Adam Cibuľa

Beznádejný prípad? 

Kulturista Adam Cibuľa chce opäť súťažiť

26.05.2013(21/2013)Kontroverzný šampión v kulturistike Adam Cibuľa (48) je na sociálnych dávkach, ale hlási ďalší z mnohých návratov na scénu.
 
Beznádejný prípad? Kulturista Adam Cibuľa chce opäť súťažiť
„Som vo forme!“ tvrdí Adam Cibuľa. Vo vypasovanom tričku vyzerá naozaj dobre.
Autor fotografie: Ján Viazanička

Hoci už nad ním mnohí zlomili palicu, opäť drie v posilňovni. Dokáže ešte prekvapiť?

Po roku a pol sa Adam Cibuľa opäť objavil na súťažnom pódiu. Pred nedávnymi majstrovstvami Slovenska v Hnúšti, kde skončil druhý v kategórii masters bez rozdielu váh, sa ho nakrátko ujal jeho bývalý tréner a manažér Dušan Ďubek. Ten talentovaného športovca vytiahol z blata ešte v čase, keď živoril v chatrči v rómskej osade. Spolu sa vrátili na vrchol, vybojovali tituly na majstrovstvách Európy a dva bronzy na svetovom šampionáte.

Návrat na súťažnú scénu oslávil rómsky kulturista (vľavo) druhým miestom v kategórii masters na majstrovstvách Slovenska.8 fotografií v galériiNávrat na súťažnú scénu oslávil rómsky kulturista (vľavo) druhým miestom v kategórii masters na majstrovstvách Slovenska.Autor fotografie: Ján Viazanička

Návrat na súťažnú scénu oslávil rómsky kulturista (vľavo) druhým miestom v kategórii masters na majstrovstvách Slovenska.

Nový začiatok sa však nekoná. Ďubek už kapitolu s Cibuľom definitívne uzavrel a o budúcnosť svojho niekdajšieho zverenca má veľké obavy. Z bytu od sponzora ho vysťahovali pre dlžoby, čelí exekúcii od mesta za neplatenie odpadkov, s manželkou a so šiestimi deťmi žije v jedinej izbe sociálnej bytovky. Napriek tomu Adam sebavedome vyhlasuje, že v kulturistike ešte zďaleka nepovedal posledné slovo. Vzostupy, pády, odchody, návraty, sľuby a trucovanie sú už roky sprievodným javom jeho kariéry.

Ďubek: Je milý iba v príprave

Pred troma rokmi Dušan Ďubek rezolútne vyhlásil, že s Cibuľom definitívne končí. Nazlostil ho najmä fakt, že sa Adam len tri týždne pred majstrovstvami Slovenska vykašlal na prípravu a nakoniec na súťaž vôbec necestoval. V roku 2011 ohlásil kontroverzný kulturista nového sponzora Ľuboša Klepocha, na jesennom svetovom šampionáte v indickom Bombaji skončil piaty. A potom zasa nič, aby sa po roku a pol opäť vrátil na súťažné pódium doma v Hnúšti. Znamená to nový začiatok? Ďubek spočiatku v kútiku duše dúfal, ale teraz už to zasa vidí inak.

Počas aktívnej kariéry vybojoval päť titulov majstra Európy a dve bronzové medaily na majstrovstvách sveta.Počas aktívnej kariéry vybojoval päť titulov majstra Európy a dve bronzové medaily na majstrovstvách sveta.Autor fotografie: sita

Počas aktívnej kariéry vybojoval päť titulov majstra Európy a dve bronzové medaily na majstrovstvách sveta.

