Praha

 
 

www.stylenew.cz/romsky-soubor-kesaj-tchave/

 

divadlodobeska.cz/program/kesaj-tchave-471.html

 

Polnočné slnko

...Tak ako na galakoncert v Lucerne nebolo ľahké sa pretlačiť samotnými vstupnými dverami, nebolo ani dva dni pred vystúpením   detského súboru Kesaj čhave, perly tradičných koncertov z Kežmarku, známe, či sa objavia na pódiu vo svojom kompletnom obsadení. Deti Kesaj však nakoniec vystúpili všetky, a pretože vo svojich piesňach a tancoch každodenne žijú, dokázali byť oba ich koncerty strhujúce.

Hovorí sa, že rómska hudba otvára ľudské srdce. Ak sa nám zaiskrí pred očami aj počas jej počúvania, je to dobré znamenie. Veď to, čo máme práve na srdci, nemusí zostať naveky len v nás samých. Odraziť sa dá od čohokoľvek a lietať sa dá aj meter nad zemou. A tak, zakaždým, keď si spomeniem na Djangove skladby a počujem opäť Stojkovu gitaru v Limehouse blues alebo v Hot Lips, mám chuť navštíviť rómske aerolínie a precestovať s nimi krížom-krážom celý svet...

Roman Erben, Praha, 28.5.2006

 

 

Kesaj Čhave - Deti víly Kesaj je súbor pozoruhodný nielen tým, ako spieva a tancuje.

Vedie ho rovnako pozoruhodný človek a skvelý hudobník Ivan Akimov. Prirodzená muzikálnosť rómskej mládeže z okolia Kežmarku ho očarila natoľko, že sa podujal na vec málo vídanú. Vlastným autom pravidelne obchádzal rómske osady, aby potom s tamojšími talentovanými deťmi nacvičoval piesne a tance. S krásnymi výsledkami svojej práce sa súbor popýšil napríklad vlani v máji v Prahe v Slovenskom inštitúte a na festivale Khamoro. Najčastejšie však deti vystupovali vo Francúzsku, kam sa ich zapálenému Akimovi podarilo dostať na rôzne festivaly.

V Štrasburgu, Bratislave či v Prahe, všade, kde súbor vystupuje,“ hovorí Ivan Akimov, „chceme ukázať, že hoci tie deti nemajú ani poriadne kde bývať a o bežnom životnom

štandarde sa im ani nesníva, a hoci tie deti odvšadiaľ prakticky vyháňajú, sú schopné rozdávať radosť, šťastie a dobro, o ktorom hovorí víla Kesaj aj tým, čo majú možno až priveľa...“

Do Prahy príde súbor Kesaj Čhave - Deti víly Kesaj privítať sviatok jari dvoma vystúpeniami. Ich skvelý program plný nepredstieranej radosti zo života, temperamentného spevu a tanca, bez nánosu popových manier, ku ktorým sa neraz uchyľujú niektoré profesionálne súbory, všetkým vrelo odporúčame. Posolstvo čarovnej víly Kesaj odovzdávajú Akimove deti v naozaj rýdzej a podmanivej forme. Nenechajte si ho ujsť.

Praha je v tomto roku prvým zahraničným mestom, kde súbor vystúpi. V ďalších mesiacoch sa predstaví v Poľsku, Maďarsku, Nemecku a vo Francúzsku.

Bližšie informácie o Kesaj Čhave si môžete nájsť na internete, na adrese

www.YEPCE.FR/Kesaj.

Program vystúpení Kesaj Tchave :

Cigánske svätenie jari s podtatranským speváckym a tanečným súborom mladých Rómov Deti Kesaj

Piatok 23. 3. 2007 o 19:30 h. v Divadle Dobeška

https://divadlodobeska.cz, Praha 4, Jasná 1, tel. 244 468 167)

Sobota 24. 3. 2007 o 19:00 h. v KC Zahrada

(Praha Jižní Mesto, Malenická 1784, tel. 271 910 246)

Slovenské dotyky, marec 2007

 

 

Vyšegrad na Vyšehrade

19.6.2007

www.kesaj.eu/fr/projekt/kesaj/festivals/vysegrad-na-vysehrade/

 

