Rodez

Montpellier – résidencia a vystúpenia v  Pleine Lune, 28 júl – 3 august

Montpellier – Medziosadový festival v štvrti gitans, Guinguette gitane, Cité Gely, 1 august

Sainte Croix la Valée Francaise – vystúpenia, 4, 5 august

Rodez – 57 FESTIVAL DU ROUERGUE, 57 ročník Medzinárodného folklórneho festivalu v Rouergue, 7 – 12 august

www.kesaj.eu/fr/projekt/kesaj/festivals/rouergue/

Lourdes – púť, 13 – 14 august

Bayonne – Medziosadový festival, Tábor kočovných Rómov, 15 august

Saint Martin de Seignanx – Dedinské slávnosti, 17 august

Boucau – predstavenie pre Dom dôchodcov, predstavenie pred Radnicou, 18 august

 

 

 

V týchto dňoch sa vrátil zo štvortýždňového letného turné súbor Kesaj Tchave.

 

Bezmála 8 000 km na cestách Európy, ktoré členom súboru umožnili spoznať pláže Stredozemného mora v blízkosti povestného Cannes a Saint Tropez, pohoria Cevennes, zastavili sa na púti v Lourdes, ďalej pokračovali až ku Atlantickému oceánu, a po návrate domov, hneď na druhý deň ešte odišla malá skupina na festival do Ukrajiny. Európa krížom – krážom!

Štyridsaťdetí z kežmarského regiónu účinkovalo na folklórnych festivaloch, kultúrnych podujatiach, ale vystupovali aj v táboroch francúzskych Manouches a na sídliskách južných Gitans. Už tradične sa zájazdu zúčastnili aj mladí Rómovia z táborísk balkanských migrantov okolia Paríža. Odozva bola všade viac ako priaznivá, o čom svedčí aj záujem médií (https://la utretv.fr/actualites/video/concert-des-enfants-tziganes_107), dokonca aj titulné stránky tlače (viď prílohu).

Ale nie len o nás bola reč vo francúzskych novinách. 8 augusta, na svojej titulnej stránke publikoval popredný denník Liberation veľkú fotku Rómov s otázkou :"Roms- Quelles solutions? Rómovia – Aké riešenia?". Táto téma je zjavne  vo francúzskych médiach stále aktuálna. Zhodou okolností, práve 8 augusta sme mali aj my prvé stránky v Centre Presse a v Midi Libre. Bez otáznika.... len s konštatovaním že sa to všetkým páčilo a že je to aj tak možné.

 

Nie sme schopní formulovať odpovede na tak pálčivé otázky ako kladie Liberation. Nie sme ani jasnovidci ani politici. Ale 8 augusta, ako i počas celého mesiaca zájazdu, a koniec koncov i počas celého roka príprav na zájazd, sme dokázali že nepotrebujeme otázky a ešte menej premúdre odpovede, stáčí trocha dobrej vôle a všetko sa dá... Ale je za tým nenormálne veľa úsilia, priam driny, ktorú všetci účinkujúci podstúpili. Aj keď sa jedná len o jednoduché cigánske tančeky a pesničky... Nuž a práca, tá má aj výchovný charakter...