Povstanie a rómski hrdinovia

Rómovia boli v kontakte s partizánmi aj preto, že žili v blízkosti lesov. Nosili im jedlo, bojovali a umierali s nimi.

Zuzana Kumanová odhaduje, že počas SNP prišlo o život až 1400 Rómov. (Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa)   

BRATISLAVA. 

Pod hrdinské príbehy počas Slovenského národného povstania sa podpísali aj Rómovia. Slovenská spoločnosť sa o osudoch jednotlivcov aj celých rómskych komunít dozvedá až v treťom tisícročí.

Zviditeľneniu tejto témy sa posledných pätnásť rokov venuje etnografka a historička Zuzana Kumanová spoločne s vedcom Arne Mannom, ktorý pôsobí v Etnologickom ústave SAV v Bratislave.

Anton Facuna

Od októbra 1941 pôsobil Anton Facuna zo Sklabine v slovenskej armáde, slúžil v ružomberskom delostreleckom pluku a s ním sa zúčastnil aj bojov na východnom fronte.

"Po návrate na Slovensko v decembri 1943 ho pridelili k technickej brigáde do Talianska. Tam prebehol k partizánskej skupine Rinoldo, ktorá operovala v oblasti Perugie," uviedla Kumanová.

 

Do bojov v SNP aktívne zasiahol na jar 1944. V Ríme sa skontaktoval s československou vojenskou misiou a ako tlmočník sa s americkou výsadkárskou jednotkou dostal na povstalecké územie.

"Zaradený bol do skupiny Day ako sprievodca a pomocník pod krycím menom Anton Novák," dodala Kumanová. Počas povstania sa podľa jej slov o husárskych kúskoch Facunu rozprávali legendy. Nemci za jeho hlavu vypísali finančnú odmenu.

"Po vojne sa Facuna dočkal československej medaily za účasť na SNP a aj uznania americkej vlády," dodala historička.

Partizán Oračko

Kumanová poukázala aj na to, že ústne svedectvá z predchádzajúcich desaťročí spomínajú dokonca samostatnú partizánsku skupinu, ktorú mal viesť Róm - partizán Oračko. Pochádzal z Chmeľova a práve v okolí obce mala operovať jeho skupina.

"Táto téma však nebola doposiaľ dostatočne spracovaná a vyžadovala by hlbší archívny výskum," priznala Kumanová.

Po vypuknutí povstania Nemci zintenzívnili represálie voči rómskemu obyvateľstvu. Kumanová odhaduje, že počas SNP prišlo o život približne 1 400 Rómov. "Dôvodom bolo nielen aktívne pôsobenie Rómov medzi partizánmi, ale aj obvinenie z napomáhania a spolupráce s odbojom," uviedla.

 

Antónia Pustajová

Ako dieťa pomáhala aj Antónia Pustajová z osady Pusté v Čiernom Balogu. Ľuďom, ktorých nacisti zatvorili do miestnej školy nosila jedlo spolu s kamarátkou z majority. Najprv musela prehovoriť svojich rodičov, aby ju v tejto činnosti podporili. Mama varila jedlo a tínedžerka ho nosila do školy.

"Ani neviem, čo to bolo vo mne, že som sa odvážila tam ísť. Bolo mi ľúto tých detí. To si ani neviete predstaviť, čo tie deti robili. Skákali na mňa, také boli hladné. Vravím im: Dajte mi kandličku, zajtra prídem znova," spomína pani Antónia.

Etnológ Arne Mann zozbieral informácie o osudoch Rómov v povstaleckom Čiernom Balogu.

"Obyvatelia Čierneho Balogu v spolupráci s farárom Jozefom Poláčkom mnohých zo zajatcov zachránili. Nosili im jedlo, a pritom sa im podarilo prepašovať aj nejaké oblečenie. Nemeckí strážni vojaci si nevšimli, že zo školy niekedy odišlo viac ľudí, ako ich tam prišlo. Pomoc poskytovali aj miestni Rómovia," uvádza Mann v dokumentárnom filme Baro mariben.


Na útrapy chceli zabudnúť

Brutálne vraždenie Rómov pomáhajúcich odboju zasiahlo aj ich rodiny. Mnoho domov a celých komunít bolo vypálených, nacisti kruto trestali za pomoc partizánom nielen mužov, ale aj ženy a deti.

Tí Rómovia, ktorí prežili, sa po skončení vojny vrátili späť k svojim rodinám. Spoločnosti nemali ako dokázať, že bojovali proti Nemcom. Vedelo sa to iba medzi nimi.

„Mama svojmu bratovi pri kontrole nemeckými vojakmi zo strachu spálila vojenskú knižku, ktorá svedčila o tom, že je partizán. Všetci držali pokope a tajili jeden druhého. Po vojne sa na nich zabudlo,“ povedala pre SME pani Kurejová z Giraltoviec.


Povstalecké územie

Väčšina protirómskych akcií sa odohrala od novembra 1944 do januára 1945, pričom najintenzívnejšie represálie boli na tzv. povstaleckom území.

"Z geografického hľadiska môžeme vymedziť lokality v okolí Hnúšte, Tisovca, v oblasti Banskej Bystrice a Horehronia," spresnila historička. Ďalšie lokality sa nachádzajú v okolí Zvolena, Detvy, Lovinobane, Krupiny, Svätého Kríža nad Hronom, od Kremnice smerom k turčianskemu regiónu.

Od augusta tohto roku pripomína aktívnu účasť i obete Rómov v SNP pamätná tabuľa v Múzeu SNP v Banskej Bystrici.



Čítajte viac: https://romovia.sme.sk/c/20255962/povstanie-a-romski-hrdinovia.html#ixzz4JGRuB6q3