Májové reje podtatranských romských dětí KESAJ ČHAVE zase Na Dobešce

Již tradičně vřelá náruč Dobešky se vpodvečer v pondělí 25. května otevře po dvou letech opět cikánským dětem ze Slovenska. Na pódium Dobešky se vřítí velmi dynamická skupina malých romských umělců, jejichž nezkrotné cikánské kousky skvělým způsobem umělecky usměrňují Ivan Akimov a jeho manželka Helena. Ivan, stále opatřen svou neodmyslitelnou balalajkou v ruce a hvízdáním na rtech, diriguje svůj dětský tým s obrovskou láskou a trpělivostí. Se stejnými atributy se o choreografii vystoupení stará jeho paní Helena. Je skutečně radost vnímat tu báječnou souhru všech členů souboru. Z jejich vystoupení vůbec není zřejmé, jak obtížné prožitky ty milé děti mají za sebou. Tanec, hraní a zpěv představují v jejich životě chvíle, kdy jsou šťastné. Samy nemají nic, ale v okamžicích, kdy jsou na pódiu, roznášejí mezi diváky velké bohatství. Díky obdivuhodné práci manželů  Akimovových, kteří soubor přivedli na svět a kteří ho jedinečným způsobem zformovali, již řadu let soubor Kesaj čhave (v překladu Děti romské víly Kesaj) reprezentuje Slovensko i v zahraničí. V Praze se zastaví cestou ze šňůry koncertů v Dánsku. Snad nejvíc diváků na jednom místě před nedávnem aplaudovalo tomuto souboru v prestižním sále Zenith v Paříži, kde jejich kumšt obdivovalo na sedm tisíc nadšených diváků. Akimovovi svou prací dokazují, že stojí zato, podávat pomocnou ruku těm slabším, kteří jsou vlastně bez šance. A pak za odměnu mohou čerpat od nich sílu a radost z jejich uměleckého projevu. Před zápalem této manželské dvojice nelze než smeknout. To, s čím si nevědí rady politická místa, jsou schopni, byť jen pro malou skupinu romských dětí, svým zanícením a krásným vztahem k malým cikánům řešit dva lidé. Kesaj Čhave představuje především lidský příběh. Příběh malých cikánů, kteří se chtějí podělit spontánností, energií a nadšením pro život formou hudby, zpěvu a tance. Nabízejí jedinečnou podívanou, která určitě stojí  zato.

Koncert souboru Kesaj  Čhave se koná v divadle Na Dobešce 25. května 2009 v 18.30hodin

Mgr.Karla Vladíková

 

 

KESAJ ČHAVE zítra na Dobešce

Děti Ivana a Heleny Akimovových se v pondělí zastaví v Praze na Dobešce na zpáteční cestě ze šňůry koncertů v Dánsku. Letošní rok je na zahraniční vystoupení Kesaj Čhave velmi bohatý. Před nedávnem například tato svým způsobem ojedinělá romská skupina koncertovala na pódiu prestižního paláce Zenith v Paříži, kde jí aplaudovalo na sedm tisíc diváků. Jejich pražské vystoupení začíná od 18 hodin.Při dovádění úžasně disciplinovaných dětí z podtatranských osad diváci na Dobešce jistě pocit zklamání nezažijí. Děti dokáží střídat vážné polohy s veselými, ovládnou scénu jako divoce se valící nezkrotný živel, což je dáno autenticitou prostředí, z něhož pocházejí. Návštěva jejich koncertu a zhlédnutí toho, co malí Romové tak radostně rozdávají kolem sebe, určitě zato stojí. Přinese nejen více než příjemně prožité chvíle nabité energií sálající cikánských zpěvů a tanců, ale povede i k zamyšlení o tom, jak se vyplácí podávat pomocnou ruku těm, pro které je to jediná možnost, jak zažít něco příjemného.

Alternativa magazin, máj 2009

 

 

Strhující slovenský cikánský soubor dětí Kesaj čhave  se opět  představí pražskému publiku

I v letošním roce budou mít diváci v Praze možnost vychutnat si cikánské umění v podání  dětí  žijících pod Tatrami. Tentokrát se soubor Kesaj čhave zastaví  v našem hlavním městě cestou  z vystoupení v Dánsku. 

