Literatúra

 

Jeho Excelencia Henry Cuny na pracovnej ceste v Kežmarku, Prešove,

Košiciach a Moldave nad Bodvou

J.E. Henry Cuny zavítal do regiónov Kežmarku, Prešova, Košíc a Moldavy nad Bodvou, aby sa stretol so združeniami pre podporu rómskych spoločenstiev.

V Kežmarku sa po prijatí starostom pánom Igorom Šajtlavom veľvyslanec Francúzska stretol s pánom Ivanom Akimovom, prezidentom združenia Kesaj Tchave podporovaným Francúzskou agentúrou rozvoja, ktoré sa snaží prostredníctvom hudby napomáhať k integrácii komunít mesta do majoritnej populácie.

Posledný deň svojej návštevy J.E. Henry Cuny zavítal do priestorov rómskeho mediálneho centra MECEM (www.mecem.sk), v ktorom poskytol interview vysielanom v slovenskom verejnoprávnom rozhlase.

Sprevádzaný predstaviteľmi MECEM-u a združenia ETP Košice (www.etp.sk) navštívil rómske tábory v Moldave nad Bodvou vzdialených približne dvadsať kilometrov od Košíc.

Ambassade de France, Bratislava, máj 2010

 
 

Román "L´hiver nous demandera ce qu´on a fait l´été" - "Zima sa nás spýta čo sme robili v lete", nie je o Kesaj Tchave. Ale v niektorých častiach sa autor inšpiruje svojou návštevou na našej skúške a v Gymnáziu v Košiciach. 

 
Vďaka za povšimnutie a za uznanie
 

https://www.librairiealbinmichel.fr/9782268077444-l-hiver-nous-demandera-ce-qu-on-a-fait-l-ete-henry-cuny/


 

Zima sa nás spýta čo sme robili v lete

·         Henry Cuny

·         Rocher

·         12 Mars 2015

·         Littérature Française Romans Nouvelles Correspondance

·         444 pages, 22.5 X 14 cm, 586 grammes 

 

„Ako by som jej vysvetlil čo ma fascinovalo u Maríny? Situovala sa na križovatke viacerých svetov, z ktorých každý mal svoju vlastnú logiku, aspoň pokiaľ nebol konfrontovaný s ostatnými, s tým svetom slobody ku ktorému som sa ja hlásil, ale ktorému pánom boli peniaze, s tým, jednomyseľnej partaje, vševládnucej Strany, vzpruhou ktorej bol teror, a svetom,  v ktorom bol čas zrušený, svetom Rómov.“

Vracajúc sa po štyridsiatich rokoch na Slovensko, po stopách jednej lásky mladosti, keď bol stážistom na ambasáde, v časoch Pražskej Jari a Mája 68, rozprávač sa ponára do fantasmagórií rómskeho sveta, v srdci idylických panorám „slovenského raja“ a objavuje, skrz prekvapivú sondu do archívov Štátnej Bezpečnosti, hrôzostrašnú ŠtB, vtedajšiu československú obdobu KGB,  tajomstvá jedného vzťahu, ktorý neprestal lomcovať jeho životom. Podmanivý príbeh, ktorého poézia, hudba slov a hlboká humanita evokujú luminóznu a tragickú symfóniu.

 

https://www.librairiealbinmichel.fr/9782268077444-l-hiver-nous-demandera-ce-qu-on-a-fait-l-ete-henry-cuny/

 

Román, písaný bývalým francúzskym veľvyslancom v Bratislave, Henry Cunym, sa voľne inšpiruje udalosťami spred vyše 40 rokov, keď bol stážistom na francúzskej ambasáde v Československu. Ale aj jeho nedávnou návštevou u nás, v Kežmarku (len v jednej malej, sympatickej pasáži J). Pútavý príbeh, nazierajúci do našej minulosti, ale aj prítomnosti, ponúka vzácne postrehy nestranného pozorovateľa, s odstupom, ktorý my, tu žijúci Slováci, Rómovia, Maďari... atď., neraz postrádame. Autor bude prezentovať svoju knihu v sobotu, 10 októbra, v lyceálnej knižnici kežmarského gymnázia v Kežmarku. Oficiálny  krst knihy bude v pondelok, 12 októbra, vo Francúzskom Inštitúte, v Bratislave.  

