Balkan Trafik!

 

La troupe Rom Kesaj Tchave ce samedi à Bruxelles - © Tous droits réservés

 

Kesaj Tchave navracia pocit hrdosti bruselským Rómom

26 apríl 2015

Koncert skupiny Kesaj Tchave (v preklade: deti víly), tento víkend v Bozare, poskytol iný pohľad na rómsku kultúru, ďaleko od zaužívaných stereotypov v našich západoeurópských mestách. Súbor sa skladá z dvadsiatky mladých Rómov, pochádzajúcich zo slovenských osád.

Francúzsko-slovenský hudobník, Ivan Akimov, mal nápad, už je tomu pätnásť rokov, založiť skupinu Kesaj Tchave. Jeho žena je rómka, sociálna terénna pracovníčka. Manželský pár vtedy ponúkol mladým Rómom, v obzvlášť nevyhovujúcej situácii na Slovensku, sa zúčastniť na jednom tak trocha bláznivom projekte, a to bolo založenie tanečno-hudobno-speváckeho súboru. Projekt mal trvať tri mesiace.... a pokračuje dodnes, aj keď mladí umelci stále nacvičujú v jednej nevykúrenej chodbe v zime.

Súbor je pravideľne pozývaný do zahraničia

Pri každom predstavení, súbor si podmaní divákov energiou a tempom svojej hudby, emóciou spevov príštiacich z ciest ktoré zavial čas. V publiku sú prítomné viaceré rómske združenia, deti ktoré žili alebo žijú na ulici sú v prvých lóžach. S Kesaj Tchave, pocity hlboko potláčané vychádzajú na povrch. Mladá žena sa nám zdôverí aká je hrdá, že konečne môže vidieť svoju kultúru uznanú a obdivovanú, ona ktorá sa tak často hanbila za svoj vlastný život keď žobrala na uliciach Bruselu. Ivan Akimov, vedúci súboru, ale odmieta akékoľvek ružové okuliare. Mnohí Rómovia sú odtrhnutí od svojej kultúry, ale keď zaznejú husle, mnohí z nich si spomenú na gestá, tanečné kroky, piesne časom odviate...

Mágia, ktorá pôsobí zakaždým keď deti z Kesaj Tchave vystúpia na scénu, a obzvlášť keď to je za hranicami Slovenska.

Véronique Fievet

Goran Bregovic rozžeraví atmosféru na nevydržanie. Tento krát, nielen že uvedie svoje najlepšie skladby, ako Gaz, Gaz, ale aj predstaví svoje nové hity a známe trháky. Objavte jeho zdroje inšpirácií : ľudovú hudbu sevdah skupiny Divanhana zo Sarajeva, svieže improvizácie a tradičný šmrnc  Nathan Daems Karsilama Quinteta, hudbu a tance bulharského ľudového súboru Botevgrad. A čo sa týka Kesaj Tchavé, tí dajú zo seba všetko to najlepšie, pred divákmi nažhavenými životom prekypujúcou fanfárou Gorana  Bregoviča.

https://fr.euronews.com/2015/04/27/balkan-trafik-met-les-balkans-a-l-honneur/

https://www.balkantrafik.com/2015-edition-photos-best-of-2/

 

 

Fotogaléria: Balkan Trafik!

https://fr.euronews.com/2015/04/27/balkan-trafik-met-les-balkans-a-l-honneur/