Chataulin

 

Belle plongée au coeur des racines tziganes avec Késaj Tchavé

  • Les danseuses avec leurs robes colorées et vaporeuses ont séduit par leurs mouvements gracieux.
    Les danseuses avec leurs robes colorées et vaporeuses ont séduit par leurs mouvements gracieux. 

C'est devant un parking de l'Office de tourisme bondé, que la troupe de chants et de danses Késaj Tchavé ( les enfants de la fée ) s'est produite lundi soir. Il n'y avait même pas assez de sièges pour tout le monde ! Presque du jamais vu dans la cité de l'Aulne. Habituellement, les spectacles (même s'ils attirent du monde) ne font jamais un tel tabac. Beaucoup de personnes étaient debout.

La troupe de chants et de danses Késaj Tchavéréunit une vingtaine de jeunes artistes roms entraînés par un homme dégageant une sacrée énergie, Ivan Akimov. Les danseuses avec leurs robes colorées et vaporeuses ont séduit par leurs mouvements dynamiques et vigoureux. Les jeunes hommes ont mis l'ambiance en descendant de la scène pour venir parmi le public. En tapant des mains, ils ont insufflé la vitalité tzigane. Un méli-mélo de folklore coloré, joyeux et bruyant. Le spectateur a emmagasiné ce soir-là une bonne dose de bonne humeur et de gaieté Slovaque.

 
 

Pekné ponorenie do srdca cigánskych koreňov s Kesaj Tchave

 

Tanečnice so svojimi pestrofarebnými sukňami očarili svojimi pôvabnými pohybmi

 

Tanečný a spevácky súbor Kesaj Tchave sa predviedol v pondelok večer na preplnenom parkingu Turistickej agentúry. Nebolo ani dosť stoličiek pre všetkých! Takmer ešte nikdy nevídané v meste na Aulne. Zvyčajne, predstavenia (aj keď prilákajú návštevníkov) nikdy nie sú až tak natrieskané. Veľa ľudí muselo stáť.

 

Súbor piesní a tancov Kesaj Tchave sa skladá z dvadsiatky mladých rómskych umelcov, vedených mužom z ktorého ide sakramentská energia, Ivanom Akimovom. Tanečnice, so svojimi pestrofarebnými krojmi očarili svojimi pôvabnými a ráznymi pohymbi. Mladý kuži spravili riadnu náladu keď zišli zo scény medzi divákov. Tlieskajúc do rúk, vdýchli cigánsku vitalitu. Koloristý mix folklóru, veselého a hlučného. Divák tento večer načerpal riadnu dávku dobrej nálady a slovenskej radosti.

19.8.2015
Ouest France
 
 
spectacle, 17. 8. 2015
 
Presne tak, ako o tom písali noviny pár dní potom, vystúpenie bolo nabité divákmi, nemali si poriadne kde sadnúť, aj keď stoličiek bolo neúrekom, proste ten nával nezvládli a dosť ľudí muselo sledovať produkciu postojačky. Pre nás to bola príjemná etapa, milé prijatie, strava na úrovni, technika tiež, teda v rámci daných, festivalových možností. Boli sme už v záverečnej fáze nášho doposiaľ najväčšieho, 6 týždňového zájazdu, predstavenie bolo riadne zabehané, produkciu sme si vychutnali, aj keď sa podmienky zdali spočiatku trocha bojové, vystupovali sme na parkingu na tento účel prispôsobenom, so scénou a radmi stoličiek, ale najmä vďaka početnému publiku a vynikajúcej atmosfére, sme to všetko pekne zvládli. Vyslaní sme sem boli v rámci Festivalu Mondial´Folk v Plozevete, našich priateľov sme nemohli ani v najmenšom prípade sklamať, tak sme radi že sa všetko vydarilo a že vystúpenie malo taký priaznivý ohlas v médiách.