Terchová

Résultat de recherche d'images pour "terchová"
 

Legenda - nelegenda, ľudia milujú tradície a mýty. A pochybovať o tom, či je Jánošík dostatočne veľkou historickou postavou, nebude nikto. "Pre človeka, ktorý sa narodil v Terchovej a vyrástol v nej, je Jánošík nielen tradícia, ale aj symbol,“ tvrdí Peter Cabadaj, hlavný organizátor festivalu.

Program Jánošíkovych dní 2008:

Piatok 1. augusta 2008
Čo čas neodniesol... 
Terchovské noty 
Sobota 2. augusta 2008
Jánošík a Terchová 
Družina
Hrajže mi, muzička, hrajže mi, hraj... 
Podolie
Swetja (CZ) 
FS Šarišan
Ivan Akimov a Kesaj Čhave
Zlaté husle a Dalibor Karvay
Terchovský symfonický orchester
Senzi Seznus
Nedeľa 3. augusta 2008
Svätá omša
Konský vozový sprievod z Terchovej do Vrátnej
Čo sa stalo nové (finále Jánošíkových dní)

I za hranicami Terchovej a Vrátnej doliny
Postava Jánošíka ovplyvnila ľudové umenie, folklór, film, divadlo a dodnes je súčasťou bohatstva našej krajiny. Už v roku 1935 sa v podobe Pavla Bielika vo filme Jánošík vryl do pamäti ľudí. O niekoľko rokov neskôr na divadelných doskách v predstavení Na skle maľované s Michalom Dočolomanským. "Umenie by bolo bez neho neúplné,“ dodáva Cabadaj. Najväčší hudobný festival u nás tento víkend svojím 46. ročníkom opäť dokáže, že Jánošík neovplyvnil len kultúru, ale hlavne všetkých milovníkov ľudového umenia a tradícií nielen v Terchovej.
Už od roku 1991 má festival medzinárodný charakter, predstavilo sa tu niekoľkotisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. Tento rok to nebude inak a približne v tridsiatich samostatných programových blokoch sa predstaví vyše tisíc účinkujúcich. Podujatie vždy poctí veľké množstvo návštevníkov, preto organizátori veria v prekonanie rekordnej 75-tisícovej návštevnosti z roku 1994 a pre tých zo zahraničia je tento rok pripravené i letecké spojenie z Prahy.
Brány festivalu sa otvoria už vo štvrtok. Na programe je vernisáž výstavy Jána Palka, ďalej komorný koncert mnohých hostí. Vo večerných hodinách sa predstavilo Činoherné štúdio z Ústí nad Labem, s českým hercom Janom Plouhařom v hlavnej úlohe. Herec bol už vo svojich 19 rokoch označený ako český Leonardo Di Caprio, kvôli postave vo filmeZatraceni

V rámci tradícií 
Druhý deň podujatia, piatok, bude celý na Terchovskú nôtu Čo čas neodniesol. Folklórny program, ktorý bude v prípade dažďa či inej prírodnej katastrofy premiestnený z amfiteátra do šapitó. Zaujímavé bude aj sobotňajšie ráno - sprístupnia novú stálu expozíciu pri príležitosti 320. výročia narodenia a 295. výročia úmrtia Juraja Jánošíka s názvom Janošík a Terchová. Sobotňajší program uzavrie ohňostroj s ľudovou veselicou Senzi Senzus. Nebude chýbať ani svätá omša či tradičný konský vozový sprievod z Terchovej do Vrátnej, ktorý tento rok návštevníci uvidia po 40. raz. Jánošíkove dni uzavrie Zuzana Smatanová a skupina Arzén.