Korešpondencia

 

Korešpondencia so žiakmi školy Jacques Prévert z Rennes, po rezidencii súboru na jar 2013

 

Drahý Ivan,

Ako som Ti sľúbila, tu je ďalší dopis. Aby sme povedali dovidenia, aby sme poďakovali, aby sme si spravili radosť... Každý jeden žiak napísal dopis, a dal do neho svoje srdiečko. Tiež sú tu aj kresby Eiffekly a fotky. Sú také aké sú, ale sú to spomienky na veľmi šťastné chvíle. Plno som ich zavesila v triede, deti si ich veľmi radi obzerajú, komentujú ich...

Rodičia ktorí boli prítomní na koncerte v MJC Bréquigny boli nadšení, povedali mi to.

Čo sa mňa týka, ako som ti už spomínala, zostávam hlboko dojatá, poznačená týmto stretnutím. Bolo to KRÁSNE, jednoducho a proste... Len tak, a pri tom tak zriedkavé v tom našom podivnom svete.

Doma, tiež odovzdávam mojim 2 deťom trocha hudby Kesaj Tchave, s CD-čkom, a tiež s posledným Pitt´Ocha (fandíme od samého začiatku)

Skrátka, vďaka Ti, vďaka im!

Peknú cestu Vám všetkým.

Do videnia, cez mail, alebo na nejakom festivale, alebo ešte nejako inak. Prosím Ťa, odovzdaj srdečný pozdrav všetkým tvojim mladým!

Alexia

PS: skoro som zabudla, prikladám posledné číslo nášho školského časopisu s Kesaj Tchave na titulke!

 

Dobrý deň, nikdy nezabudnem na koncert, bol by som rád keby ste mohli zostať trochu viac s nami. Strašne sa mi páčili tie dva dni s Kesajovcami. Dobre nosíte svoje meno Deti víly Kesaj. Vaše pesničky sú nádherné, vaše tanečné kroky a muziky tiež. Rád by som sa bol dozvedel o Vás viac. Ďakujem Vám že ste prišli. Dúfam, do videnia!

 

Dobrý deň,

To je Nabil. Ako sa máte? Veľmi sa mi páčili tie dva dni s Vami, výnimočnými tanečníkmi, hudobníkmi a spevákmi. Naučil som sa tanečné kroky, ale sú presda len ťažké.  Ďakujem Vám všetkým že ste ma naučili. Ahojte

 

 

Ahojte, Kesajovci!

Strávil som s Vami dva úžasné dni!

Nikdy som nevidel tak dobrých tanečníkov, dievčatá a ich prevelikánske kroje sú prekrásne. Zbožňujem Vaše meno: „Deti víly“. Chvíle olovrantu boli super. Ďakujem Vám za to čo ste ma naučili (tanečné kroky, čapaše...). Obdivujem Vás. Veľmi sa mi páčil koncert. Dúfam že Vás opäť uvidím. Do skorého!

Elisha!

 

Dobrý deň Kesaj Tchave

Som veľmi rád že som strávil pol dňa s Vami, že som sa mohol učiť Vaše pesničky a tancovať s Vami. Som rád že ste prišli do Rennes. Ďakujem!

Okan Gurel

 

Hi,

Vďaka Kesaj Tchave za všetko čo ste nás naučili (tanec), vďaka že ste boli tak milí s nami. Ste neuveriteľní! Zbožňujem tie dva dni s Vami!!! Na konci som bol veľmi unavený. Po vystúpení by som býval rád zostal s Vami v MJC celý večer. Ahoj Dominik, dúfam že sa skoro uvidíme

Tim

 

Dobrý deň Kesaj Tchave,

Veľká vďaka za tanečné kroky, a za veľký

koncert, nácviky boli super. Páčili sa mi

Vaše kroje, a hlavne keď sa vírili, strávil som

vynikajúce chvíle s Vami. Veľká vďaka!

Nikdy nezabudnem na tento veľký zážitok s Vami!

Kesaj Tchave, nikdy na Vás nezabudnem!

Dúfam že Vás zase uvidím. Do videnia!  

Neary Moeur!

 

I love Kesaj Tchave

Ahoj..

