Tlač

 

 „Tento jedinečný súbor už dvadsať rokov hovorí o tolerancii, rôznorodosti, exklúzii, s deťmi zo sociálne slabších štvrtí. Hovorí aj o umeleckej náročnosti, práci, ambíciách. Diskurz, ktorý sa na scéne zhmotní v neuveriteľnú energiu.“

Libération - jún 2013

 

 „Predstavenie je jedno vizuálne šťastie, ktorým sa naplnia oči a duša. La Tsigane je tiež prekypujúcou parabolou nápadov a spontánnosti, ktoré jedine deti sú schopné každý večer znova vynájsť.

Caroline De La Porte - Novinárka - október 2014

 

 „Tonické predstavenie, veselé a nepodlízavé, ktoré nezabúda klásť tie správne otázky.“

Altermondes - november 2014

 

 „Dojímavé predstavenie, interaktívne prítomnosťou mladých výkonných umelcov, talentov v surovom stave, a podmanivej hudobnej úpravy, náročná zámienka, ale posolstvo je vyslyšané...“

Françoise Carbonero - Service culturel de la ville de Gap - február 2015

 

 „24 detvákov, zo sociálne slabších parížskych štvrtí, a ich doprovod, vytvorili divadelnú hru v ktorej sa postavia proti sebe večne vzdorní Galovia proti Cigánom : téma stále aktuálna, spracovaná s citom a humorom, aby padli všetky tabu. Hĺbavé ale aj vyšinuté, predstavenie je hodné veľkého Kusturicu.“

Le Dauphiné libéré - február 2015

 

 „Vďaka v mene našej školy. Vďaka Vám sme zažili veľký okamih stretnutia, výmeny, sviatku. Naši žiaci budú na to ešte dlho myslieť.“

Sylvette - Enseignante à l’école Oronce Fine à Briançon - február 2015

 

 „Aký obdivuhodný talent, živé umenie a divadelné.“

Jean-Claude Warnant - Académie des Molières - máj 2015

 

 „La Tsigane de Lord Stanley“ vyráža  po cestách Francúzska na turné, na známosť všetkým náhodným pocestným, je tu riziko, že ich pohľad na Rómov sa po tomto stretnutí môže zmeniť.“

France Ô - jún 2015

 

« La Tsigane de Lord Stanley ? Multi-etnická životodarná farandola!“

BSCNews - juin 2015

 

 „Je to príbeh a priori nemožnej lásky. Lásky medzi Cigánkou a anglickým aristokratom, medzi dievčaťom Bohémy a mešťanom... Koniec koncov, hra je roztopašnou ódou na toleranciu, rešpekt a slobodu. Predstavenie pre celú rodinu!“

Le Parisien - február 2016

 

 „Sú to ešte len deti, ale už sú ako veľkí.“

Culturebox - marec 2016

 
 

HOVORIA O TAMERANTONG!

 

Som super šťastná že môžem podporiť vystúpenia Tamerantong! Ako to dobre padne, môcť byť v tomto publiku, s deťmi, dospelými a seniormi (medzi nimi aj ja), kričať a tlieskať týmto malým hereckým zázrakom, to je úžasné! Ich talent, čaro, uvádzajú celú sálu do kolektívnej radosti.

Tamerantong!, to je pravé show. ŽIVÉ! Malí vidia hercov, chlapcov a dievčatá v ICH veku,

KONEČNE!!, a mne to pripomína muzikály v Anglicku, ktoré spájajú tanec, spev, humor, sústredenie, drámu... Konečne, vo Francúzsku, objavujem Tamerantong! Inštitúcia ktorá rozveseluje svojich poslucháčov, robí ich dobrými a nadšenými. Tieto show sú tak dobre spravené, že sme hneď nadšení ich úspechom a ich standing ovation je plne zaslúžené!!!

