Martigues

23 - 25 máj 2018

Martigues – Salle du Grés, 23. 05. 2018

 
Tournée CCFD mai - juin 2018
 
V Martigues sme boli ubytovaní v bývalom presbytéri, na malej samote, niekde vo výšinách nad mestom, stratení v pinédes - v miestnom poraste, opojnej vône a najmä, "bohovského", nebeského pokoja a mieru. Ten sme nanajvýš potrebovali, vzhľadom na extrémne zážitky počas cesty sem z Nice. 
Nice sa nachádza hneď vedľa talianských hraníc, na hlavnom ťahu ktorý používajú migranti pri svojom ťažení na vytúžený Sever. Čiže, keď náš autobus zastavila hliadka pojazdnej polície na prvom mýte za Nicou, žandári si už mädlili ruky, že sa im podarilo dolapiť vyše tridsať ilegálov jedným šmahom. Chvíľu nám trvalo, kým sa nám podarilo vyviesť ich z omylu, zdráhali sa, pochopiteľne, veď sme sa viac podobali na Afgáncov alebo Sýrčanov, ako na roduverných Slovákov. Čerstvé, puberťácke brady našich chalanov len prilevali olej do žandárskeho ohňa. Našťastie centrálny informačný počítačový systém EU naše pasy odobril, a milí žandári museli oželieť svoj úlovok, a museli nás pustiť, neveriacky krútiac hlavou, čo to je za čudo, cigánsky súbor, zložený z gymnazistov, ktorí ide koncertovať a nie zbíjať... Nalepili nám na čelné sklo nálepku že sme už boli kontrolovaní, a mohli sme ísť.
Ale čo sa nestalo?! Ani nie po 5 minútach cesty som si všimol že na palubnej doske autobusa leží niečo červené, čo tu zjavne pred tým nebolo. Nejaký spis, v červenom, plastovom obale. Otvorím, a čo vidím, Ministere de l´Intérieur (Ministerstvo vnútra) a mená styčných dôstojníkov, s pokynmi ku práve prebiehajúcej, prísne utajenej, celoštátnej policajnej razii. Ďakujem pekne! Už len toto nám chýbalo! Čo robiť? Čo s tým? Otočiť na diaľnici sa nemôžeme, ujsť s utajeným spisom nechceme, pozerám či tam nie sú nejaké telefónne čísla, ale na potvoru nie. Všetko je prísne utajené, žiadne telefóny. Rozmýšľam kam volať. Na Ministerstvo, na miestnu policajnú stanicu, prefektovi...? Situácia bola priam komická, veď sme boli hneď v blízkosti Saint Tropez, sídla povestného žandára zo svetoznámeho filmu s Luis de Funésom v hlavnej úlohe. Ale v danom momente mi priveľmi do smiechu nebolo. Hneď ne prvej benzínke sme zastavili, a ani sme nemuseli dlho čakť, už prifrčala žandárska dodávka a dychtivo nás vyzerala. Pred chvíľou nám oni kontrolovali naše papiere, a teraz my zase vraciame im ich papiere... Žandár hneďvolal svojim nadriadeným : Áno, našli sme ten cigánsky autobus, majú naše dokumenty...
 

Presbytere Saint Julien Les Martigues

Salle du Gres, bld Léo Lagrange, 13 500 Martigues