Najprv jedno veľké ďakujem, Vám Kesaj Tchave a tiež Ivanovi a Helene že ste prišli sem, do Rennes. Nikdy nezabudnem na všetky tie chvíle strávené s Vami!!! Veľmi sa mi páčili tanečné kroky ktoré ste nás naučiil. Ste výnimoční tanečníci a speváci, ostanete na vždy v mojom srdci.

Páčili sa mi Vaše kroje! Boli ste báječní!!!

Dúfam že Vás ešte uvidím!

Ďakujem

Cassandra

 

Dobrý deň Kesaj Tchave!

Ďakujem Vám že ste nás naučili Vašu muziku a Vaše tance, bol to veľký moment radosti. Ste veľmi veľkí tanečníci!

Do skorého, do videnia

Nathan

 

Dobrý deň,

Ja som Lisa, strávila som pekné chvíle s vami. Dobre som sa pobavila, naučili ste ma plno vecí. Dovidenia a do skorého, Kesaj Tchave.

Lisa

 

Dobrý deň, Kesaj Tchave,

Dobre som sa zabavila počas týchto dvoch dní, boli to moje najobľúbenejšie dni.

Chcela by som aby sme zase boli s vami.

Páčili sa mi Vaše kroje.

Bolo to super!!!

Vďaka za toto stretnutie.

Ayse Lezgin

 

Dobrý deň, Keasj Tchave!

Je Vo štvrtok a v piatok to bolo super! Dobre sa zabavila, a kroky boli geniálne. Aj keď nehovoríte veľmi po francúzsky, predsa sme len trochu pochopili že ako chcete aby sme sa postavili, atď.  Kroje boli prekrásne. A Cyril tancuje super rýchlo, ako keby Speedy Gonzalez. Bolo to naozaj výnimočné keď malí robili saltá! Dúfam že sa skoro zas uvidíme. Staršne dobre spievate. Naozaj zbožňujem.  Do videnia a do skorého

POLHOŠ, SIMONA, SLAVO, MARIA, MIRA, PATA, DOMINIK, KATKA, YVAN,

Cyril kráľ tanca, TOMIE, STEVO, TOMAS, GIZELA, KESAJ TCHAVE

Jessie

 

Kesaj Tchave!

Tie 2 dni s Vami sa mi naozaj páčili! Keď ste nás „naučili“ Váš tanec, tak to bolo dobré. Máte veľa energie! Myslím si že Váš tanec je nádherný. Keď sme boli na scéne spolu s  Vami, tak som sa dobre zabavil! Tancujete rýchlo, dobre, a dávate chuť tancovať! Keď sme sa rozišli, vo štvrtok 28-eho, chcel som sa rýchlo vrátiť v piatok 29-eho marca. Ďakujem Vám za Vašu prítomnosť, Vašu energiu, bolo to super! Vďaka a do videnia!

 

Dobrý deň Kesaj Tchave

Strávil som veľmi dobrý večer, vystúpenie bolo vynikajúce! Veľmi dobre spievate a tancujete. Nestihli sme si povedať do videnia. Dúfam že sa zas jedného dňa stretneme.

Pokračujte takto ďalej!

Déborah

 

Dobrý deň, počas nášho stretnutia ste boli výnimoční. Chcem sa rýchlo stať taký ako Vy. Boli ste nádherní s Vašimi krojmi, ste rýchli. Cítil som niečo zvláštne počas prípravy na koncert. Cyril ma učesal a on nás učil tancovať. Cítil som že Cyril je môj najlepší kamarát a že je môj brat. Kesaj ktorého mám najradšej, je Cyril. Každopádne mi budete všetci veľmi chýbať. Veľmi sami páčil koncert.

Nadim

 

Ahojte Kesajovci

Najprv by som Vám chcela poďakovať za chvíle ktoré sme strávili s Vami. Ste úžasní, vedzte že nikdy nezabudnem na chvíle ktoré som strávila s Vami. Tiež, tanečné kroky, ktoré ste nás naučili, Vaše kroje, všetko bolo vynikajúce. Tisíc krát vďaka. Do videnia Kesaj Tchave

Delphine

Kesaj Tchave!!! Nikdy na Vás nezabudnem

 

Dobrý deň všetkým, strávila som dobrý moment s Vami všetkými, dobre som sa zabavila. Bola som netrpezlivá stretnúť sa s Vami vo štvrtok. Páčilo sami učiť sa tanečné kroky s dievčatami. Kroje sú veľmi veľmi veľmi pekné, majú krásne farby. Bolo to fajn že sme mohli spolu olovrantovať. Bola som rada že môžem s Vami vystupovať. Zbožňujem to!!! Nikdy nezabudnem na chvíle strávené s Vami všetkými. Do videnia! A veľká vďaka!!!

