Francúzsky  Inštitút  na  Slovensku

Výstava „Kesaj Čhavé“ (11. december 2015 ‑ 30. január 2016)

Francúzsky inštitút na Slovensku a združenie YEPCE z francúzskeho mesta Rennes vás srdečne pozývajú na jedinečnú výstavu francúzskych autorov o hudobnom súbore Kesaj Čhavé.

Tento súbor združuje deti z rómskych osád na periférii mesta Kežmarok na severe Slovenska. Skupina pod vedením hudobníkaIvana Akimova a jeho manželky a učiteľkyHeleny Akimovovej už vyše 10 rokov prezentuje kultúru slovenských Rómov prostredníctvom svojich turné v zahraničí, často vo Francúzsku.

 

Výstava s názvom KESAJ ČHAVÉ - príbeh detí víly Kesaj“ rozpráva príbeh súboru prostredníctvom komiksu od ilustrátora Johanna Le Berre (Tygibus.fr) spoločne s fotografiami a videami od viacerých autorov.

 

 

Paralelne k výstave Kesaj Čhavé francúzski fotografi Marie-José a Claude Carret-ovci predstavia výstavu „Naše putovania Cigániou“ - intímne pohľady na život Rómov na Slovensku.

 

 

 

Galéria Francúzskeho inštitútu, Sedlárska 7, Bratislava, 11. december 2015 - 30. január 2016

Vernisáž v piatok 11. decembra 2015 o 16.30 za účasti umelcov a súboru Kesaj Čhavé!

 

Stiahnite si plagát k výstave

Blog o Kesaj Čhavé po francúzskyhttps://kesaj.blogspot.fr/
Stránka televízie Arte venovaná súboru: https://info.arte.tv/fr/roms-en-slovaquie

 

O výstave

Johann Le Berre

Výstava komiksových ilustrácií výtvarníkaJohanna Le Berre s pôvodným názvom „Cigáni, raj pre oči“ znovu vykresľuje každodenný život detí zo skupiny Kesaj Čhavév priebehu posledného desaťročia.

Táto výstava umožňuje objavovať proces tvorby komiksu a zároveň sa ponoriť do dobrodružstva súboru Kesaj Čhavé.

Autor ponúka muzeálnu scénografiu. Prehliadka začína v umelcovom ateliéri. Ďalej Johann Le Berre predstavuje komiksové pasáže spoločne s originálnymi kresbami a farebnými zväčšeninami v rytme kľúčových epizód jeho komiksu. Svoje kresby priamo konfrontuje s originálnymi dokumentami (fotografiami, videami....), ktoré inšpirovali jeho prácu o kultúre Rómov.

Autor sa pri príprave tohto výstavného projektu spojil s viacerými umelcami z francúzskho mesta Rennes, aby spoločne ponúkli rôzne uhly pohľadu na rómsku tématiku. Títo umelci sa spojili okolo súboru Kesaj Čhavé a jeho projektu integrácie rómskej mládeže. Každý z nich prináša svoj vlastný pohľad na tému miesta Rómov v európskej spoločnosti a na kultúrnu a sociálnu problematiku s tým spojenú.

Do prípravy výstavy Johanna Le Berre sa zapojil nasledujúci kolektív umelcov z francúzskeho mesta Rennes:

Marie-José a Claude Carret

Fotografie:

Marie-José a Claude Carret, fotografi z mesta Rennes navštevujú Slovensko a Českú republiku pravidelne od 80. rokov 20. storočia, pričom sa sústreďujú najmä na fotografiu z prostredia Rómov.  

Okrem fotografií prezentovaných v rámci výstavy Johanna Le Berre ponúkajú vo Francúzskom inštitúte aj svoju výstavu Naše putovania Cigániou.

Videá:

Výstava je na viacerých miestach doplnená projekciou dokumentárnych videí:

Simon Coss, režisér z mesta Rennes pre túto výstavu natočil interview s Johannom Le Berreom v jeho ateliéri ako i rozhovor medzi ilustrátorom a Ivanom Akimovom. Video bolo natočené na Slovensku v septembri 2014.

Sébastien Fraboulet

Sébastien Fraboulet, videoumelec združenia Yepce, navrhol audiovizuálnu inštaláciu pripomínajúcu umelcov ateliér.

Každá kapitola komiksu je ozvučená jednou piesňou,Sébastien Fraboulet ponúka jej videoklipovú verziu.

Ako ozvena k témam výstavy sú prezentované i úryvky z televíznych reportáží o súbore Kesaj Tchavé : reportáž TV Arte o rómskej škole ktorú deti zo súboru navštevujú, reportáž TV France 3 Bretagne Ouest o turné súboru v Rennes v roku 2008, ...

 

 

Fotogaléria: Francúzsky Inštitút v Bratislave - Inštalácia výstavy

Fotogaléria: Francúzsky Inštitút na Slovensku, Vernissage