Rinaldo Oláh

13. januára uplynie 86 rokov od narodenia Rinalda Oláha

13. januára uplynie 86 rokov od narodenia Rinalda Oláha

Košice 6. januára (MECEM) – Rinaldo Oláh sa narodil vo Zvolenskej Slatine, ktorú preslávil po celom svete. Je známa legenda, ktorá hovorí, že keď sa narodil, prišiel do ich domu žobrák a povedal, že sa narodilo zázračné dieťa.
Údajne povedal rodičom, že na krst ho majú podať cez okno a neprenášať cez dvere, čo aj urobili. Táto príhoda rozhodla aj o jeho mene. Vybrali pre neho meno Rinaldo.

Hovorilo sa o ňom, že sa narodil s husľami v ruke. Rovnako ako aj ďalší jeho príbuzní, ale nie všetci mali to šťastie, aby svoj talent mohli rozvíjať. Rinaldo vyrástol s podporu matky, ktorá mu spievala. Od detstva sa stretával s folklórom a folkloristami, ktorí chodili po kraji a zbierali ľudové piesne. A okrem toho si všímali aj mladých talentovaných muzikantov. Od troch rokov hrával s otcom na svadbách, v piatich rokoch bol primášom, od siedmich navštevoval hudobnú školu vo Zvolene. Tu získal základy teorie. Ľudová hudba ho fascinovala a napriek tomu, že mal viacero ponúk, aby sa venoval vážnej hudbe, okrem iného napríklad aj od Karola Plicku, zotrval pri ľudovej hudbe. Ako sedemnásťročný sa stal študentom Konzervatória v Prahe a to rovno v treťom ročníku. Od dvadsiatky bol v SĽUK-u, bol jeho spoluzakladateľom a pôsobil v ňom celých 33 rokov!

V roku 2000 získal Cenu ministra kultúry. Zomrel vo veku 77 rokov 1. júna 2006