„Pustili sme sa do prípravy najmä preto, aby sa Adam mohol ukázať pred domácim publikom. Veril som, že ho tie majstrovstvá môžu zasa nakopnúť. Keď však skončili, z ničoho nič sa so mnou prestal rozprávať za to, že skončil druhý. To je úplne logické, veď posledné tri roky veľmi slabo trénoval. Potom ani neprišiel na recepciu do kultúrneho domu, kde ho čakali primátor a sponzori. On je milý len vtedy, keď sa pripravuje na súťaž. Aj teraz som mu nakupoval kuracie a morčacie mäso, ale už ma to prestalo baviť,“ nemieni pokračovať v partnerstve, ktoré trvalo dlhých šestnásť rokov.

Zlý koniec?

Po tom, čo prišiel o prvý byt, skončil na päť rokov aj s celou rodinou v jednej z chatrčí rómskej osady v Klenovci. Až v roku 2007 ho z nej vytiahol podnikateľ Jozef Kausich. Kúpil v Hnúšti dvojizbový byt, ktorý dal Cibuľovi do užívania s podmienkou riadne platiť všetky náklady. Happy end jeho príbehu sa však začal rúcať vo chvíli, keď dlžoby za energie presiahli únosnú mieru. Z bytu musel preč, navyše má na krku exekúciu od mesta pre „sekeru“ za odvoz komunálneho odpadu.

Z rómskej osady sa Adam Cibuľa dostal do slušného bytu, nedokázal si ho však udržať8 fotografií v galériiZ rómskej osady sa Adam Cibuľa dostal do slušného bytu, nedokázal si ho však udržaťAutor fotografie: Ján Viazanička

Z rómskej osady sa Adam Cibuľa dostal do slušného bytu, nedokázal si ho však udržať.

Z rómskej osady sa Adam Cibuľa dostal do slušného bytu, nedokázal si ho však udržať.Z rómskej osady sa Adam Cibuľa dostal do slušného bytu, nedokázal si ho však udržať.Autor fotografie: Archív

Skončil v bytovke pre sociálne slabých nad hnúšťanskou nemocnicou. „A zasa sa sťažuje, že mu chýba to či ono. Ale pritom to už všetko mal!“ nevie pochopiť Cibuľovu nezodpovednosť Dušan Ďubek. Napriek tomu si svojho bývalého zverenca v mnohých veciach zastáva. „Adam nie je zlý človek, problém je však v tom, že v Hnúšti nezoženie robotu. Akoby mu tu ľudia jeho úspechy závideli. Keď sme išli do stavebnej firmy alebo za lesákmi, aby ho zamestnali, otáčali sa mu chrbtom. Nemá tu ľahký život, nikto mu nepomôže. Je to veľká škoda, lebo ako stále tvrdím, takého športovca tu ešte dlho nebudeme mať. Pre mnohých Rómov je stále vzorom. Hoci už má pomaly na krku päťdesiatku, stále môže pokojne ‚urobiť‘ formu na majstrovstvá Európy či sveta a rovnocenne súťažiť s mladými. Teraz mu však predpovedám skôr zlý koniec,“ obáva sa Ďubek.

Chce pozemok

Ako to vlastne s Adamom Cibuľom je? Pred jeho súčasným bydliskom sme ho zastihli práve vo chvíli, keď sa vracal z nákupu. Vypasované biele tričko sa mu na svaloch len tak napínalo, vyzeral dobre a spokojne. Hoci sa opäť ocitol v biednych podmienkach, o konci kariéry nechce ani počuť. Práve naopak! „V posilňovni športovej haly cvičím už dva aj pol mesiaca, každý deň. Mám tu jedného sparingpartnera, vždy po mňa príde na aute. Ja som sa zmenil o sto percent. Žiadny alkohol, len občas si zapálim. Nikde sa neflákam, starám sa o rodinu,“ presviedčal nás. S činkami mu to vraj ide doslova samo, cíti sa vo forme a nič ho nebolí. Plánuje dokonca zabojovať o nomináciu na najbližšie majstrovstvá sveta. „Rozhodne som nepovedal posledné slovo, ešte urobím veľké veci!“ sľubuje Cibuľa, hoci starostí má momentálne vyše hlavy.

