Montreuil

 
 
Montreuil, bol vďaka osobnosti a nasadeniu Colette, našim druhým domovom... Colette bola naša dobrá víla, naša spojka, naša záchrana v neraz neriešiteľných situáciách. Kde spať, kde jesť, kde hrať...? Na tieto, a na mnohé iné otázky, vedela Colette vždy nájsť odpoveď. My nevieme dať odpoveď na jej náhly odchod. Bude nám na veky chýbať.
 

Kesaj Tchave v Montreuil na deň Národného Sviatku

31 júla, zbor Schola Juvenil z Venezuely je v Montreuil, na pozvanie mestského úradu. 13 júla, zas účinkovala v centre mesta skupina rómskych tanečníkov, Kesaj Tchave. V oboch prípadoch sa jedná o kapely a skupiny detí zo skromných pomerov: právo byť umelcom.

 

Kesaj Tchave v Montreuil na deň Štátneho Sviatku

13 júla, súbor detských rómskych tanečníkov prišiel do Montreuil, aby uskutočnil „happening“ na pešej zóne.

Začalo to hneď diabolským tancom, plným nadšenia a elánu mladých tanečníkov, pod pohľadmi ohúrených divákov z okolitých terás.

Okoloidúci sa pristavujú, a so záujmom sledujú nevídané pouličné divadlo. Tíško obdivujú a kochajú sa vo figúrach a výkonoch mladých tanečníkov z Kesaj Tchave.

Umelci idú ďalej po ulici, ku fontáne, kde opäť, s novými prvkami, pokračujú vo svojej manifestácii.

Fontána, okrúhle miesto obkolesené námestím, vďačne prijíma tanečníkov, a umocňuje sviatočnú náladu, ktorá prináša prekvapenie s pestrofarebnými krojmi ktoré sa vynímajú na šedosti mesta.

Majestálny strom, tichá prítomnosť, poskytuje dekórum a oporu.

Súbor následne putuje ku Radnici, zastaví pred hlavným vchodom, hudobníci si sadajú na schody. Po návale energie tanca, spev prináša pokoj a rozjímanie.

A opäť sú tu tanečníci plní nálady radosťi a dynamiky! Diváci, zaujatí, sa pristavujú, ľudí je veľa, pozorne sledujú dej predstavenia. V jednom momente idú tanečníci ku divákom a berú ich do tanca.

Ivan Akimov uzatvára podujatie príhovorom, riaditeľ Kesaj Tchave, obkoleseným svojimi hudobníkmi a všetkými tanečníkmi. Vo svojom prejave, Ivan zdôrazní univerzálny rozmer dobitia Bastille, s medzinárodnou dimenziou nesúc idéaly slobody, rovnosti, bratstva, tak ako to je napísané nad všetkými radnicami vo Francúzsku, tak isto ako tu v Montreuil.

„Tohto 13 júla sme sa tu ocitli všetci spolu, Rómovia, Francúzi, Afričania, Aziati, pod insígniami Republiky aby sme dali najavo že sme všetci súčasťou jednej rodiny zamilovanej do slobody. Všetci sme sa ocitli tu v Montreuil, meste ktoré nám poskytlo útočište, zorientovali sme sa tu, prichádzame aby sme stretli tunajších Rómov, našich partnerov a priateľov.

Áno, traja Rómovia z Montreuil, nás mohli sprevádzať na našom zájazde až po Atlantické poberžie, konkretizujúc tak úsilie ktoré vynakladáme v socio-kultúrnej oblasti s rómskou populáciou 93-ojky už dva roky.“

Patrick Petitjean, Montreuil, júl 2011

Kesaj Tchave v Murs à Pêches

Kesaj Tchave prišli do Murs à Pêches v pondelok 11 júla stretnúť Rómov žijúcich na tomto mieste ktoré je súčasťou projektu Ecodrom

Bolo to veľmi podarené odpoludnie. Prvá časť sa udiala na trávniku, tancovalo sa na koberci ktorý rosprestreli Rómovia.

Potom boli deti z Kesaj Tchave pozvané k obedu pripravenom a servirovanom domácimi. A napokon, za zvuku rómskej muziky, Rómovia žijúci na tomto mieste začali tancovať, a Ivan zas vzal balalajku doprevádzaný svojou kapelou, nálada bola taká, že sa nikomu nechcelo odísť.

 

vimeo.com/83427845

 

Kesaj Tchave v Murs à Pêches

 

Skupina tancujúcich detí,

Detí víly : Kesaj Tchave,

Obsadili túto esplanádu

S ich nadšením a krásou

Oživili túto esplanádu

jedného krásneho letného dňa,

Espalnádu pokoja a zelene,

schátrané steny ich prvítali.

Išli vstrieč domácim.

Tancujúc a spievajúc,

Deti sa podelili o svoju radosť a nadšenie !

 

Rómovia už neboli schovaní,

Opustení všetkými, trápiac sa

Aby si zabezpečili prežitie...

Oni tiež, začali tancovať,

So svojimi krokmi, zjavujúcimi sa zo zabudnutia,

Ich ladnosť, ich rytmus !

 

Vrhali sa túto zabudnutú zem

Medzi chabými staveniskami

Všetká bieda utiekla

 

To kroky vzlietli

Ponad šedú zem.

Tanec !

 

Patrí všetkým, bez rozdielu,

Princom i chudákom.

Každého pôvodu a rasy,

Nohy lietajú a dupú po zemi

Za zvuku hudby ktorá unáša

Tanec !

 

Slnko sa stáva zlatom

Stromy, tmavými poťahmi

Chatrče, palácmi

Sukne sa trbliecu

Črevíce sú lakované

Srdce jasá,

Bije o dušu

 

Všetci sú spolu

Jedno srdce

Jeden hlas

Pohyb a pôvab

Výrenie tiel !

 

Jeanne Studer, Montreuil, 11 júla 2011