Pujols

Pujols – spectacle CIOFF, 1 aout 2015

 
 
 
Afficher l'image d'origine
Poriadatelia Festivalu v Pujols majú jednu pasiu - ubytovať členov hosťujúcich súborov priamo u nich doma, po rodinách. Poviete, že na tom nie je nič zvláštne, veď to sa robí aj inde. Áno, ale tu to je ozajstná vášeň. Ochota, láskavosť a obetavosť s akou sa domáci venujú tejto nevšednej záľube, prekračuje rámec obyčajnej slušnosti alebo úslužnosti. Vidno, že tu, za tie roky festivalovania, sa domáci plne zžili s ich úlohou hostiteľov, a že im nejde len o poskytnutie postelí, ale delia sa s hosťami aj o svoje srdcia. A tie majú obrovské...
Zástavka v Pujols bola ako rekonvalescencia, ako stretnutie so starými priateľmi, s rodinou... Monique, Gilbert, a všetci ostatní : VĎAKA !
Afficher l'image d'origine
 

Aby sa každému ušlo, si hostitelia delia ubytovaných po dvoch. My sme skôr zvyknutí na troj, štvorčlenné skupinky na prespanie u domácich, ale nevadí, prispôsobíme sa. Aj tak vidíme že domáci sú tak nadšení, že sa im nedá odolať ani vzdorovať. Akurát jedna rodina sa ocitá len s jedným ubytovaným, keďže náš celkový počet je nepárny. Rozhodujeme sa že ako samú pošleme Kristínu. Je zo všetkých dievčat najstaršia, vlastne už mladá žena, určite to zvládne. Hostitelia si rýchlo berú svojich a uháňajú domov, vidno že sú v tom zabehaní, majú prax, a všetci budú rivalizovať v tom, kto pripraví lepší program pre svojich. Na víkendovom menu sú kúpaliská, diskotéky, reštaurácie. No s bohom! Čo už len z toho bude!  S Helenou sme sa ocitli sami, poriadatelia nástojili aby to bolo tak, aby sme si aj my konečne odpočinuli. S malou dušičkou sme sa podrobili tomuto nariadeniu, ešte nikdy sa nestalo že by sme počas zájazdu boli mimo priameho dosahu našich. Čo už. Našťastie mestečko bolo nie veľké, v prípade potreby sme mohli byť s kýmkoľvek v priebehu pár minút. Oddali sme sa nútenému oddychu a relaxu, čo bolo celkom príjemné, ale netrvalo to dlho. Zazvonil telefón, že vraj jednému dievčaťu je zle, má závraty, bolesti brucha, odpadáva... Bola to Kristína. Bežíme za ňou. Zjavne je to až tak akútné, len malá slabosť. Domáci sú zúfalí, boja sa či nespravili niečo nedobre, či to oni nepokazili, veď sa snažia spraviť všetko čo jej vidia na očiach. Nebojte sa, vravíme, všetko bude dobre, Kristína tiež pritakáva že už je všetko v poriadku. Len čo sme sa vrátili, opäť telefón. Nie, nie je dobre, dievča plače, nie je v svojej koži, bude treba ísť na pohotovosť, rýchlo príďte. Ešte že to je vedľa. Domáci sú zronení, čo povedia ostatní, nevedeli sa postarať o ich zverenca. Tragédia. Kristínka sedí uplakaná, ale akonáhle nás uvidí, hneď je všetko ok, zapáli sa cigareta, vypije káva, všetky potiaže sa vyparia. Zjavne jej len chýba spoločnosť. Naša spoločnosť. Je nám to jasné. Kristína, ako väčšina z našich, ešte nikdy nebola nike sama. Bytostne nie je zvyknutá na samotu. Musí byť s niekým. Operatívne meníme zloženie, Klaudia ide na miesto Kristíny, Kristína sa sťahuje k Manuele, a my sa vraciame k Monike a ku Gilbertovi, a už je konečne pokoj.

Pôvodne som sa pokúšal pred našim príchodom do Pujols obmedziť počet ubytovacích dní po rodinách na minimum, na jednu, nanajvýš dve noci. Samozrejme, nepochodil som. Ostalo sa na troch nociach, tak ako to bolo naplánované. Našťastie. Boli to nezabudnuteľné tri dni a tri noci.

Farby sveta : po Rómoch, Tibet
Vyše 400 divákov tlieskalo v sobotu večer, slovenskému súboru Kesaj Tchave
Majú medzi 12 a 25 rokov, koučovaní Ivanom Akimovom, "starým vlkom" festivalov, ako sa on rád sám definuje. V sobotu večer, pri zahájení edície 2015 fetsivalu Farby Sveta, Slováci súboru Kesaj Tchave, priam vyhodili Dom kultúry Palay do vzduchu. Čo pamäť festivalníkov siaha, nikdy, od Rusov v Pužols, "nikto tak nerozohnil divákov". Počas dvoch hodín, títo mladí Rómovia, pôvodom z chudobných osád Slovenska, nadchli vyše 400 divákov, podmanených touto dravou chuťou do života. Presiaknutí cigánskou hudbou, tanečníci a hudobníci, ktorí sa predstavili v októbri v Olympii, v Paríži, rozohnili Dom kultúry ako na scéne, tak v publiku. Ozajsté chvíle šťastia a bratstva na oslavu dospelosti tohto festivalu, ktorý práve sfúkol svojich 18 sviečok.