V tejto sociálnej bytovke sa šampiónovi v kulturistike nepáči, chce sa čím skôr odsťahovať.8 fotografií v galériiV tejto sociálnej bytovke sa šampiónovi v kulturistike nepáči, chce sa čím skôr odsťahovať.Autor fotografie: Ján Viazanička

V tejto sociálnej bytovke sa šampiónovi v kulturistike nepáči, chce sa čím skôr odsťahovať.

V dlžobách za byt je vraj nevinne. „Platil som podľa dohody 200 eur mesačne, ale nedoplatky za elektrinu, plyn a vodu chodili majiteľovi, takže som o nich nemohol vedieť. A smeti? Áno, to bolo na moje meno, mám exekúciu. Sťahujú to teraz mojej žene, ktorá zarobí vo fabrike tristo eur. Ja tu robotu nezoženiem, som na sedemdesiatich eurách zo sociálky. Za byt platíme 180 eur, žijeme tu už asi pol roka aj so šiestimi deťmi v jednej miestnosti. V bytovke sa stále pije, chceme ísť odtiaľto preč. Najlepšie do nejakého podnájmu alebo by mi mohli dať nejaký pozemok. Ja by som postavil dom,“ je Cibuľa presvedčený, že za svoje úspechy by si zaslúžil náležitú protihodnotu. „Ja si musím ako päťnásobný majster Európy platiť aj za hodiny v posilňovni, za čo som trocha nahnevaný,“ posťažuje sa ešte.

V minulosti živila Adama Cibuľu aj práca s lopatou, teraz je však nezamestnaný.V minulosti živila Adama Cibuľu aj práca s lopatou, teraz je však nezamestnaný.Autor fotografie: Ján Viazanička

V minulosti živila Adama Cibuľu aj práca s lopatou, teraz je však nezamestnaný.

 

Ja už nie...

Bývalý úspešný kulturista Dušan Ďubek dnes vo fitnescentre pomáha bežným ľuďom, ktorí si chcú zlepšiť postavu. Zobrať pod krídla ďalšieho vrcholového pretekára už nemá v pláne, hoci talenty by sa určite našli. „Je to časovo a finančne nepredstaviteľne náročné, návratnosť nula bodov. V amatérskej kulturistike nezarobíte vôbec nič, v profesionálnej si dobre žije možno desať najlepších borcov na svete. Je tam obrovská konkurencia a niekedy aj lobing. Aby sa Európan presadil napríklad v Amerike, musel by byť neskutočne dobrý. Adam by nikdy nemohol byt profesionálom už len preto, že nemá dostatočnú výšku,“ vysvetľuje Dušan Ďubek.

Dušan Ďubek už ďalších rómskych kulturistov podporovať nemieni, skúsenosť s Adamom Cibuľom mu stačila.8 fotografií v galériiDušan Ďubek už ďalších rómskych kulturistov podporovať nemieni, skúsenosť s Adamom Cibuľom mu stačila.Autor fotografie: Ján Viazanička

Dušan Ďubek už ďalších rómskych kulturistov podporovať nemieni, skúsenosť s Adamom Cibuľom mu stačila.

O tom, že sa v dohľadnom čase objaví na scéne ďalší rómsky kulturista Cibuľovho rangu, silno pochybuje. „Mnohí Rómovia sú geneticky dobre stavaní, ale nikdy z nich nemôžu byť dobrí pretekári. Dôvodom je najmä fakt, že kulturistika patrí medzi najdrahšie športy na svete. Len mesiac pred prípravou na vrcholné podujatie ‚zožerie‘ na špeciálnej strave a výživových doplnkoch minimálne 2 500 eur. Ak chce niekto vyhľadávať a podporovať nádejných rómskych kulturistov, držím mu palce, ja už to však rozhodne nebudem. Stačilo mi,“ ubezpečuje niekdajší Cibuľov mecenáš.