Jane Birkin – Speváčka, režisérka a herečka

 

Keď som vyšla z Café de la Danse, bol to ako balzam na moje rany. Nestáva sa to tak často v našich časoch. Po zhliadnutí tohto, prichádzajú na um slová ako inteligencia, humor, nasadenie, veľké slová ktoré sa tak často profanujú, tak často miešajú so všetkým možným. Zrazu ako keby opäť nadobudli ich jednoduchosť, ich význam. Sme šťastní keď vidíme šťastie týchto detí, ich radosť, krídla slobody ktoré im rastú na celý život. Nuž, nech čo najviac zhliadne túto krásnu robotu. Najprv deti, aby mali chuť robiť to isté. A potom všetci tí, ktorí ich môžu podporiť a prijať v mestách, miestach, pre šťastie všetkých. Vďaka vám všetkým, Tamerantong!, malým ale aj všetkým veľkým, ktorí sa potia aby toto čudo vydržalo čo najdlhšie. Bravo všetkým!

Maguy Marin – Chorégrafka

 

Práve som videla predstavenie Tamerantong! a chcem všetkým tlmočiť môj obdiv nad obdivuhodnou prácou ktorú ste odviedli, deti a vy. Tak ako v prípade  veľkých poviedok, pri vystúpeniach, filmoch, podarilo sa vám rozosmiať, dojať, a tiež zaujať malých aj veľkých. Vďaka, a ešte raz, bravo všetkým

Agnès Jaoui – Herečka, režisérka a speváčka

 

Bol som na Tamerantong! na špičkách, nie súc veľkým nadšencom detských predstavení : vždy sa oprávnene obávam že sa ocitnem pred nejakým prepadákom, alebo, ešte horšie, pred nejakým posolstvom (väčšinou zakódovaným).

Takže som mal príjemné prekvapenie vidieť predstavenie výnimočné svojou inteligenciou, nápaditosťou a najmä extrémnou HRAVOSŤOU!!! Predstavenia Tamerantong! nie sú predstavenia pre deti ale sú hrané deťmi pre všetky vekové kategórie... Najväčším prekvapením bolo pre mňa vidieť s akým majstrovstvom táto skupina dokázala viesť tieto deti. Ich vystúpenia, ako skladačky, sa užívajú na viacerých úrovniach citátov, náznakov, ale aj ich spôsobilosťou dať sa zamyslieť nad spoločnosťou v ktorej žijeme, a podnietiť rozmýšlanie vo všeobecnosti... Veľké ĎAKUJEM celému súboru za túto lekciu civizmu a katarzie smiechom. Nezbudnite... dotiahnú to ďaleko.

 

Yann Collette – Herec, sociétaire de La Comédie Française

Vystúpenia Tamerantong! vzbudzujú obdiv. Christine Pellicane, pôvodom z alernatívneho rocku, založila divadelný súbor Tameantong v 1992 aby mohla robiť predstavenia v profesionálnych podmienkach s deťmi zo znevýhodneného prostredia z Belville. Odvtedy, viacero čelných súborov bolo postavených.

Čo sa týka predstavení, sú hrané na plné pecky, v šialenom tempe Ludwiga von 88, rockovej skupiny, sesternice súboru, s kulisami a kostýmami pozliepanými z recyklácie. Môžeme sa len pokloniť pred touto prekypujúcou energiou, radosťou zo scény odovzdanou plnej sále. Tamerantong! nás svojou štedrosťou a svojim nasadením odomstieva od chladných inštitucionálnych večerov.

Edith Rappoport - Direction des Affaires culturelles d’Île-de-France

 

Koľko talentu, obdivuhodného, živé umenie, divadelné. Šťastnú cestu. So všetkou mojou vďakou....

Jean-Claude Warnant - Académie des Molières

 

Vždy si kladieme otázku ako Christianne Péllicane bude môcť ešte vylepšiť svoje predstavenia, a nikdy nie sme sklamaní... Z jednoduchého dôvodu. Christíne nejde o to aby spravila ešte lepšie. Ide jej o to aby bola úprimná. Robí so svojou šťavou, so svojou odvahou pasionárie spravodlivosti a humoru, so svojim talentom rozprávačky a neobmedzenou láskou ku deckám všetkých kalibrov. Čiže, samozrejme, môže to byť len lepšie. Je to lepšie. Bodka.

A deti, na scéne, nám dokazujú ich neuveriteľnou emocionálnou silou, v uletených réžiách plných nehy, presných a ohurujúcich, že  vždy majú odpoveď na problémy našej zle pomiešanej spoločnosti. Stačí ich počúvať, nasmerovať ich ku pravde, a rešpektovať ich. Tameantong je úspešná križiacka výprava k nemožnému. Vďaka. Dlhý život Vám.