Maela Sayede

 

Dobrý deň Kesaj Tchave

Dobre som sa zabavila počas tých dvoch dní, lebo veľmi veľmi dobre spievate a ste srandovní a dobre tancujete.  Dúfam že sa budeme môcť opäť stretnúť, lebo tie dni boli nádherné a čarovné. Hlavne, keď ste mali prísť, už som bola netrpezlivá kedy Vás uvidím. Každý večer, neprestávam myslieť na tie dva dni ktoré sme strávili spolu. A Vaše kroje boli priveľmi krásne! Do videnia kesaj tchave a veľká vďaka za tie dva krásne dni ktoré sme strávili spolu.

Souraya

Cyril, Mira, Athony, Yvan,Helena, Kesaj Tchave, mám Vás rada

 

Dobdeň,

Neskutočne sa mi páčili tie dvdni s Vami. Keď sme Vás počuli spievať, boli sme ohúrení. Tiež sa mi veľmi páčili Cyril a Dominik

Theo

 

Le P´tit Prévert

FARBAMI HÝRIACE ŠŤASTIE!!!

KESAJ TCHAVE

Na stretnutie s deťmi víly

 

Počas dvoch dní, vo štvrtok 28 a v piatok 29 marca, sme spolu so žiakmi CM1 triedy MM Bécel a Lechaux, zažili výnimočné, magické chvíle s deťmi víly Kesaj: Kesaj Tchave.

Jedná sa o skupinu mladých rómskych tanečníkov, hudobníkov a spevákov zo Slovenska. Sú sprevádzaní Ivanom Akimovom a jeho manželkou Helenou. Ivan je veľkým hráčom na balalajku.

Štvrtok ráno, Kesaj Tchave prišli do školy, spievajúc a tancujúc, a všetci žiaci sa mohli zúčastniť úžasného koncertu v telocvični. Výborne tancujú a spievajú, dievčatá majú velikánske pestrofarebné sukne ktoré sa víria vzduchom akonáhle sa pohnú. Veľmi rýchlo, všetkých strhli do tanca!

Poobede, a v piatok celý deň, boli naše dve triedy v MJC Bréquigny a záčastnili sme sa tanečno-speváckych dielní a skúšali sme na piatočný koncert. Najstaršie z Kesaj Tchave naučili dievčatá niekoľko tanečných krokov a choreografií, a najstarší spravili to isté s chlapcami. Tance dievčat a chlapcov sú veľmi odlišné. Chlapci občas stepujú, robia akrobatické kúsky a čapašujú. Tiež sme spievali niektoré z piesní ich repertoáru, ktoré sme nacvičovali každý pondelok s jedným muzikantom, Manuom.

Nehovoria po francúzsky, ale aj tak sme nesmierne veľa komunikovali a veľa sa naučili, len vďaka tancu, bolo to neuveriteľné! Majú fantastickú energiu a dokázali nám odovzdať spústu vecí s veľkou štedrosťou. Mohli sme sa spolu podeliť aj o chvíle oddychu, medzi dvomi skúškami: podelili sme sa spolu o koláče ktoré sme priniesli, kreslili sme, pýtali sme od nich autogramy, niektorí z nich hovorili trochu po anglicky.

Kesaj Tchave priniesli so sebou veľa krásnych krojov pre dievčatá: boli šťastné že si ich mohli obliecť a dať sa nalíčiť Kesaj Tchave. A potom prišla veľká chvíľa koncertu: energia, farby, úsmevy, hudba, hlasy, tanec... Vír ktorý rýchlo strhol divákov!

Bolo to nezabudnuteľné stretnutie pre väčšinu z nás. Vďaka Vám, Kesaj Tchave, dúfame že naše cesty sa raz opäť skrížia jedného dňa!

Žiaci CM2, učiteľky Mme Olivier, Mme Freslon