Viedeň

Vienne – Concert du Printemps, Volkstheater, 30.3.2012

 
 
Účinkovania vo Viedni nám vybavil Jerôme Segal. 
Jerôme Segal je výnimočný jav. Vedecký pracovník, literát, výskumník, profesor, ale najmä neúnavný prenasledovateľ všetkého čo je v Rakúsku do hneda, čo zaváňa social-nacionalizmom a inými, podobnými prehreškami minulosti. V Rakúsku vďaka nemu nemajú náckovia pokoja...
 
Afficher l'image d'origine

Rómska skupina Kesaj tchave koncertuje vo Viedni

 V piatok 30. marca 2012 vystúpila v divadle vo viedenskom Meidlingu spevácka a tanečná skupina z Kežmarku Kesaj Tchave. Benefičný koncert zorganizoval historik viedenskej univerzity Jerôme Segal s partnermi. Na podujatí spolupracoval aj Slovenský inštitút vo Viedni.

Skupina pozostáva z detí a mládeže z rómskych osád a jej autentický prejav usmerňuje umelecký vedúci Ivan Akimov. Od roku 2004 vystupuje aj v zahraničí. Jej názov pochádza z rozprávky o víle Kesaj. Tchave znamená po rómsky deti.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Teheráne, 30 marec 2012

Afficher l'image d'origine

Deti Kesaj

"'Kesaj Tchave' znamená Deti Kesaj. Kesaj je rómska víla, ktorá podľa povery povedala, že kto chce lásku prijímať, musí ju v prvom rade aj dávať". Túto vetu si vzal k srdcu Ivan Akimov, zakladateľ a vedúci rómskej hudobnej skupiny Kesaj Tchave.

Pred 12 rokmi založil Ivan Akimov spoločne so svojou ženou Helenou Akimovou v Kežmarku, na juho-východnom Slovensku, hudobnú skupinu "Kesaj Tchave" s rómskymi deťmi a mládežou. Hudobník Akimov, ktorý žil 20 rokov vo francúzskom exile, chce prostredníctvom spoločnej hudby a mnohých vystúpení skupiny naprieč Európou "staviať mosty" medzi rómskou menšinou a väčšinovým obyvateľstvom.

"Deti a mládež by sa mali dostať zo svojich osád a nadviazať kontakt s väčšinou. Tak je možné prekonať bariéry a začať dialóg", vysvetľuje hudobník v relácii Rádio Špongia.         

Radosť miesto bohatstva                  

Po ich minulotýždňovom vystúpení vo Viedni v divadelnom sále na Längenfeldgasse, nakazilo 30 hudobníkov chuťou zatancovať si aj divákov vo Švajčiarsku a Francúzsku. Vlastnými choreografiami, ktoré vznikajú vďaka veľkej kreativite hudobníkov samých, uchvátilo vystúpenie plné tanca a spevu publikum.

"Každý z nás prináša svoje vlastné nápady, tak vznikajú naše choreografie", rozpráva Ciril Mirga, jeden z tanečníkov.

Mladí umelci sa financujú čisto z peňažných darov počas ich vystúpení, na ktoré je voľný vstup, hovorí Ivan Akimov v rozhovore s Yvonne Strujić.

Väčšina detí a mládeže býva v neďalekých rómskych osadách a navštevuje denne tanečnú prípravu v Kežmarku, rozpráva Akimov a dopĺňa: "Tamojšie rodiny sú finančne veľmi znevýhodnené, proti tomu sme bezmocní. Prostredníctvom vystúpení nezbohatne nik z nás, ale o to nám vôbec nejde. Všetkých nás veľmi bavia prípravy, vystúpenia a deti vidia na cestách kus sveta."

Ivan Akimov sa už ani ako hudobník nechce svojej "skupiny" vzdať a prezrádza: "V týchto mladých ľuďoch som našiel niečo, čo som nenašiel v sebe. Ich nadšenie, elán, spontánnosť a svojskosť ma očarili."

