Cirkus Romanes

https://www.cirqueromanes.com/
 
Cirkus Romanes, Cirque Romanes, je prvotriednou ustanovizňou svojho druhu. Nie-francúzsky pozorovateľ si len ťažko dokáže predstaviť popularitu akej sa tešia Délia a Alexander Romanes. Ich Cirkus je vychyteným miestom kultúrneho vyžitia umeleckej smotánky, medzi ich stálych divákov patria zvučné mená kultúrneho sveta, politiky, a aj široká verejnosť. V šapitó  i v médiách sú jednoznačnou jednotkou.
Za týmto úspechom stoja manželia, Alexander a Délia Romanes. Délia, rumunská rómka ktorá prešla strasťami ilegálnych táborísk a Alexander, potomok slávneho cirkusantského rodu Bouglionovcov, ktorý okrem cirkusového umenia ktoré má v génoch, je aj uznávaným literátom, publikujúci v prestížnom vydavateľstve Gallimard. Manželia sú doma tak na scéne ako v televíznych a rozhlasových štúdiách. 
Cirkus ponúka nefalšovaný rómsky kolorit, v podaní rodinnej zostavy,  podporenou vynikajúcou balkánskou kapelou. 
Spolupráca Kesaj Tchave s Cirque Romanés datuje od r. 2010. Výborne si rozumieme po umeleckej i ľudskej stránke. Máme za sebou úžasné zážitky zo spoločných Sylvestrov, Dňoch Rómov, atď. Viac krát nás Romanesovci prichýlili a ponúkli útočište keď sme potrebovali zaplniť prázdne miestá v našich zájazdoch.
 
Fotky hovoria za všetko...

 

Súbor Kesaj Čhave z Kežmarku oslávil aj tento rok Silvestra v Cirkuse Romanès v Paríži

RPA 

| 5. 1. 2012

Košice/Paríž 5. januára (RPA) – Už po tretíkrát strávil súbor Kesaj Čhave Silvestra v Cirkuse Romanès v Paríži. Rómsku tlačovú agentúru (RPA) o tom informoval umelecký vedúci súboru Ivan Akimov. „Prechod do nového roka bol, ako sa patrí – dynamický, bujarý a veselý. Spievalo sa a tancovalo sa až do piatej ráno, keď začínalo premávať metro...“ popísal náladu v Paríži Akimov. O tom že Silvester v Cirkuse Romanès je národnou udalosťou svedčí aj fakt, že boli prítomné až dva televízne štáby a reportáž z Cirkusu bola vysielaná hneď na druhý deň v hlavných správach prvého francúzskeho televízneho kanálu TF1.

Cirkus Romanès je jedným z najpopulárnejších z francúzskych cirkusov, a každopádne má exkluzívne miesto v médiách a medzi svojimi skalnými divákmi má mnohé známe tváre kultúry, politiky a showbiznisu. Za svoju obľúbenosť vďačí určite temperamentnej zmesi balkánskych prvkov v hudobnom doprovode, ktorý je pod taktovkou Delii Romanès, rómskej speváčky pôvodom z Rumunska, literárnemu talentu jej manžela, Alexandra Romanès, potomka slávneho cirkusového rodu Bouglionovcov z Talianska, ktorému práve pred Vianocami vyšla ďalšia knižka Le Peuple des promeneurs (Národ prechádzkarov) v exkluzívnom vydavateľstve Gallimard a ktorá ide na dračku. A tiež v nemalej miere vynikajúcim akrobatickým číslam ktoré tvoria gro predstavenia a ktoré sú v podaní potomstva spomínaného riaditeľského páru.

„Že Kesaj Čhave pasuje do tejto dramaturgie, je len prirodzené. Rómska kultúra je tu podávaná na vysokej umeleckej úrovni, ale zároveň priam rukolapne prístupnej publiku, ktoré má možnosť priamo participovať na živote, čiže na predstavení Cirkusu,“ uviedol Akimov. Ako ďalej zdôraznil, pre 15 detí a mladých zo súboru ktorí sa tohto zájazdu zúčastnili, to bola aj určitá forma odmeny za celoročnú snahu a nasadenie v Kesaj Čhave.
„Do Paríža leteli lietadlom, a pre tých najmenších to bolo prvýkrát. Turbulencie pri návrate, spôsobené silným vetrom, boli vnímané ako jazda na kolotoči, a na rozdiel od ostatných pasažierov lietadla, ktorí tŕpli ako to všetko dopadne, naši sa smiali a vyžívali v lete. Tiež nocovanie v karavánach, tak ako ozajstní kočovníci, malo svoje nezameniteľné čaro. Ako tradične na všetkých zájazdoch, aj teraz s našimi účinkovali aj rómske deti z táborov balkánskych migrantov okolia Paríža ktoré sa za posledné roky sžili so súborom,“ povedal Akimov a pokračoval: „Prechod do nového roku je aj časom bilancovania toho uplynulého. Pre nás bol, tak ako doposiaľ, v znamení každodenných aktivít s deťmi formou nácvikov umeleckého programu, ktoré sa konkretizovali v šiestich zahraničných zájazdoch, čo znamená približne 40 000 km a nespočetné množstvo divákov. Veď len novoročné správy v ktorých bola reportáž z Cirkusu sledovali milióny divákov. Tiež sme radi, že sme sa mohli účinkovať v Bratislave na Vianočnom Bazáre Chalaňov s partiou z Partičky a udalosťou roka bola pre nás nesporne uvedenie celovečerného filmu Cigán od Martina Šulíka, na ktorom sme sa zúčastnili…“

Nuž a čo sa týka novoročných predsavzatí? Tie sú podľa Akimova jednoduché: „Môcť pokračovať stoj čo stoj. Napriek kríze, napriek recesii, napriek všetkému. Veď na to všetko sme už dávno zvyknutí...“