 

 

L’hiver nous demandera ce qu’on a fait l’été

Zima sa nás spýta, čo sme robili v lete

 

Extraits

Úryvky

 

Prvá Rómka, na ktorú som v Kežmarku natrafil, ma vzápätí  zaviedla na jedno neskutočné miesto - polo-šopa, polo-garáž - z ktorého príštila hudba, smiech a bujaré melódie.

Nechala ma vo dverách, a vkĺznuc dnu, som sa cítil unesený smršťou hurhaja a nadšenia. Hŕstka mladých Rómov sa tam zvŕtala a hulákala za zvuku hysterických bicích a  rozheganej gitary, pod pozorným pohľadom jednej ženy bez veku : sršala z nej energia mladice, ale jej úsmev mal v sebe čosi opotrebované. Na posledné tlesknutie rúk všetko zastalo a zo štyridsať či päťdesiat párov očí sa uprelo na mňa, v pomykove : žiaden gadžo nikdy neprišiel narušiť ich spevy a tance, ktoré mali bližšie ku kolektívnemu vybúreniu sa ako k organizovanej skúške. Vlastne, ako by to aj mohlo byť inak, s touto reprezentatívnou vzorkou všetkých vekov, od detstva po pubertu, od otrhaných štupľov až po mlaďákov, v nevkusných, do očí bijúcich imitáciach svetových značiek ? Pobadal som, že ak už tu nevládne dispciplína, tak určite vyššia autorita hudby, sila udávania tempa a taktu, zlúčené v jednom celku, božstvá nebies a vesmíru, v jednej pomstychtivej bachanálii, pomstiteľky všetkých krívd : kvílenia rodiace ohlušujúce ticho vydedencov. Nech by akékoľvek boli ich vzájomné prieky, ľúbostné rivality, ponuré žiarlivosti, vnútorné násilia puberty, toto šafárenie tancov a piesní ziapaných na plné pľúca im bolo zároveň  pokánim, očistcom aj talismanom. Ich tváre žiarili v prítmí ako keby hudba, svojimi exesmi, dodávala zavretým dverám vodotesnosť, odolnú voči zurvalstvu a mizérii. Ledva som sa odvážil podísť do tohto kruhu sťa by  priam čiernej mágie.

 

-          Poďme ! To je na dnes všetko. Choďte domov !

V okamihu, ako keby dáke čaro  bolo odkliate, sa skupina rozpadla, rozkúskovala sa na vekové kategórie, na súrodencov, na zatiaľ ešte neoficiálne páry, na nerozlúštiteľné spiknutia, ktoré  hudba na chvíľu vstrebala do jedného a toho istého víru. Ponáhľali sa, cesta do osady bola dlhá: dlhšia späť ako tam, teraz keď hudbu zanechávali za sebou a zátvorky sebazabudnutia, v ktorých nachádzali milosrdenstvo, sa zatvárali. Sama zostávala len jedna dievčina nezvyčajnej krásy, ktorej vodopád čiernych vlasov zvýrazňoval bledosť líc...

 

Henry Cuny

 

Aktuality TASR

SR Francúzsko veľvyslanec Cuny

Vydané: 13.10.2015 16:07 


 

krst knihy bývalého francúzskeho veľvyslanca v SR Henry Cunyho


Na snímke uprostred bývalý mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Henry Cuny, vľavo vedúci rómskeho folklórneho súboru Kesaj Tchave Ivan Akimov a predseda Asociácie pre rozvoj francúzsko-slovenských vzťahov Christian Laur počas krstu knihy H. Cunyho s názvom L'hiver nous demandera ce qu'on a fait l'été (Zima sa opýta, čo sme robili v lete) vo Francúzskom inštitúte v Bratislave 12. októbra 2015. FOTO TASR - Igor Calpaš

 

Fotogaléria: Návšteva veľvyslanca Henryho Cuny