Vyznavači  původního cikánského projevu a ti, kdo neměli ještě možnost vidět na vlastní oči  jednu svým způsobem výjimečnou  cikánskou  skupinu, jejíž malí a mladí členové žijí na Slovensku v osadách pod Tatrami, by měli dne 25.května.letošního roku navštívit scénu divadla Na Dobešce, která bude od půl sedmé verčer patřit  slovenským Romům vedeným vynikajícím Ivanem Akimovem. Tento vpravdě fascinující hudebník se svou stále první a  nepostradatelnou balalajkou v ruce, který není sice romského původu, ovšem  svým romským dětem dokonale rozumí, tvoří spolu s dětmi  na pódiu  jednolitou  skupinu, která nejen pro svou přirozenou hudebnost  zvedá ze židlí  diváky všude, kde se před nimi objeví. Na scéně  dokáží  děti se svým vedoucím, otcem a kamarádem v jedné osobě vykouzlit  báječné pokoukání a poslouchání. Jejich projev je  prodchnut  životem, který  nepatří k těm nejsnadnějším. Celý soubor totiž tvoří děti, které už kvůli svému původu a poměrům ve slovenských osadách kolem Kežmarku, neměly moc šancí se svým životem naložit rozumným způsobem. To však platilo jen do okamžiku, kdy se setkaly s panem Akimovem. Díky němu a jeho manželce Heleně našly záchranu v možnosti tančit, zpívat a hrát na hudební nástroje, tedy v možnosti plně rozvinout to, co je jim vlastní a co je pro ně naprosto přirozené. Jak říká  ochránce těchto dětí, pan Akimov: „spočiatku to bola tak trochu kakofónia.Ale podstatné bolo zúčastniť sa. Keď sme ich videli prichádzať, vôbec sme tomu neverili. Videli sme jako prichádzali mladí, ktorí už mali všelico možné v živote za sebou, ale hudba a tanec sú vektorom komunikácie. Podaktorí našli opät chuť do studia, chceli sa vrátitˇdo školy. Na Slovensku sa školská docházka týchto cigánských detí uskutečňuje v špeciálnych  zariadeniach, čo má zlé následky zo sociálneho hľadiska“svěřuje se p.Akimov, který dál upřesňuje “ale ak ich dáme do normálnej triedy, bol by to zaručený neúspech. Takto ich naučia aspoň čítať a písať, to je doležité“. Přes veškeré těžkosti, které je třeba překonávat, zaznamenává pan Akimov u svých dětí překvapující chování. „Sú pútaví. Je to šťastie pre mňa  mocť byť při nich. Nerobím nejakú charitu. Robím si radosť. V hudbe sa naučili so mnou a ja som sa naučil s nimi. Deti prinášajú pozitivny signál a sú hrdé že  možu reprezentovať Slovensko“.

Výpovědi pana Akimova dostatečně potvrzují charakter souboru. O tom, jak tomu je ve skutečnosti, je třeba se jít přesvědčit na vlastní oči. Děti nechávají na pódiu celé svoje srdce  a diváci zase těmto šikovným, skromným a přátelským  romským dětem nechávají srdce svoje. Jedinečný projev  naboso tančících cikánských dětí se nadlouho vepíše do paměti všech, kteří s těmi na pódiu  stráví společné okamžiky.  Mladí Romové mají v Praze jediný koncert, který se uskuteční v návaznosti na jejich cestou do Dánska, které je po Francii, Polsku, Maďarsku  a České republice další zemí, kde jistě sklidí u návštěvníků jejich tanečních a pěveckých vystoupení zasloužený úspěch.

Karla Vladíková

 

... Ako vidno, hlavným stratégom našich pražských intervencií je nezlomná Karla Vladíková. Keby bolo podľa nej, tak by sme tam vystupovali asi každý deň... Medzi jej husárske kúsky sa počíta aj účinkovanie u Jana Krausa, v jeho prosnulém "Uvolnete se, prosím". :

www.kesaj.eu/projekt/kesaj/tv/uvolnete-se-prosim/

 

 

Prague - Premiere du film „Jenica et Perla“ de Rozalie Kohoutová, Lucerna, Festival du film „One world“, 7.3.2015

www.kesaj.eu/projekt/kesaj/filmy/jenica-a-perla/jeden-svet/

 

 

Praha - Vystúpenie na počesť Václava Havla, Divadlo Dobeška, 15.5.2015

Kesaj tchave
Pátek 15.05.2015 / 

Kesaj tchave

hudba a tanec

18:00

Již počtvrté se v Praze po několika letech opět objeví děti romské víly Kesaj, které v souboru Ivana Akimova Kesaj tchave roztančí a rozezpívají Dobešku. Věříme, že jejich jarní vystoupení na pražské Dobešce bude stejně úspěšné jako to podzimní v loňském roce v pařížské Olympii. Hudba skvělého muzikanta Ivana Akimova zazněla ve filmu Jenica&Perla, který byl zařazen v letošním roce na festival Jeden svět, na jehož premiéře byli manželé Ivan a Helena Akimovovi spolu s několika členy jejich tanečně hudební skupiny osobně přítomni. V tomto filmu vystupovaly i děti z podtatranských osad souboru Kesaj čhave, který své kousky předvede živě při svém dovádění na Dobešce.

Na Dobežce sme už ako doma. Čaká nás tam perfektný guláš, a spústa priateľov a známych. Roman Erben, a somozrejme, komplet trojgeneračná zostava Vladíkovcov. Karla to vždy zariadi na jednotku a je to vždy príjemné pražské zastaveníčko na ceste domov alebo do sveta.

Koncert bol poriadaný na počesť Václava Havla. Kto pozná Karlu a Jarda Vladíkovcov, tak vie že ich postoj ku Havlovi je neochvejný. Ale to nebol jediný dôvod prečo sme takto koncipovali koncert. Havlov postoj ku menšinám a ku Rómom obzvlášť je takisto známy. Osobne si pamätám na jeho prejav na prvom veľkom rómskom festivale v Brne, jeho osobná účasť bola vtedy chápaná ako mimoriadne silné politické a ľudské gesto. A jeho výrok že "Rómovia su lakmusovým lístkom stavu spoločnosti" vošiel do dejín...

Na Dobezce 2015