 

Marianne Groves – Herečka, autorka a režisérka

Prvé slová Laury (mojej dcéry) (6r) po jednom z vašich predstavení . „ Chcem ich vidieť zase“. Ja (45 r) plačem. Je to pravda, plačem! Tak prekypujete entuziasmom, že sa to stáva až veľmi dojímavé, dávate chuť hýbať sa, ľúbiť, žiť a pozvať celú sálu na pohárik, lebo by to bola škoda sa rozísť len tak, po takom dobrom zážitku. BRAVO!

 

Thierry – Divák - La Coupole, Sénart - Combs-la-Ville.

Keď je človek na čele zariadenia ktoré má ako hlavné poslanie rozvoj kultúrnych praktík a občianských postojov, súdružného otvorenia sa na svoju štvrť, najmä na lokálne sociálne väzby, a všeobecne na rozvoj vzťahov medzi umení, kultúrnymi praktikami a mestom... , mať Tamerantong! v svojom blízkom okolí je šancou. Preto aj, rýchlo po našom príchode, sme z nich spravili našich umeleckých súputníkov. Stvárňuje sa to permanetnou výmenou, spoločnými akciami, vzájomnými službami a hlavne spoločnou predstavivosťou.

V treréne Tamerantong pretvaruje sociokultúrnu rôznorodosť do kreatívnej sily. Tento divadelný súbor vskutku valorizuje umeleckú a kultúrnu výpoveď ľudových štvrtí, snúbi umeleckú disciplínu a pôžitok z hry, otvorenie sa kultúre a osobné vyzretie, tvorbu a emancipáciu.. Pre uľahčenie prístupu rodín a obyvateľov predmestí ku kultúrnemu zariadeniu, akým je naše, spolupráca sTamerantong! je naozaj veľmi vzácna.

Tamerantong! je tiež združením ktorého kolektívny prínos posilňuje zmysel jeho postupu, podniecujúc túžbu a zvedavosť vo veľmi širokom okruhu. Rodiny, priatelia rodín a obyčajní diváci veľmi rôznorodého pôvodu a prostredia tu čerpajú energiu a bojaschopnosť, do protiprúdu pasivity, konzumerizmu a niekedy beznádeji, ktoré dennodenne ohrozujú sociálny život v našich štvrtiach i mimo nich.

Pravideľná prítomnosť Tamerantong v našich priestoroch, a naša spolupráca, rukolapne svedčia, že nie je žiadny rozpor medzi štedrosťou ich predsavzatí a ich realizáciou.

Philippe Mourrat – Directeur de la Maison des métallos – Paris

 

Umelecký kumšt, zmysluplnosť pedagogických postupov, energia a štedrosť Tamerantong! okúzlili náš vlastný divadelný súbor, v 2006, v čase keď sme sa etablovali v našom divadle La Belle Étoile. Tamerantong! v Plaine Saint-Denis, to je ovocie stretnutia dvoch divadelných súborov, mestskej štvrti a mesta.

Aby sa dosiahol úspech, musel byť súbor atraktívny a ambiciózny, zdieľať vôľu zblížiť ľudové štvrte s divadlom, s týmto životaschopným odvetvím, dobroprajným, sršiacim životom, ktoré žije s divákmi a pre divákov.

Odmenenou je podpora publika, ktorého vernosť z roka na rok potvrdzuje povesť ľudového divadla, sympatiami celej jednej štvrti a uznaním celého mesta. Desiatky mladých zažili túto neskutočnú skutočnosť, prekračujúcu ich možnosti a vedomosti, ich predstavivosť, prekračujúc najmä ich pôvodné spôsobilosti ktoré im boli predurčené sociálnou a kultúrnou fatalitou.

Súbor Tamerantong! v divadle La Belle Étoile, to je divadlo ktoré sa otvára stovkám detí ktoré sa prišli pozrieť na ich spolužiakov, ich kamošov z ulice, a ktorí objavujú čo to je divadlo, im blízke, prístupné aj ako nástroj na otvorenie sa svetu s jeho protirečeniami, s jeho dospeláckymi problémami, o ktorých sa len zriedkakedy s nimi hovorí. Vďaka súboru Tamerantong! za celú tú prácu, za to divadlo, za ten pôžitok.

La Compagnie Jolie Môme – Théâtre de La Belle Étoile – Saint-Denis