Rožňov pod Radhoštem

Česká Republika

 
Festival Romska pisen 2010, Skanzen , 24.7.2010
 
Sme na spiatočnej ceste zo zájazdu do Francúzska, trasa vedie cez Čechy, preto sme veľa neváhali a prijali sme ponuku zúčastniť sa na miestnom rómskom festivale. 
Je leto, ale je zima, prší, všade mokro, niet sa poriadne kam uchýliť, nálada na bode mrazu. Rozhoduje sa či zrušiť festival alebo nie. Nakoniec sa predsa len ide na to. Na scéne je asi 1 cm vody. Elektrické káble sa veselo kúpu, veď je leto, čakáme kedy to celé buchne. Nakoniec sa nájde nejaká dobrá duša ktorá je ochotná zotrieť zaliatu scénu handrou, ale bohvieako to nepomnáha. Odohráme a odtancujeme našu produkciu, zopár zmoknutých divákov ako tak jasá v rámci daných meteorologických podmienok, ani sa poriadne neusušíme, veď ani nie je ako a kde, a ideme domov. 
Výsledek obrázku pro rožnov pod radhoštěm romsky festival 2010
 
Deník region
VYBRAT REGION
 

Romská píseň prozářila odpoledne ve skanzenu

Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ – Účastníci Romské písně rozproudili krev nejednomu divákovi. Sobotní mezinárodní festival romské hudby se navzdory nevlídnému počasí těšil hojné účasti.

26.7.2010
SDÍLEJ:
 

V rožnovském skanzenu v sobotu 24. července vystoupily hudební a taneční festival Romská píseň. Soubory z Maďarska, Slovenska i České republiky nabídly návštěvníkům možnost seznámit se s romskou kulturou.Foto: DENÍK/Iveta Barabášová

Návštěvníci Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě tak měli jedinečnou šanci nechat se unést romskou kulturou.

„Atmosféra byla vynikající. Lidé byli nadšení, bylo na nich vidět, že je to baví,“ řekl spokojeně předseda Demokratické aliance Romů v České republice Petr Tulia.

Soubory ze Slovenska, Maďarska i České republiky zhruba šesti stům návštěvníků ukázaly svoji lásku k hudbě. Od jedné hodiny na pódiu předváděly nezkrotný temperament a záplavu barev vlajících sukní.

Po několika divokých tónech úvodního vystoupení se publikum spokojeně vlnilo do rytmu a tleskáním povzbuzovalo malé i velké tanečníky a zpěváky.

Ke konci vystoupení slovenského souboru Kesaj Tcháve už mnozí přihlížející napodobovali rychlé a krkolomné pohyby tanečnic. Za srdce chytili snad každého ani ne pětiletí chlapci, kteří nehledě na svůj věk oplývali zvučným hlasem stejně jako profesionálním přístupem.

Program znepříjemnil neustávající déšť, který pořadatele donutil přemístit pódium do nedaleké stavby v areálu Dřevěného městečka. „Počasí nám to docela zkomplikovalo. Stodola, do níž jsme vystoupení přesunuli, byla nanejvýš pro tři sta lidí,“ posteskl si Tulia. Navzdory počasí a stěhování si však lidé program chválili a děkovali. „Myslím, že se akce povedla,“ uzavřel Tulia.

Romská píseň není festivalem, který staví na ziscích. Jeho hlavním cílem je pobavit, přiblížit romskou kulturu a přinést potěšení z hudby pro každého. Nehledě na věk, pohlaví nebo barvu pleti.