Úrad vlády

slovak

Spravodajstvo

 
Deti Kesaj mohli v lete cestovať na festival do Francúzska aj vďaka finančnej podpore premiéra Fica
Monika Sinuová 
| 27. 9. 2007

Kežmarok 27. septembra (RPA) Účasť detského súboru Deti Kesaj Občianskeho združenia (OZ) Kežmarský hlas na medzinárodných festivaloch vo Francúzsku počas letných mesiacov toho roku pomohol zabezpečiť finančnou dotáciou aj premiér SR Robert Fico. Pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA) to uviedol koordinátor združenia a umelecký vedúci súboru Deti Kesaj (Kesaj Čhave) Ivan Akimov.

Na projekt Kamas te avel feder (Chceme byť lepší) sme dostali koncom jari dotáciu z Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity vo výške 50-tisíc korún. Poskytnuté peňažné prostriedky sme použili na cestovné výdavky pre súbor. Cestovať na festivaly doma, ale aj po svete je finančne náročné. Práve počas letných mesiacov je takýchto festivalov, na ktorých účinkujeme, najviac, povedal Akimov.

Podľa neho získaná dotácia nepostačovala pokryť všetky potrebné náklady, preto urgentne o pomoc požiadali premiéra Roberta Fica.

Situácia bola zúfalá, doslova v hodine dvanástej sme sa obrátili na pána premiéra. Pomohol nám, dostali sme 100-tisíc korún. Vďaka tejto finančnej podpore sme mohli cestovať na festival do Francúzska. Na rôznych popredných festivaloch, ako napríklad v Macedónsku v meste Ohrid aj inde, sa môžeme zúčastniť len vďaka takýmto dotáciám a sponzorským príspevkom. V iných veciach sa snažíme byť sebestační, cestovné výdavky však nedokážeme zvládnuť sami, konštatoval Akimov. Ako ďalej dodal, popredné festivaly vo Francúzsku, na ktorých sa súbor Kesaj Čhave pravidelne zúčastňuje, organizuje medzinárodná organizácia folklórnych festivalov CIOFF z Francúzska.

Hudba a tanec je jedným z nástrojov, čo nám pomáha nájsť spoločnú reč medzi národmi. Rómske deti majú možnosť spoznať kus sveta, a týmto sú vytrhnuté z nie práve najlepšieho prostredia. Prichádzajú do kontaktu s inými ľuďmi, s novým prostredím, majú možnosť sa niečo nové naučiť a po troške sú vďaka tomu lepší, povedal Akimov.

Súbor začínal v Kežmarku s rómskymi deťmi z jednej ulice. Dnes sú jeho súčasťou rómske deti aj z okolitých rómskych osád, ale aj z Veľkého Krtíša a jeho okolia. Viaceré deti zo súboru boli totiž s rodičmi vysťahované z Kežmarku, keď mesto riešilo problémy s neplatičstvom niektorých obyvateľov, prevažne Rómov. Napriek tomu súbor funguje úspešne ďalej a najmä počas letných mesiacov Deti Kesaj po scénach festivalov navštívia mnohé krajiny.

Podľa Akimova sú Deti Kesaj skvelými reprezentantmi Slovenska a Európy.

 

Netreba ani opomenúť prezidenta SR, Ivana Gašparoviča. Pri jednom zo svojich výjazdov na slovenský východ, sa zastavil aj v Kežmarku, a cestou z hradu na radnicu počul hudbu z našej chodby, tak sa zastavil. Chvíľku pobudol medzi nami, videl ako cvičíme, a najmä, videl v akej zime cvičíme (naša chodba nebola nikdy vykurovanä), a onedlho, spontánne, bez toho aby sme ho niečo pýtali, nám poslal finančný príspevok na kúrenie... Komu česť, tomu česť. Vrelá vďaka, pán Prezident.