Ile de Groix

Afficher l'image d'origineGroix sur la carte de France

Ile de Groix – residencie, animation Safran, place de l’Eglise, 26 júl 2011

Ile de Groix – vystúpenie v  Parcabout, 27 júl 2011

Ploemeur – Jeudis de Ploemeur, 28 júl 2011

 
plavba na Ile de Groix
traversée sur l´océan sur l´Ile de Groix

Ile de Groix je ostrov blízko bretónskeho pobrežia Atlantického oceánu. Raz som sa tam ocitol, úplne mimo sezóny, ostrov od turistov pustý, len zopár domorodných námorníkov zabezpečovalo ako-také chabé spoločenské vyžitie v jedinom otvorenom bare na ostrove. Dali sme si jedno pivo, dve, možno aj tri, a pri odchode mi rozšafne povedali: „Príď aj s tvojimi deckami, kedy chceš...“. Po pol roku mi ani na um neprišlo že by sa tak aj mohlo stať. Ale keď sa nám vyskytla „diera“ v našom letnom zájazde, tak som im predsa len zavolal, čo keby náhodou... Odpoveď bola jednoznačná: „Príď kedy chceš!“. Tak sme prišli. Malo nás byť zo dvadsať, nakoniec z toho bola dobrá päťdesiatka, naši, rumuni, francúzi... Strávili sme na ostrove krásnych 5 dní. Len tak, kedy sa nám zachcelo... Že by to bol ostrov dobrých víl....?

 

Afficher l'image d'origine

Kesaj Tchave v Aperozicu v Parcabout

Kesaj Tchave

Zo slovenských rómskych osád... až na ostrov Groix

KESAJ TCHAVE to je : Rómska hudobno–tanečná skupina. Z iniciatívy združenia YEPCE z Rennes, štyridsiatka účastníkov od pondelka v prístave Port  Lay!

Podarí sa konečne realizovať svoje predsavzatie ktoré mal pri kúpe objektu: favorizovať kultúrne výmeny (iné ako v rámci Fifig?)

Ivan Akimov, profesionálny hudobník a  Helena Akimová, sociálna pracovníčka používajú hudbu ako vysoko atraktívnu trampolínu pre rozvoj a integráciu mladých Rómov.  Táto mládež,  s energiou, talentom a radosťou používa  tento mostík ku životu aby vytvorili výnimočný umelecký produkt ktorý si získal široké publikum v Európe.

Ogres de Barback ponúkli KESAJ TCHAVE podeliť sa na scéne o ich predstavenie na  Zénith de Paris počas Medzinárodného dňa Rómov, kde sa mohli predstaviť po boku takých uznávaných umelcov ako Pierre Perret.

Tieto stretnutia umožnili zrod plodnej spolupráce medzi komunitami – rómske osady a táboriská parížskych predmestí. Sú to desiatky mladých rumunských migrantov vystavených neprijateľným podmienkam, ktorí sa zúčastňujú umeleckého projektu Kesaj Tchave počas ich zájazdov vo Francúzsku.

Anita de Groix, 22 júla 2011, 13:30

 

Ile de Groix 

Kesaj Tchave podali koloristé vystúpenie

Mladí Slováci a ich kamoši, rumunskí rómski migranti, ponúkli okúzlenému početnému publiku čarovné intermezzo

Počas niekoľkých dní, štyridsiatka mladých Slovákov bývala v Port-Lay, na ostrovnom výlete, v rámci ich letného zájazdu. "Pred jedným rokom, som bol v Groix. Pri jednom rozhovore, som spomenul biednu situáciu mladých Rómov z osád, ktorým so svojou manželkou organizujeme hudobné dielne. Dnes sme uprostred mora, je to číre šťastie", hovorí Ivan Akimov, zakladateľ združenia Kesaj Tchavé. Tento príchod do Groix, bol ako cesta na mesiac pre nich, je ovocím dlhej umeleckej práce, do ktorej deti vkladajú svoju energiu. Publikum, v hojnom počte, neodolalo šarmu subtilnej zmesy medzi cigánskymi súzvukmi a vplyvmi viac aktuálnymi, podľa výberu mladých. Tradičné kroje, výriace sa v pekelných tempách, dopĺňali tento vitamínový obraz farieb sveta. "Viete, to je pre nich ako Dysneyland", podčiarkuje Ivan, ako vyjadrenie vďaky všetkým ktorí sa pričinili aby tento pobyt bol úspešný.  

Afficher l'image d'origine

KESAJ TCHAVE v Parcabout

Kultúra a umenie, Život obce

« Tchave » znamená „dieťa“ , a  « Kesaj » je meno rómskej víly podľa ktorej kto chce lásku mať, musí vedieť lásku dať.

Nálada v Parcaboute bola včera žičlivá: Štedrosť predstavenia súboru bola odmenená usmiatými tvárami a uveličenými pohľadmi divákov, trocha nadpočetných aby aj poslední prichádzajúci mohli vidieť najmenších z tanečníkov a spevákov.

Dve hodiny spevu a tanca bez prestávky s rôznorodým repertoárom podržaným prekypujúcou energiou.

Salvy potleskov svedčili o záujme publika k tomuto svojráznemu vystúpeniu.

Vďaka súboru a tým ktorí spojili svoje úsilie aby sa mohol predstaviť na ostrove.

Anita de Groix, 28 júl 2011

Afficher l'image d'origine

Kesaj Tchave vtiahol publikum do pravého výru cigánskych hudieb a tancov

...Keď dorazilo tornádo skupiny hudobníkov a tanečníkov z Kesaj Tchave, so svojimi diabolskými tempami, a pestrofarebnými krojmi, diváci skončili postojačky na lavičkách, aby im nič neuniklo z predstavenia.

Afficher l'image d'origine