Bratislava

Revue nationale des groupes roms de chants, danses et musique, Fondation Info-Róma, Zrkadlový háj, 22.11.2004 

 

Bratislava - Festival národnostných menšín, 27 august 2005

Bratislava – Vianočný bazár chalaňov, Bratislavská reštaurácia, 12.12.2011

Bratislava – vernisage de l´Expo de Johann et les Carret, Institut Francais, 11. 12. 2015

Bratislava – Rómovia v meste, In Minorita, Hviezdoslavovo nám., 18.6.2017

Bratislava – Conférence „Les Roms – atout pour le marché du travail slovaque - exemples de Bonnes pratiques“. salle de conférence de la Biliothèque universitaire, 20.02.2018

 

Skupina Kesaj Čhave spustila obdivuhodné „peklo“

V sobotu 21. augusta 2010 v rámci Menšinového kultúrneho leta v Bratislave na námestí Eurovea skupina KESAJ ČHAVE z Kežmarku pod vedením Ivana Akimova.

Deti Kesaj, Kesaj Čhávé, Enfants Kesaj, Diesci Kesaj... Tieto rôzne jazykové obmeny názvu skupiny rómskych detí z podtatranského mesta Kežmarok svedčia i keď o krátkej, ale zato bohatej histórii tohto súboru rómskych  piesní a tancov. Skupina nesie vo svojom názve meno Kesaj. Kesaj je rozprávková bytosť, je to dobrá rómska víla ktorá verí, že dobro ďalšie dobro plodí a že lásku môže dostať len ten, kto ju sám vie nezištne druhému  dať.

Ivan Akimov informoval divákov o tom, že KESAJ ČHAVE existuje 10 rokov a má 30 členov. Členskú základňu súboru tvoria deti z Kežmarku a z okolitých osád vo veku od 3 do 18 rokov. Vedenie, zložené z profesionálnych hudobníkov, sa snaží dať čo najväčší priestor kreativite detí, a tým dosiahnuť čo najväčšiu čistotu žánru, ktorej sú práve oni tým najlepším garantom. Repertoár je šitý na mieru, skladá sa výlučne z vlastného detského výberu ich  najobľúbenejších súčasných rómskych piesní. Rómovia sú v dnešnej dobe ešte jeden z mála národov, u ktorých je spev a tanec obyčajnou súčasťou každodenného bytia. Bez hudby, spevu a tanca by proste nemohli existovať. Však to je zaujímavý rebríček hodnôt?

Skupina už prvými taktami spustila autentickú, rómsku, dynamickú hudbu, vrátane neopakovateľných pohybových kreácií nadaných detí a tínedžerov. V každom ich prejave bolo absolútne nasadenie, množstvo emócií a záujem podať maximálny výkon.Vo vystúpení bolo cítiť symbiózu a súzvuk medzi výkonmi členov skupiny KESAJ ČHAVE, rešpektujúcich pokyny Ivana Akimova, jeho aktívnou hrou v programe, s precíznym naštudovaním jednotlivých čísel programu. Divákom pripomenuli nielen známe rómske melódie, ale prekvapujúco, dokonca v jednej pasáži rómskej skladby vsunuli aj niekoľko taktov známej pesničky, nestora jazzu na Slovensku – Petra Lipu „Maturantky“, v rytme reggae, čo bolo pohotové a nekonvenčné oživenie... Záverečný aplauz vďačných divákov potvrdil ich spokojnosť a nadšenie z vystúpenia KESAJ ČHAVE.

Ľubomír Kamenský, 21 august 2010

 

MENŠINOVÉ KULTÚRNE LETO

Hudobno- tanečná skupina pod vedením Ivana Akimova prezentuje hudbu a kultúru Rómov. Názov súboru v preklade znie Deti Kesaj – víly, ktorá prináša dobro a lásku. Skupina vznikla pred takmer desiatimi rokmi ako platforma pre pomoc deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Nadanie a cieľavedomá práca z nej za ten čas urobili popredné hudobno-tanečné zoskupenie prezentujúce rómsky folklór. Súbor v roku 2008 patril medzi favoritov súťaže komerčnej televízie Slovensko má talent.

