List veľvyslancovi

 

... Ohlas usporiadateľov z Plozévetu, festivalu na konci sveta...(Plozevet sa nachádza na poslednom výbežku európskej pevniny do Atlantického oceána, smerom do Ameriky... :)

 

Dopis Pierrota Bossera Veľvyslancovi Slovenskej Republiky – 07/11/2005

 

Pán Veľvyslanec,


Náš Svetový Festival folklóru hostil minulý august jeden folklórny súbor z Vašej krajiny: skupinu „KesajTchavé“, zloženú z 25 mladých ľudí vo veku od 8 do 16 rokov, pôvodom z Kežmarku, z východného Slovenska, presnejšie z Hradnej ulice.  

Počas 20 rokov sme prijali približne 8000 amatérskych i profesionálnych umelcov zo všetkých kútov sveta. Ak Vám dnes posielam tento dopis, je to aby som Vám jednoducho povedal že doposiaľ nikdy v našej histórii sme nepocítili tak silné emócie ako s týmito mladými Rómami. Aby som Vám opísal čarovný týždeň ktorý sme zažili, použijem slová z jedného z mnohých článkov z tlače, ktoré boli publikované v súvislosti s ich účinkovaním na našom festivale:

 

     Keď srdce začne biť po cigánsky...

Účinkovanie „Detí Kesaj“ (Slovensko) na Mondial´Folku zostane dlho, dlho v pamäti festivalu. Ohnivé farby, urputné vírenie sukní, výbušná energia, cigánske deti zo Slovenska nás všetkých poprevracali sťa by palacinky. 

Narodené na ulici, Ivan sa ich ujal aj zo svojou manželkou a spravili z nich skupinu Kesaj Tchave, víly detí. Šťastná spontánnosť, neuveriteľná radosť zo života a cigánska duša v každej z ich pesničiek. Ani nie desať minút v ich spoločnosti a hrdlo sa vám  zviera, srdce búši, ovláda vás intenzívna emócia.  Tieto detváky majú rozžiarené tváre a ich detské hlasy srdcervúco prenikajú cez tóny balalajky. Ich predstavenie: improvizácia a hlavne, hlavne život.  Xavier bude dlho spomínať na svoju skupinku, on , ktorý ich doprevádzal v Plozevete. Ich rozlúčka na námestí Henri-Normant hovorila veľa o chvíľach spoločného šťastia. Slzy tiekli potokom na jeho lícach a na lícach detí. A oči Plezevetčanov, dole pod scénou boli vlhké, oni tiež.  Sú také stretnutia, letmé, krehké a tak vzácne. Ale jedna vec je istá: srdcia Plozevetčanov budú od teraz aj tak trocha cigánske.“

 

A čo povedať o Ivanovi Akimovi, ich vedúcom, určite, ale najmä a zároveň ich otcom i starším bratom...  len že je to mimoriadny človek. O Slovensku nám bol podaný výnimočný obraz.  Požiadam Vás zablahoželať im  a  oficiálne povzbudiť snahu i správanie týchto reprezentanov vašej krajiny.    

              

Mám tú česť, Pán Veľvyslanec, poukázať vašej Excelencii vyjadrenie mojej veľmi hlbokej úcty.

 

Pierrot Bosser

Prezident Svetového Folklórneho Festivalu MONDIAL´FOLK

Plozevet, Francúzsko

www.mondialfolk.org