Kamenica nad Cirochou

 

Kamenica nad Cirochou - Pod jednou strechou, DK, 3.12.2013

 

V Dome kultúry v Kamenici nad Cirochou sa v utorok 3. Decembra o 11.30 hodine uskutoční koncert rómskeho súboru KESAJ TCHAVE. Tento už renomovaný súbor sa venuje kultúre rómskej komunity v Kežmarku a v okolí a úzko spolupracuje aj s rómskymi migrantmi z Balkánu. Účinkoval na viac ako 60 zahraničných festivaloch, kde prezentoval kultúru slovenských Rómov, ale ťažisko ich činnosti spočíva v kultúrno-osvetovej práci v rómskych podtatranských osadách.

Repertoár súboru pozostáva z rómskych piesní a tancov, ale spracúva i kultúru okolitých národov s osobitným espritom, pod ktorý sa podpísal jeho umelecký šéf i manažér Ivan Akimov, ktorý je zároveň i vedúci kapely a jej sólista-hráč na balalajku. Balalajka síce nie je typickým rómskym nástrojom, ale úzko súvisí s minulosťou šéfa súboru. Jeho starí rodičia, pôvodom ruskí šľachtici, emigrovali zo strachu pred boľševikmi do Československa, rodičia pred Rusmi do Francúzska, kde v Paríži v ruskej diaspore sa Ivan naučil hrať na balalajku. Srdce ho ale pritiahlo opäť na Slovensko. Zaľúbil sa do rómskej dievčiny a stal sa sólistom v PUĽS-e v Prešove. Po nežnej revolúcii sa vrátil opäť do Paríža, kde hrával v renomovaných ruských kabaretných podnikoch. V súčasnosti sa venuje kultúrno-osvetovej činnosti v rómskych komunitách pod Tatrami, v kraji ktorý si zamiloval.

Koncert sa uskutoční v rámci rómsko-rusínskeho projektu Pod jednou strechou a je financovaný s pomocou grantového systému  Úradu vlády SR – Kultúra národnostných menšín. Realizuje sa v spolupráci s Obecným úradom v Kamenici nad Cirochou, Vihorlatským osvetovým strediskom v Humennom a Súkromným centrom voľného času Ptičie. Všetkých záujemcov srdečne pozývame.

Miroslav Kerekanič