Sobota 21. 8. 2010 - Kesaj Čhave (Kežmarok)

 

Hodnotenie používateľov

Rómsky zázrak

Aj toto je tvár rómskeho etnika. Je zaujímavé, koľko miesta a energie sa venuje negatívnym aspektom tejto menšiny. Toto by mali povinne vidieť všetci, ktorí negatívne vnímajú celú rómsku populáciu. Je to zázrak, čo dokážu vyčariť a vyjadriť svojim tancom. Vrelá vďaka za nádherný zážitok

Autor: striga | 21.08.2010, 19:52:59 

institutfrancais.sk/aktuality/345/vystava-kesaj-chave/

 

Pán AKIMOV & KESAJ ČHAVE,
zdravím Vás. Zaslúžite si opakovanú pochvalu, absolutórium, uznanie s "klobúkom dolu", za výborný zážitok, ktorým ste obohatili nielen život Bratislavčanov, ale aj nič netušiacich, nadšených, prítomných turistov, návštevníkov... Odozvu, pocit spolupatričnosti, uznanie, museli ste cítiť nielen Vy, ale aj všetci účinkujúci... Známy ma oslovil, že bol na všetkých vystúpeniach, cyklu troch podvečeroch Rómskych zoskupení (16.-18. júna 2017), ale KESAJ ČHAVE by dostal od neho najvyššie hodnotenie... Stopercentne ! Vy, ako osoba, idete s plným nasadením, minimálne na 120 %, dynamikou, razanciou, dôslednosťou, precíznosťou, minimálnou toleranciou, motivujete všetkých ostatných, aby nikto z nich nezaostával... Pohotovosť ste preukázali, keď Vám praskla struna na nástroji, ako ste expresne, pohotovo, dokázali, počas koncertu, ju plynule vymeniť bez toho, aby ste koncert prerušili, pútali pozornosť divákov, to bolo obdivuhodné... Takisto, pokiaľ ste mali pocit, že niektorý z účinkujúcich, nebol dostatočne sústredený, nepodával výkon podľa Vašich predstáv, dokázali ste nekompromisne zabezpečiť disciplínu, poriadok, plynulosť súboru KESAJ ČHAVE (kvitoval a postrehol to aj zvukár Ing. B. MEDELSKÝ so synom)... Vy ste schopný, so súborom KESAJ ČHAVE, zabezpečiť emotívny program, plný nápadov, s momentom prekvapenia, s extrémnym, momentálnym "vygradovaním" tempa, keď nadšení, uznanliví diváci sú už pripravení k potlesku, ale Vy dáte skladbám ešte dynamickú "vsuvku s iskrou" (známi sú tým aj KANDRÁČOVCI), čím si ich, pochopiteľne, musíte získať, totálne "zlomiť"... Aj emotívne, pomalé piesne, v podtexte s kladenými otázkami (prečo práve osud Rómov je tým poznačený !?), ich závažnosťou, výstižnosťou, atď., boli nádherné, s nostalgiou, protiváhou k tanečným kreáciám... Držím Vám palce aj naďalej, optimizmus a kreativitu si pestujte i do budúcnosti !
Ľubomír Kamenský, Bratislava, 19 jún 2017
 
 
20 február 2018
 
Konferencia "Rómovia – skrytý tromf slovenského  pracovného trhu. osvedčené príklady z praxe". Univezitná knižnica, Bratislava

 

október 2023

Výstava fotografií Olivera Ondráša z nášho vystúpenia na Vianočnom koncerte v Tatranskej Galérii v Poprade v decembri 2023, za ktoré dostal cenu Slovak Press Foto.

Durant tout le mois de octobre 2023 sont exposées à Bratislava, sur la place Hviezdoslav, les photos d´Oliver Ondráš, qu´il a prises lors de notre spectacle de Noel 2022 à Poprad, et pour lesquelles il a reçu le prix de la Slovak Press Foto. La Place Hviezdoslav est une place centrale de la capitale de la Slovaquie, Bratislava, la place du Théâtre National Slovaque. Le Prix de la Slovak Press Foto, est un prestigieux Concours International, et les photos de Kesaj Tchave figurent en très bonne position, juste à côté de celles du groupe Tublatanka, qui un groupe de musique pop culte, ultra célèbre en Slovaquie...