Zuly

Začiatkom r. 2019 nás navštívilo trio v zložení : Marianne, Myléne a Roxane, priateľky z Paríža. Prišli zo zvedavosti, spoznať, objaviť, čo to je Kesaj a pri tom niečo nafilmovať. 

Roxana, medzinárodne uznávaná špica v stap dance mala so sebou aj svoju dcérku Zuly. Zuly je trizometrická. Nie je to s ňou vždy jednoduché v každodennom živote. Vždy sa najprv zatne, všetko spurne odmietne a až po nejakej chvíli, ktorá môže aj chvíľu trvať, povolí… 

Roxana si zaumienila že ju bude všade brať so sebou, nehladiac na ťažkosti a útrapy ktoré takéto rozhodnutie obnáša. Po ich návrate do Paríža sme sa ocitli na terase jednej kaviarničky, Zuly akurát končila školu, a Roxana skonštatovala, že počas ich malej prechádzky a návštevy osady vo Veľkej Lomnici, možno po prvý krát v svojom živote, nemusela mať žiadne obavy ani starosti čo je so Zuly. Malá bola okamžite, spontánne vzatá do prirodzenej opatery našimi mladými. Začlenila sa do našej skupiny členov súboru, bola pojatá ako jedna zo svojich. Jednoducho a proste, bez zbytočných rečí.

 

 

Pravdaže, ihneď, na začiatku, keď k nám Zuly zavítala, bolo jasné že to s ňou nie je ľahké, jej reakcie boli svojrázne, špecifické. Ale, podľa zaužitej praxi v súbore, nebol čas na nejaké individuálne prístupy, nebol čas sa jej špeciálne venovať, brali sme ju takú akou je a hotovo. Spočiatku bola v úzadí, niečo si maľovala, občas sa pokúšala trucovať, ale život súboru, na ultra plné obrátky pokračoval svojim šialenym tempom, a Zuly sa postupne sama od seba otvárala svetu, hrala sa, tancovala, blbla spolu s ostatnými. Stávala sa takou istou ako tí okolo nej, správali sme sa ku nej tak isto ako ku všetkým, bez najmenšieho rozdielu… akceptujúc pri tom jej odlišnosť, ale bez toho že by sme z nej robili vedu. Všetci sme si rovní a pri tom odlišní… Bolo to pekné stretnutie, pekné spomienky, dúfame, že bude príležitosť si ich obnoviť.

www.kesaj.eu/projekt/kesaj/publikacie/foto-publikacie-/zuly-en-tsiganie/

www.kesaj.eu/fr/projekt/kesaj/priatelia-a-partneri/roxane/