Volksgruppen, 2.4.2012

Slovenský inštitút vo Viedni

 
 30. marca 2012 sa uskutoční benefičný koncert rómskej hudobnej a tanečnej skupiny Kesaj Tschave zo Slovenska. 
Vstup je dobrovoľný. Výťažok z koncertu bude venovaný rómskym deťom a mladým umelcom skupiny Kesaj Tschave. 
Pod záštitou veľvyslanca Slovenskej republiky v Rakúsku, J.E. Ing. Juraja Macháča. 
Tešíme sa na Vás!
 
https://youtu.be/HvpQmnH2mDQ 
 

Am 30. März 2012 um 19 Uhr                        Le 30 mars 2012 à 19h
 
 Einlassspende Die Spenden kommen den Kindern und Jugendlichen der Musik- und Tanzgruppe zugute.
Die Mitglieder von Kesaj Tchave stammen alle aus Kežmarok (Slovakei).
Zuletz waren sie 2009 in Wien:  Fotos & andere Fotos  
Diese Veranstaltung wird in Zusammenarbeit mit der Bezirksvorstehung Meidling organisiert.
Unter der Schirmherrschaft von Herr Botschaftern S.E. Dipl. Ing Juraj Macháč der Slowakischen Republik

 Press kit (PDF) +++  Myspace +++ Blog

 Entrée libre - tous les dons seront remis aux enfants et jeunes du groupe (concert de soutien).
Le groupe vient des bidonvilles roms autour de Kežmarok (Slovaquie).
Un reportage photo de Jean-Michel Delage sur le groupe
Les Kesaj Tchave étaient déjà à Vienne en mai 2009 : photos & autres photos.
Un reportage d'arte sur ce groupe
Un dossier (PDF) de YEPCE sur le projet social autour de ce groupe & dossier de presse 
Ivan Akimov & Helena Akimova, "Les 10 ans des Kesaj Tchavé : réflexions sur une intégration informelle"
(Etudes Tsiganes, n°41-42, 2010, p.38-49)
La revue XXI consacrait un article au groupe en juin 2010.
Concert placé sous le patronage de l'ambassadeur de Slovoquie, S.E. Dipl. Ing Juraj Macháč

Kontakt: Jérôme Segal (Email)

 

„Kesaj Tchavé“ Betschiste | in Wien

März 18th, 2012  |  Published in Jugend & BildungMusikVeranstaltungen & Ausstellungen

Radijo KaktusRadijo Kaktus / WEBRADIO oe1campus
12.3.2012 (on demand / mp3)

Kesaj Tchave

Am 30. März im 19 Uhr spielt die slowakische Roma-Band „Kesaj Tchavé“ im Theatersaal 1120, Längenfeldgasse 13-15. Eine besondere Möglichkeit, die Musik der Jugendgruppe zu hören, die bereits auf großen Festivals wie dem „Sziget“ in Ungarn (2008) oder dem „Khamoro“ in Tschechien (2006), aber auch in Wien (2009) Hunderte von Zuhörer und Zuhörerinnen begeistert hat. Der Organisator des Konzertes, Jérôme Segal, sprach mit Gilda Horvath über die Geschichte hinter dem Auftritt, dessen Einnahmen Kindern und Jugendlichen der Musik- und Tanzgruppe des Projekts zugutekommen. Diese Veranstaltung wird in Zusammenarbeit mit der Bezirksvorstehung Meidling organisiert. Die Schirmherrschaft trägt der Botschafter der Slowakischen Republik, Juraj Macháč.  (volksgruppen.orf.at)

Mehr über das Band- und Jugendprojekt in Kežmarok erfahren Sie hierhier und hier.

Ando 30. merc, 19.00 orenge cidel i slovakitiki Roma banda „Kesaj Tchavé“ ando teateriskero baro kher 1120, Längenfeldgasse 13-15. O organisatori adale koncertostar, o Jérôme Segal, la Gilda Horvathaha pedar i historija adale cidipestar vakertscha. Jek barikano schajipe, i muschika adala bandatar te schunel, savi imar upre bare mulatintschage sar upro „Sziget“ ando Ungriko (2008) vaj upro „Khamoro“ andi Tschechija (2006) ham te Betschiste (2009) but schel use schunaschtschen loschantscha. O cidipe karitativi kojaske hi, o loj save ande an, o tschave taj o terne la muschikakera- taj khelipeskera grupnatar, uschtiden. Ada mulatintschago andi khetani buti le becirkiskere angle terdschojipeha Meidling organisirim ol. O neboskero rajipe ledschel o botschofteri Juraj Macháč andari i slovakitiki republika. Ando aktujeli ardipe la sendungatar Radijo Kaktus muschika la bandatar „Kesaj Tchavé“ cidim ol. (volksgruppen.orf.at)

Afficher l'image d'origine

Vienne – ARTE party, 3raum-anatomietheater, 1.12.2007