Sziget

Sziget Festival s hudobnými hviezdami (a nielen o hudbe)

Najlepší Sziget všetkých čias - mnohí jeho účastníci takto charakterizovali tohoročný najväčší hudobný festival v strednej Európe. Zážitok bol dokonalý, to sa dá (fakt bez pochýb) povedať o festivale, ktorý opäť oživil Starobudínsky ostrov.

Žiadni pochybní a podivní interpreti na Szigete tento rok (v dňoch 12. až 18. augusta) nemali šancu. Naopak, zišiel sa tu špičkový hudobný výber z celého sveta.

Našej pozornosti neušlo ani energické vystúpenie rómskej skupiny Kesaj Tchave zo Slovenska. Pod vedením Ivana Akimova očarili divákov svojím tradičným tancom a spevom.

Ľudové noviny, Portál Slovákov v Maďarsku, august 2008

Prvý deň – Skvelé vystúpenie z Kežmarku

Prvý plnohodnotný deň festivalu je úspešne za nami. Pestrý program pritiahol 63 tisíc záujemcov. Na Hlavnom pódiu sa vystriedali Anti-Flag, MGMT, Flogging Molly, Alanis Morissette a The Kooks... 

...a na Pódiu svetovej hudby Balog Kálmán Gipsy Cimbalom Band, Mercedes Peón, Leningrad a z Nigérie Seun Anikupalo Kuti & Egypt 80 Fela’s Band. Našej pozornosti neuniklo ani energetické vystúpenie rómskej skupiny Kesaj Tchave zo Slovenska.
Vo večerných hodinách nás prilákala do Šiatra rómskej hudby vynikajúca atmosféra a muzika skupiny 
Kesaj Tchave, ktorí pochádzajú z rómskych osád neďaleko Kežmarku. Pod vedením Ivana Akimova očarili divákov svojim tradicionálnym tancom a spevom.

Sziget Festival, Štvrtok, 14 august 2008

Sziget Festival, to je niečo neskutočné, výnimočné, mimo bežného ponímania, niečo čo presahuje bežnú predstavivosť. Proste, to treba zažiť. To množstvo ľudí, záplava, oceán ľudských tiel, hlava na hlave, niet miestečka kde položiť nohu.. Keď sme sa s našim ozrutným autobusom predierali touto ľudskou mega masou, nevdojak sa ma zocnila akokeby úzkosť, takmer až panika, či to prežijeme, čo ak sa zrazu táto masa dá do pohybu. Veď bolo jasné že to sa nedá kontrolovať ani ovládať...

Ale nič z toho, čo mi vyvolávalo priam zimomriavky na chrbte sa nezrealizovalo. Skôr naopak. Všetko bolo naprosto OK. Maďari si neuveriteľne jednoducho, kľuďánko pianko,  s tým všetkým poradili, a bez najmenšieho náznaku akejkoľvek nervozity či stresu, zvládali túto, na prvý pohľad, priam apokalyptickú situáciu.

Dostali sme sa sem cez Festivalo Khamoro v Prahe. Aspoň toto sa im musí uznať, že na to boli dobrí... Účinkovali sme v Roma Šátra, na rómskej scéne. Boli sme naprogramovaní dosť neskoro, a ešte nás poriadatelia aj požiadali o reprízu okolo jednej po polnoci. Ok, žiadny problém, skôr naopak. Radosť z pôsobenia na takom prestížnom podujatí, miestni, maďarské rómske kapely, pomerne známe, ako aj médiá, nás brali priateľsky, s rešpektom. Veľmi dobrý pocit zo všetkého a zo všetkých.

Boli sme slušne ubytovaní v korektnom hoteli v Budapešti. Ráno švédske stoly. Číňanka, prvý krát mimo svojich rodných Kubách, keď zbadala tie kopy salámy, šunky a všakovakých dobrôt na stoloch, sa okamžite vrhla na ne, akokeby hlavičkou do vody, obrovským skokom, ruky dopredu, v snahe uchmatnúť toho čo najviac a hneď. Našťastie som bol práve vedľa nej, a mohol som ju zachytiť in extrémis, prv ako by skončila na obložených misách ako čerešnička na torte... 

Na ceste do Szigetu sa podieľal aj Slovenský Inštitút v Budapešti a spolufinancovanie bolo aj zo strany Ministerstva kultúry SR.