Salonta

 
 
Z ľava, dole v prvej rade, Miša, Helena, miestny vajda, Maťo a Cyril
Vystúpenie u vajdu, 5.4.2010
 
Do Salonty sme sa dostali v rámci nášho veľkonočného zájazdu do Budureasy, pri Oradei, v Rumunsku. Bol to náš prvý zájazd v spolupráci s Ccfd, a miestny kontakt bolo združenie Romani Kriss, pôsobiace v oblasti ľudských práv. Lenže oni viac pôsobili v Bukurešti ako v teréne, a aj keď nás prišli uvítať do Oradei, dlho sa nezdržali, a pobrali sa odkiaľ prišli. Ale dá sa to chápať, veď bola Veľká Noc, a to je v Rumunsku možno ešte viac ako Vianoce. Tak sme sa vybrali za rómami sami, na to sme mali so sebou Mišu Boti, našu spojku zo Saint Denis. Miša je miestny rómsky aktivista parížskych predmestí, vajda, sudca Kriss, úžasne s nami spolupracoval pri implementácii v táboriskách okolia Paríža, a bolo jasné, že bez neho by to v Rumunsku nebolo ono. Našťastie mohol ísť s nami, a vonkoncom sme to neľutovali.
Miša mal perfektne zmapovanú celú rumunskú rómsku komunitu v migrácii na západe, presne vedel kto je kto a z kade pochádza. Tak sme sa mohli ocitnúť priamo pri zdroji tej nezvyčajnej migrácii národov, akou sú rumunskí rómovia, ktorých vidieť na koždom kroku na západe. 
Kraj oklo Solanty je podobný našim osadovým končinám. Zvonku vôbec nevidno o čo ide, čo sa skrýva za prvým kopcom. Ale ak viete kam máte ísť, tak objavíte celkom iný svet. Tak to bolo aj v okolí Solanty, kde nám robil sprievodcu Miša, a stretli sme viacerých mladých i starších rómov, ktorých sme už mali možnosť stretnúť v Saint Denis. Dokonca aj jeden mladík už tancoval s nami v Paríži.
Hneď, na tvári miesta sa zorganizovalo vystúpenie. Miestny vajda nám ochotne požičal svoj malý domček, na to sme zvyknutí, v mietnosti 5 x 4 m sa natlačila celá osada a ešte sme aj tancovali a spievali. Podlaha to nevydržala, Cyrilove dupáky dokázali svoje, triesky lietali a steny sa triasli, ale tak to už býva, vajda sa len usmieval a nálada mohla gradovať ďalej. Domáce dievčatá boli vyparádene po starosvetsky, so zlatými mincami na čelenkách, veľký sviatok pre všetkých. Veľká Noc nám spadla z neba.