skúška 2004

Hradné námestie

                                       
 
Hradné námestie 87/9, Kežmarok 06001. To je adresa sídla občianskeho združenia  Kežmarský hlas, a zároveň miesto kde súbor od svojho začiatku nacvičuje a skúša. Je to adresa rodičovského domu Heleny, kde stále žijú jej súrodenci. Tak sme skúšali celé tie roky na chodbe do vchodu do domu. Asi 20 m štvorcových, žiadne kúrenie a minimálny konfort. Ale aj to je lepšie ako nič. Tak to bolo do r. 2011, odkedy využívame priestory Súkromného Gymnázia v Kežmarku, na Slavkovskej ceste 19/C.
 
Na jeseň r. 2017 zriaďovateľ Súkromného gymnázia v Kežmarku ukončil jeho pôsobenie. Súbor sa opäť ocitol bez strechy nad hlavou. Vrátiť sa na Hradné námestie, do pôvodnych priestorov na chodbe rodičovského domu už nebolo možné. Helenina sestra Margita a jej manžel Paľo, ktorí nám toľké roky poskytovali útočisko, sa pominuli, pomery sa radikálne zmenili, dvere, ktoré boli dlho otvorené dokorán sa zavreli...
 
Dočasným riešením je prenájom, veľmi nákladný, prízemia bývalého Súkromného gymnázia. Táto otázka ostáva otvorená..  
 
 
 
 
 
 

Deťom zo súboru sa bude ťažko odchádzať

Odchodom rómskych rodín z kežmarského námestia príde o svojich skvelých tanečníkov a spevákov súbor Deti Kesaj. Súbor im bol päť rokov viac ako domovom, tu sa deti z námestia naučili základom, ktoré by v rodine nemali šancu pochytiť.

„Sú čisté, upravené, chodia do školy, videli svet, a vedia, že konflikty sa neriešia silou päste, ale diskusiou. Trochu sa obávam, či sme im tým, čo sme ich naučili, nepoškodili. V prostredí kam pôjdu, môžu byť viac zraniteľné,“ uvažuje vedúci súboru, Ivan Akimov.

Tvrdí, že mnohé z detí na zmenu tešia, veď budú bývať v lepších podmienkach. Tí vo veku puberty však na avizovaný odchod a stratu zázemia reagujú skratovo, stratili pocit, že by mohli byť pánmi svojho osudu. „Sú to však životaschopné deti, vedia sa vynájsť a verím, že sa dokážu uplatniť aj v novom prostredí,“ dodal Akimov.

Východoslovenský Korzár, 26 októbra 2005

 

 

Neplatičov z centra mesta presťahujú

Kežmarok – No konečne! Po rokoch trápenia vysťahuje kežmarský magistrát z domov v centre mesta neplatičov. Z 5 domov, z ktorých väčšina chátra, už do obce Jurské (okr. Kežmarok) a Veľkého Krtíša odišli dve rodiny. Ďalšie chce mesto z domov na námestí vysťahovať do konca roka, domy opraviť a následne predať, alebo prenajať.

...Nie všetci neplatiči sa však chcú sťahovať desiatky kilometrov. „My so sťahovaním nesúhlasíme. Do Veľkého Krtíša alebo niekde k Rožňave nepôjdeme. V Kežmarku sme sa narodili, naše deti tu chodia do školy, máme tu príbuzných,“ povedal Igor Gábor (40).  

Nový Čas, 7.11.2005             

                                              

 

Štvorica mladistvých v kuklách si "trúfla" na 13-ročné rómske dievča

Štvorica mladistvých v kuklách a s bejzbalovými palicami v rukách napadla v stredu večer v Kežmarku trinásťročné rómske dievča a jej dvoch bratov.
Obete začali prenasledovať v uličke, ktorá spája Hlavné námestie s Kostolným námestím. Bratom sa podarilo ujsť, dievča útočníci dobehli na Kostolnom námestí, chytili ju za vlasy, striekli jej do očí dráždivý plyn a kopli ju do pravého lýtka.
Tlačová hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Prešove Magdaléna Fečová dnes informovala, že traja z útočníkov v stredu večer okolo 19. hodiny vošli bez oprávnenia do dvora rodinného domu na Hlavnom námestí, v ktorom bývajú rómske rodiny. Jednej rozbili na byte tri okná, druhej dve. Majiteľom spôsobili škodu za tisíc korún.
Podľa Fečovej všetci štyria mladiství Kežmarčania tento mesiac chodili po rôznych miestach v Kežmarku maskovaní kuklami, s bejzbalovými palicami, boxermi a slzným plynom. Vyhľadávali náhodne idúcich rómskych občanov, ktorých sa snažili vyprovokovať a následne zbiť.
Kežmarský policajný vyšetrovateľ vzniesol voči štvorici mladistvých obvinenie pre trestné činy výtržníctva a porušovania domovej slobody ako aj podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov formou spolupáchateľstva. Umiestnil ich v cele policajného zaistenia a spracoval návrh na vzatie do väzby.

Sita, 09:44 18.11.2005

 

 

KEŽMAROK: Napadli trinásťročné rómske dievčatko

Štvorica mladých ľudí vyzbrojená bejzbalovými palicami prepadla v stredu v Kežmarku trinásťročné rómske dievča. Vyšetrovateľ už štyroch mladistvých Kežmarčanov obvinil z výtržníctva a porušovania domovej slobody a pre trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov.

