pozná tajomstvá všetkých iluzionistických trikov na svete, dokonca aj ilúzie Davida Copperfielda.

Emil Smoliga (beat box)

Vek 17 rokov

Porotu ohúril fantastickým beatboxom kombinovaným so spevom. To, že jednoznačne patrí do päťdesiatky najlepších potvrdil aj v epizóde s názvom Veľký tresk. 

99, 5 - Roman Volák (karate zostava)

Vek 20 - 31 rokov

Karate team, ktorý vznikol špeciálne pre šou Slovensko má talent svojou účasťou podporil aj dvanásťnásobný majster sveta V KICKBOXE, KUNG FU A KARATE Roman Volák. Členovia tímu Matúš, Janči a Roman, predviedli dokonalú karate šou, ktorá sa do povedomia porotcov zapísala ako jedno z najenergickejších čísel dňa.