Podľa informácií prešovskej policajnej hovorkyne Magdalény Fečovej skupinka v kuklách s bejzbalovými palicami v uličke prepájajúcej kežmarské Hlavné námestie a Kostolné námestie začala prenasledovať dievča a jeho dvoch starších bratov. Mládencom sa podarilo ujsť, útočníci dievča dobehli na Kostolnom námestí, chytili ho za vlasy, nastriekali mu do očí dráždivý plyn a kopli ho do pravého lýtka. Ako uviedla Fečová, následne traja z nich bez oprávnenia vošli do dvora jedného z rómskych rodinných domov na Hlavnom námestí, kde jednej rodine rozbili tri okná a druhej dve okná. Mladí Kežmarčania minimálne tento mesiac chodili po Kežmarku maskovaní kuklami, s bejzbalovými palicami, boxermi a slzným plynom a vyhľadávali náhodných idúcich rómskych občanov, ktorých sa snažili provokovať a následne zbiť. Ako dodala Fečová, všetci štyria skončili v policajnej cele aj s návrhom na vzatie do väzby.

KEŽMAROK 18. novembra (SITA)

 

 

Banda výrastkov útočila na Rómov

Kežmarok – V Kežmarku panuje napätie a strach!

Miestnych Rómov niekoľko dní terorizovala banda výrastkov. Polícia zadržala štyroch mladistvých páchateľov vo veku 16 a17 rokov, ktorí prepadli Kamilu P.(13). Vošli aj do dvora domu, kde žijú Rómovia a rozbíjali im okná. Minulý týždeň sa mladíci inej rodine vyhrážali zapálením bytu.

V stredu večer som išla s bratom a strýkom po ulici, keď zrazu na nás z uličky pri kostole vybehli štyria chlapci. Natiahli si na hlavy kukly  a začali nás naháňať. Strýko s bratom ušli. Mňa chytili pri kostole, ťahali ma za vlasy, nastriekali mi do očí sprej  a kopli ma do nohy. Kričala som, tak ušli“ opísala prepadnutie Kamila p. Deň predtým vošli výrastkovia do dvora kde žijú Rómovia. Rozbili niekoľko okien a zmizli. Jeden z obyvateľov – Stanislav Pišta (43) tvrdí, že minulý týždeň sa ho pokúšali zastrašiť traja mladiství. „Bolo to večer. Traja chlapci stáli pri dverách môjho bytu a traja dolu pred bránou. Kričali, že ak sa neodsťahujeme z mesta, zapália nám to tu. My sme zhasli svetlo a neozývali sme sa. Volal som policajtov, ale kým prišli, boli už násilníci preč“ konštatoval Kežmarčan.

Polícii sa vo štvrtok podarilo páchateľov útoku zadržať a strčiť do chládku. „Policajný vyšetrovateľ vzniesol proti štyrom Kežmarčanom obvinenie pre trestný čin výtržníctva a porušovania domovej slobody, ako aj pre trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov formou spolupáchateľstva,“ uviedla Magdaléna Fečová, z polície v Prešove.

Nový Čas, 19.11.2005

 

 

Extrémisté na Slovensku zbili třináctiletou Romku
Kežmarok, 18. 11. 2005, 19:00, (ROMEA)

I přesto, že slovenská policie v minulých dnech provedla zátah na neonacisty a extremisty jejich útoky nepřestávají. Ve středu večer napadla čtveřice mladíků v kuklách a s basebalovými pálkami v Kežmarku třináctileté romské děvče a její dva bratry. Oběti začali rasisté pronásledovat v uličce, která spojuje dvě náměstí. Bratrům se podařilo utéct. Děvče útočníci doběhli, chytli jí za vlasy, do očí jí nastříkali slzný plyn a kopali jí. Uvedla to gentura TASR.

Tisková mluvčí Karjského ředitelství PZ v Prešově Magdaléna Fečová dnes informovala, že tři útočníci vstoupili ve středu večer okolo 19 hodiny bez oprávnění na dvůr rodinného domu, ve kterém žijí romské rodiny. Jedné rodině rozbili v bytě tři okna a druhé dvě. Majitelům způsobili škodu za tisíc Slovenských korun.Podle Fečové všichni čtyři mladiství útočníci chodili tento měsíc po Kežmarku maskovaní kuklami, s basebalovými pálkami, boxery a slzným plynem. Vyhledávali náhodně jdoucí romské občany, které se snažili vyprovokovat a zbít.

Kežmarský policejní vyšetřovatel vznesl proti čtyřem mladistvím obvinění pro trestný čin výtržnictví a porušování osobní svobody a dále pro trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a¨svobod občanů formou spolupachatelství. Pachatelé jsou umístěni v cele předběžného zadržení a byl podán návrh na vzetí do vazby.

ROMEA, TASR

 

 

Štvoricu, ktorá prepadla rómske dievča, stíhajú na slobode

KEŽMAROK 19. novembra (SITA) - Sudca dnes prepustil zadržanú štvoricu mladých ľudí, ktorá v stredu v Kežmarku bejzbalovými palicami prepadla trinásťročné rómske dievča. Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa, stíhaní budú na slobode. Mladiství páchatelia sú obvinení z výtržníctva a porušovania domovej slobody a pre trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov.

SITA

 

(Kamila P. je Kamila Pištová, sólistka súboru Deti Kesaj) 

 

Hradné námestie, prvá etapa

Fotogaléria: Hradné námestie 2éme étape